Ženy o tomto musíte vedieť: Toto sú dve šokujúce príčiny vzniku rakoviny prsníka.

rakovina-prsnika

Rakovina je nepríjemné ochorenie, ktoré by nechcel zažiť nikto z nás. Všetko čo potrebujete pre uskutočnenie zmien, ktoré vás ochránia pred rakovinou sú znalosti.

V dnešnom článku vás oboznámime s dvomi hlavnými primárnymi príčinami vzniku rakoviny prsníka.

Príčina č.1: Antiperspiranty obsahujúce hliník

Používanie antiperspirantov pre väčšinu ľudí je v dnešnej dobe dennou rutinou, o ktorej ani nepremýšľajú.

Pokiaľ používate antiperspirant obsahujúci hliník, zvyšujete tým svoje riziko vzniku rakoviny.

Princíp antiperspirantov spočíva v utesňovaní, uzatváraní a blokovaní pórov, ktoré vylučujú pot v podpazuší. No a ich najčastejšou aktívnou látkou je práve hliník. Ten spôsobuje nielen zablokovanie jednej z ciest, ktorou sa vaše telo detoxikuje (vylučuje toxíny pomocou potu), ale zároveň tak zvyšuje obavy, kde tieto kovy nakoniec skončia.

Nedávne štúdie potvrdili súvislosť medzi pravidelným používaním antiperspirantov a rakoviny pŕs. Riziko sa ešte viac zvyšuje, pokiaľ sa aplikuje hneď po oholenom podpazuší.

Niekoľko štúdií zároveň potvrdilo asociáciu parabénov, nachádzajúcich sa v deodorantoch, a rakovinou pŕs. Pri pitve jednej ženy, ktorá umrela na rakovinu sa ukázalo, že jej tkanivá obsahovali veľké množstva týchto konzervačných látok.

Príčina č.2: Nadmerné používanie podprseniek

Mnoho lekárov a výskumníkov poukazujú na to, že nosenie tesnej podprsenky bráni v pohybu lymfy, čo môže prispievať k vzniku rakoviny pŕs. Dôvod je ten, že zablokovaná lymfa neodvádza z tela nečistoty, ktorým bolo vaše telo behom dňa vystavené.

Hliník už vyššie spomenutý, je jedným z potenciálnych toxínov, ktoré sa môžu nahromadiť v lymfatickom systéme, pokiaľ je jeho činnosť narušená.

Štúdia na vzorke 4000 žien zistila, že tie ženy, ktoré podprsenky nenosia, majú riziko rakoviny pŕs oveľa nižšiu ako tie, ktoré ju nosia.

Ďalej zistila tieto fakty:

– ženy, ktoré nosili podprsenky 24 hodín denne, mali 75% riziko vzniku rakoviny prś

– ženy, ktoré nosilo podprsenku viac než 12 hodín denne, mali riziko vzniku ochorenia 1 ku 7

– ženy, ktoré nosili podprsenku menej než 12, mali riziko vzniku rakoviny 1 ku 52

– ženy, ktoré nosili podprsenku len zriedka alebo nikdy, mali riziko vzniku ochorenia len 1 ku 168

Na základe tejto štúdie je súvislosť medzi rakovinou pŕs a nosením podprsenky 3 krát vyššia, než súvislosť medzi rakovinou a fajčením.