Zemiaky – tradičné slovenské a pre telo prospešné

Zemiaky spolu s chlebom patria medzi najvýznamnejší rastlinný zdroj výživy európskeho obyvateľstva. Energetická hodnota kilogramu zemiakov je 2 926 – 3 557 kJ. Hlavnými zdrojmi energie sú v nich škrob a cukry, ktoré v prípade stolových odrôd predstavujú 15 – 20 percent ich hmotnosti.

Organizmus dokáže využiť tieto látky látky na 99 percent. Nie je pravda, že po konzumácii zemiakov človek rýchlo priberie. Veľký zemiak obsahuje najviac 418 kJ, rovnako ako menšie jablko, polovica grepu alebo pomaranč.

Zemiaky sú plné vitamínov

Zemiaky sú zdrojom sacharidov bohatých na živiny a poskytujú širokú škálu zdravotných výhod. Sú dôležitou súčasťou vyváženej a zdravej stravy. Zemiaky môžu poskytovať základné vitamíny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie.

Zemiaky sú skvelým zdrojom vlákniny a môžu pomôcť podporiť zdravie tráviaceho traktu. Vláknina pomáha posúvať potravu tráviacim traktom a môže pomôcť znížiť zápchu.

Sú tiež skvelým zdrojom vitamínu C, ktorý je dôležitý pre rast a vývoj zdravej pokožky, kostí a imunity. Zemiaky sú tiež dobrým zdrojom draslíka, ktorý pomáha regulovať krvný tlak.

Zemiaky sú tiež skvelým zdrojom komplexných sacharidov, ktoré poskytujú dlhotrvajúcu energiu. Obsahujú vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre zdravý metabolizmus a hladinu energie.

Zemiaky obsahujú aj antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi a znižujú zápalové procesy.

Zemiaky sú dobré pre zdravé oči

Okrem uvedených zdravotných výhod sú zemiaky aj skvelým zdrojom vitamínu A a železa. Vitamín A je dôležitý pre zdravie očí a železo pomáha prenášať kyslík v celom tele.

Zemiaky obsahujú aj luteín a zeaxantín, ktoré pomáhajú chrániť oči pred poškodením spôsobeným modrým svetlom a ultrafialovým žiarením.

Celkovo sú zemiaky zdrojom sacharidov bohatých na živiny a poskytujú širokú škálu zdravotných výhod. Sú dôležitou súčasťou zdravej a vyváženej stravy a môžu dodať základné vitamíny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie.

Pravidelná konzumácia zemiakov môže pomôcť zlepšiť celkové zdravie a pohodu.

Konzumáciou zemiakov k štíhlej línii

Zemiaky sú teda z hľadiska udržiavania línie na tom veľmi dobre aj v porovnaní s ovocím. Sú dobrým zdrojom vitamínu C, avšak ten obsiahnutý v zemiakoch je veľmi nestály a citlivý na spôsob spracovania.

Zemiaky sú často odsudzované pre svoj vysoký obsah kalórií a sacharidov, ale pravdou je, že zemiaky môžu byť dôležitou súčasťou zdravej stravy. Zemiaky sú dobrým zdrojom vitamínov a minerálov a môžu byť súčasťou vyváženej stravy, ktorá podporuje chudnutie.

Niekoľko faktov o zemiakoch:

  • Zemiaky majú nízky obsah kalórií a tukov a vysoký obsah vlákniny a komplexných sacharidov. To zaručuje, že sú sýte bez toho, aby boli preťažené kalóriami. Jeden stredne veľký zemiak obsahuje len približne 100 kalórií a je plný vitamínov a minerálov, ako je vitamín C, draslík, horčík a železo.
  • Zemiaky môžu byť skvelým doplnkom každej redukčnej diéty. Obsah vlákniny v zemiakoch pomôže telu udržať pocit sýtosti dlhšie. Reguluje tiež trávenie a pomáha udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. Vďaka tomu sú zemiaky skvelou voľbou pre ľudí, ktorí chcú schudnúť zdravým spôsobom.
  • Zemiaky sa často považujú za tučnú potravinu, ale v skutočnosti sú skvelým zdrojom komplexných sacharidov, ktoré sú dôležitou súčasťou zdravej stravy. Komplexné sacharidy poskytujú pomalé uvoľňovanie energie a pomáhajú udržať pocit sýtosti dlhšie. To môže pomôcť znížiť chuť na jedlo a zabrániť prejedaniu.
  • Zemiaky tiež pomáhajú regulovať hladinu cukru v krvi, čo je dôležité pre tých, ktorí sa snažia schudnúť.
  • Vláknina v zemiakoch totiž pomáha spomaľovať uvoľňovanie cukrov do krvného obehu, čím zabraňuje prudkému zvýšeniu hladiny cukru v krvi.

Zemiaky teda netreba zatracovať ani pri snahe udržiavať si štíhlu líniu. Patria totiž tiež do zdravej životosprávy.

Majú nízky obsah kalórií, vysoký obsah vlákniny a sú plné vitamínov a minerálov. Pomáhajú telu udržať pocit sýtosti, regulovať hladinu cukru v krvi a zabezpečiť pomalé uvoľňovanie energie.

