Zistite v akej časti sa vám najviac ukladá tuk a ako sa ho čo najlepšie zbaviť.

Nadváha je problémom dnešnej doby, ktorý trápi stále viac ľudí. Príčiny nadváhy sú rôzne, a preto aj spôsoby ako k nej pristupovať by tiež mali byť v niečom odlišné. V prípade, že si zvolíte nesprávnu stratégiu ako s nadváhou bojovať, nemusí vám to priniesť požadovaný výsledok.

Štúdia skúmajúca druhy obezity

Nedávna štúdia realizovaná organizáciou Yorkshire Health skúmala 4000 ľudí s nadváhou, ktorých rozdelila do týchto skupín:

1. Mladé a zdravé ženy – tieto ženy nemali žiadne výrazné zdravotné problémy.

2. Muži alkoholici – muži s nadváhou bez zdravotných problémov, ktoré by vyplývali z ich nadmernej telesnej váhy, avšak títo muži pili nadmerné množstvo alkoholu.

3. Nešťastní ľudia stredného veku – tu partia hlavne ženy, ktoré trpia nejakými psychickými problémami.

4. Bohatší zdraví seniori – ľudia s optimálnym zdravím, ktorí však mali zvýšeniu konzumáciu alkoholu a vysoký krvný tlak.

5. Fyzicky chorí, no šťastní seniori – starší ľudia v dobrom duševnom rozpoložení, ktorí však trpeli chronickými chorobami ako napríklad osteoporóza

6. Chudobní a chorí ľudia –obvykle chudobní ľudia, ktorých najviac trápilo väčší počet chronických chorôb.

Významom tejto štúdie bolo, že výskumníci brali do úvahy mnoho faktorov, čo výrazne pomohlo riešeniu problémov s obezitou.

Druhy tuku

Existujú dva základné typy rozloženia tuku v tele.

Androidne rozloženie tuku je typické skôr pre mužov. Ide o typický slovenský tvar mužského tela, pri ktorom je obvod pása väčší než na bokoch.

Gynoidne rozloženie tuku je typické skôr pre ženy. Hovorí sa mu aj ,,hruškovitý“ tvar tela, pri ktorom je odvod v bokoch väčší než obvod v páse.

Ako odstrániť tuk v konkrétnych častiach tela?

Existuje 6 druhov telesného tuku, a teraz vám ukážeme spôsoby ako sa každého z nich najlepšie zbaviť.

1. Tuk vo vrchnej časti tela (androidny)

Do tejto skupiny patria zvyčajne ľudia, ktorí veľmi málo jedia a majú málo fyzického pohybu. Pokiaľ sa vás to týka, potom obmedzte príjem sladkostí a cvičte aspoň 30 minút denne.

2. Tuk sústredný okolo pásu (androidny)

Extra tuk v oblasti pása sa často vyskytuje v dôsledku depresie, stresu a úzkosti. Preto by ste mali vyskúšať nejaké relaxačné techniky (dýchanie, meditácie) a cvičenie.

3. Tuk v bokoch, na zadku, stehnách (gynoidny)

Tento druh tuku sa týka prevažne žien. Vyskúšajte cviky na nohy kombinované s kardio cvičeniami.

4. Tuk spôsobujúci vyduté brucho (androidny)

Tuk sústredný na bruchu býva často dôsledkom nadmernej konzumácie alkoholu a zlého dýchania. Obmedzte preto jeho príjem a vyskúšajte dychové cvičenia. Nezaškodí vám ani precvičenie celého tela.

5. Tuk na nohách (gynoidny)

Tento druh tuku postihuje prevažne tehotné ženy, ktorým často sa tvoria na nohách opuchy. Vyskúšajte vodný aerobik zameraný na zníženie tlaku v nohách a kĺboch. Snažte sa nejaký čas v priebehu dňa nechať nohy vyložené hore.

6. Tuk na bruchu a chrbte (androidny)

Hlavným vinníkom pre tento druh tuku býva nedostatok telesnej aktivity. Musíte začať viac cvičiť a regulovať hladinu svojho krvného cukru. Snažte sa taktiež zmenšiť veľkosť porcií jedál, ktoré v priebehu dňa skonzumujete.

ZÁVER: Ak sa vám ani napriek uvedeným doporučeniam nedarí schudnúť, skontrolujte či vaša nadváha nevyplýva z genetickej alebo hormonálnej nerovnováhy. V takom prípade je najlepšie sa poradiť s výživovým poradcom, lekárom alebo diétológom, ktorý vám pomôže váš problém vyriešiť.

Preložené z: staynaturallyhealthy.com