Zisti svoj metabolický typ
Stanovenie spôsobu výživy, pohybu a celkového životného štýlu tak, aby sme sa nachádzali v optimálnej zóne, cítili sa dobre a pritom boli zdraví sa zdá byť jednoduché. Po mnoho rokov bola veda o výžive založená na štandardizovanom alebo masovom prístupe ku zdraviu a výžive.
Prakticky všetci poprední odborníci na výživu majú svoj pevne stanovený, univerzálny stravovací systém, o ktorom sa domnievajú, že sa ním môže riadiť úplne každý. Čo je ale úplne falošný predpoklad a preto tiež nemôže mať veľký úspech.
Správna výživa je základom
Štandardizované stravovacie postupy a doporučenia nepočítajú s tým, že ľudia sa vďaka rôznemu genetickému základu výrazne líšia jeden od druhého a to na biochemickej aj metabolickej úrovni. Jeden od druhého sa líšime tým, ako naše telá spracovávajú potravu a využívajú živiny alebo fakt, že každý máme vysoko individuálnu potrebu určitej stravy.
Rovnako ako jedno auto má motor, ktorý ide na benzín a druhé má motor, ktorý ide na naftu a ďalšie ide na plyn, má každé telo svoj vlastný, jedinečný „metabolický motor“, ktorý musí mať, podobne odlišný druh „paliva“.
Pokladáme za samozrejmé, že sa od seba líšime navonok – štruktúrou a farbou vlasov a pokožky, rysy tváre, výškou, váhou, stavbou kostry a podobne. Väčšinou si však neuvedomujeme, že rovnako tak sa líšime aj vnútri alebo nám je to ľahostajné.
Rovnako ako žiadni dvaja jedinci nemajú rovnaké otlačky prstov a žiadne dve snehové vločky nie sú rovnaké, existuje aj medzi ľuďmi z metabolického a fyziologického hľadiska nekonečná rozmanitosť.
A preto tiež máme nekonečne rôznorodú potrebu stravy a živín. Keď si vezmene bielkoviny, sacharidy a tuky – teda „makroživiny“, základné stavebné kamene potravín, tak ich individuálna potreba sa pohybuje v širokom spektre. Niektoré jedlá sú plné purínov, škrobov, antinutričných látok a pod., ktoré nemajú priaznivý vplyv na daný metabolický typ, iným nerobia nič.
Práve preto je dôležité sa zamyslieť nad tým, ako sa cítim, keď skonzumujem to, či ono. Môžeme vám s tým pomôcť a uľahčíme vám veľa nervov napr. pri snahe o redukciu nadváhy. Samozrejme, je to aj o vlastnom pozorovaní.
Aj zdravie stromu do značnej miery závisí na chemickom zložení pôdy a jej vplyve na korene. Zdravie ľudského tela je analogicky závislé na vplyve živín na základné mechanizmy riadenia homeostázy, fungovanie endokrinného systému, s čím má zdravotne najviac ľudí problém.
Niektoré minerály a stopové prvky sa môžu navzájom ovplyvňovať, čo má nepriaznivý vplyv na celkovú fyzickú, mentálnu a psychickú rovnováhu človeka a samozrejme ovplyvňuje aj hladinu viscerálneho a podkožného tuku, rýchlosť metabolizmu atď.
Nie sme samozrejme lekári, ale vieme, že stravou je možné ovplyvniť metabolické pochody až na 80%. To isté je možné konštatovať aj o športe, kde niektorí ľudia jednoducho nemajú vhodné predispozície na vykonávanie určitého športu a práveže sa po ňom, keď sa do neho budú nútiť, nemusia cítiť dobre.