Najviac vitamínov ostáva v zemiakoch varených v šupke

Po šetrnej kuchynskej úprave môžu zemiaky v 100 gramoch obsahovať asi 10 mg vitamínu C, teda nie menej ako jablko. Nevhodná a nešetrná úprava zemiakov môže viesť k celkovým stratám výživových hodnôt, nielen k strate vitamínov.

Zemiaky treba šúpať plastovou alebo nerezovou škrabkou a dávať do sklenených alebo nerezových nádob (absolútne nevhodné sú hliníkové a smaltované). Prudký a krátky var nespôsobuje také straty ako pomalé zahrievanie alebo opätovné prihrievanie s prístupom vzduchu.

V zemiakoch uvarených v šupke zostáva takmer 90 percent pôvodného obsahu vitamínu C, v ošúpaných a rýchlo uvarených asi 80 percent, v ohrievaných je ho už menej ako 45 percent a v ohrievaných rozkrájaných zemiakoch už iba necelých 25 percent.

Obsah bielkovín v 1 kg je asi taký ako v 100 g netučného syra, 90 g chudého masa, 250 g chleba či v 10 vajíčkach.

Zemiaky telo strávi ľahšie ako pečivo

Zemiaky sú ľahšie jedlo ako knedle alebo pečivo. Zemiaková kaša opusti žalúdok po dvoch-troch hodinách. Telo ľahšie strávi opekané zemiaky, horšie zemiaky s osmaženou cibuľkou (4 – 5 hodín) a najhoršie zemiakové jedlá pripravené na tuku.

Zemiaky majú zásaditý charakter, čo vhodne pôsobí ako pendant kyselinotvornej potravy. Mladé zemiaky obsahujú takmer totožné zloženie vitamínov, minerálov a zdraviu prospešných látok ako tie neskoré, jesenné.

Keďže skoré odrody zemiakov majú tenkú šupku, ktorú po dôkladnom umytí nie je potrebné ošúpať, môžeme ich konzumovať aj so šupkou a na ich prípravu stačí kratší čas varu či pečenia.

Vďaka tomu sa v nich udrží viac zdraviu prospešných látok ako v neskorých zemiakoch. Tie väčšinou šúpať treba a na ich prípravu je potrebný dlhší čas.

Zemiaky ako všestranná a výživná potravina

Zemiaky sú už po stáročia základnou plodinou na celom svete. Pochádzajú z Južnej Ameriky a boli domestikované v peruánskych Andách medzi 8 000 a 5 000 rokmi pred naším letopočtom. Bol dôležitou plodinou pre ríšu Inkov a v 16. storočí sa rozšíril do Európy.

V Európe sa rýchlo stali obľúbenou plodinou a vo veľkej miere si ich obľúbili Angličania, Francúzi a Španieli. Do polovice 18. storočia sa zemiaky stali hlavnou súčasťou európskej stravy. V Írsku boli zemiaky hlavnou plodinou a stali sa základom stravy Írov.

Do Severnej Ameriky sa zemiaky dostali koncom 17. storočia a do polovice 18. storočia sa začali vo veľkom pestovať. Zemiaky sa stali významnou súčasťou americkej stravy, najmä pre robotnícku triedu a prisťahovalcov. Naopak, v Južnej Amerike boli od 15. storočia populárne sladké zemiaky tzv. batáty, ktoré sa dnes najčastejšie pripravujú v podobe batátových čipsov.

Zemiaky sa používali aj ako zdroj priemyselného škrobu a pri výrobe alkoholu. Počas druhej svetovej vojny sa zemiaky používali na výrobu etanolu na pohon vojenských vozidiel.

V súčasnosti sú zemiaky jednou z najrozšírenejších plodín na svete. Používajú sa v rôznych jedlách a kuchyniach a sú dôležitou súčasťou stravy mnohých kultúr. Zemiaky sú všestrannou a výživnou potravinou a sú dôležitou súčasťou svetových zásob potravín.

Zemiaky – základ slovenskej kuchyne

Najobľúbenejším slovenským zemiakovým jedlom sú bez pochýb bryndzové halušky, malé knedličky zo zemiakového cesta, ktoré sa podávajú s ovčím syrom, slaninou a cibuľou. Obľúbeným jedlom je aj zemiaková polievka, ktorá sa zvyčajne podáva so slaninou, klobásou, zeleninou a kopčekom kyslej smotany.

Zemiaky sa pravidelne používajú aj v iných jedlách, ako je guláš, kapustové závitky a zemiakové placky. Tieto jedlá sa často podávajú s prílohou z varených zemiakov alebo zemiakovej kaše. Na Slovensku sa zemiaky bežne podávajú aj ako príloha k mäsu, zvyčajne varené alebo pečené, a niekedy sa podávajú s omáčkou.

Zo zemiakov sa pripravujú aj rôzne pochutiny, napríklad zemiakové lupienky, zemiakové placky a zemiakové placky. Tie sa často podávajú s dipom alebo omáčkou a môžu byť skvelým občerstvením na oslavách.

Zemiaky sa používajú aj pri pečení. Možno z nich pripraviť zemiakový chlieb, zemiakové knedle a rôzne dezerty. Tieto dezerty sa bežne podávajú s kopčekom kyslej smotany alebo džemu.

Celkovo sú zemiaky dôležitou súčasťou slovenskej kuchyne a dajú sa použiť do rôznych jedál. Zemiaky sú všestrannou surovinou, z ktorej sa dajú pripraviť chutné jedlá – od tradičných jedál až po občerstvenie a dezerty.