Zdravé telo, zdravá pokožka – peptidy, kanabinoidy aj aloe vera

Každý by chcel mať zdravú, žiarivú pokožku, bez vrások, jaziev, možno aj opálenú. Zdravá pokožka, pleť, vlasy a nechty idú ruka v ruke so zdravým vnútrom, zdravými orgánmi. Čistenie, výživa a regenerácia sú filozofiou životného štýlu. Nemožno mať zdravú pokožku, pokiaľ telo nie je dostatočne vyčistené, vyživené a neprebieha na základe toho regenerácia.

S problematikou akné, ekzémov (aj atopických ekzémov), psoriázou a rôznymi dermatitídami sa ľudia stretávajú už od útleho veku. Je to dôsledkom toho, že 90 % ľudí nemá dostatočnú disciplínu v uvedených troch krokoch. K tomu sa priradí nedostatočný pitný režim, nedostatok pohybu, stres, nedostatok spánku, zlé vzťahy a problémy s kožou sú na svete.

Spôsob života vplýva na zloženie krvi, nervový systém, nevyváženosť činnosti endokrinného systému, vylučovanie, celkovú koordináciu a asimilačné procesy. Zlepšením stavu pleti sa tvoria endorfíny a dopamíny, pretože to dodáva viac sebavedomia.

Mnohí ľudia majú takisto problémy s nechtovou mykózou, čo im spôsobuje veľké problémy. Použitím prípravku Iza Effect na nechty však tento problém dokážu spoľahlivo odstrániť, čo však neznamená, že by nemali sledovať aj ďalšie možnosti, ako zlepšiť zdravie svojej pokožky.

Bentonitové bahno

Má absorpčnú a hĺbkovo čistiacu vlastnosť, čo pomáha pri akné. Juhoamerickí indiáni ho považovali za zázračná aztécku hlinu. Je to ílovitá hornina vzniknutá rozkladom vulkanického skla a popola v alkalickom, najčastejšie morskom alebo jazernom prostredí. S vodou napučiava a je biela, sivá až svetlozelená.

Náleziská a ťažba: Wyoming – Montana, Arizona, Grécko, Turecko, Nemecko, Česko.

Medzi hlavné výhody patria:

 • reguluje tvorbu kožného mazu
 • nastavuje rovnováhu pleti a problémových partií
 • remineralizuje – vracia pleti lesk
 • pôsobí proti lupinám
 • mastnú pleť prečistí
 • má antiseptické, antibakteriálne a protiplesňové účinky

Obsahuje minerály: Si, Ca, K, Mg, Zn, Al, Fe, Mn, Ti. Zjemňuje, regeneruje, vyhladzuje, revitalitalizuje pomáha pri kožných problémoch, akými sú zápaly, svrbenie, podráždenie pokožky, ekzém, plesne, lupienka.

Ďalšie účinné látky

Mätový olej – (obsahujú masky) odstraňuje opuchy, uvoľňujúkŕče a bolesti.

Kamenec (obsahuje Bylinkový toner) – je to síran hlinitodraselný – prírodná minerálna soľ.

Náleziská: Vezuv, Queensland, Tennesse, Filipíny-Cebu, Arizona.

Vytvára ochrannú vrstvu a minimalizuje rast baktérií spôsobujúcich telesný zápach bez upchatia pórov. Je hypoalergénny, dezinfikuje, má adstringentný účinok (sťahujúci). Využíva sa po holení a proti krvácaniu. Pomáha pre lepšie vstrebávanie krému, ale aj pri bodnutí komárom, včelou alebo osou.

Výťažok z gaštanov (obsahuje sérum proti vráskam) ovplyvňuje pružnosť, obmedzuje zápaly a opuchy. Makadamový olej má podobné zloženie ako ľudský maz. Mononasýtené mastné kyseliny, kyselina olejová a palmitoolejová.

Kanabinoidy

Kanabinoidy sú látky nastoľujúce rovnováhu – homeostázu. Kanabinoidný systém je určený na rozmnožovanie a príjem potravy vyšších živočíšnych druhov.

Na čo pôsobia kanabinoidy:

 • nádory, reumatoidná artritída, cukrovka, lupienka, skleróza multiplex, antioxidačné účinky
 • neuroprotektívne vlastnosti – parkinson, alzheimer, depresie, schizofreniam PTSD, závislosti, fibromyalgia, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída kanabinoidy
 • v mozgu, stimulujú mitochondrie vytvárajúce energiu

Najprv sa našli v konope a neskôr v ďalších rastlinách:

 • echinacea – imunita, zápaly, bolesť
 • plamatka kapustová – povodie rieky Amazon – gel na bolesť, zápaly, blokuje receptory v nervových zakončeniach
 • slamiha piesočná – Južná Afrika, antidepresívum
 • pečeňovník (radula marginata) – Nový Zéland – bronchitída, žlčník, pečeň, močový mechúr
 • theobroma cacao – uvoľňuje, spôsobuje radosť
 • čierne korenie (piper nigrum) – zmierňuje zápaly.

Kanabinoidné receptory: CNS, imunitný, reprodukčný, tráviaci systém, endokrinné žľazy, tepny, pľúca, srdce, oči, kosti, pokožka.

Aloe vera na vlasy aj pokožku

Aloe vera obsahuje polysacharid acemanán. Aktivuje imunitný systém a chráni bunkové membrány, pričom pôsobí antibakteriálne, antivirálne a antimykoticky. Obsahuje prvky ako Ca, Mg, Zn, Se, no spolu má až 200 farmakologicky významných látok

V roku 1323 pnl. Tutanchamona balzamovali egyptskí lekári do tzv. zeleného gélu – krv bohov. Nefertiti, a Kleopatra ho používali na omladenie a skrášlenie pleti a hovorí sa, že Alexander Veľký ním hojil rany svojich vojakov. Dokonca aj Krištof Kolumbus bral aloe na námornícke výpravy.

Aloe vera zabraňuje dehydratácii organizmu, detoxikuje, podporuje činnosť pečene, znižuje hladinu cukru v krvi, cholesterolu, uvoľňuje zápchu a pomáha riešiť črevné problémy a problémy s trávením. Je výborný na nezdravé vlasy, kožné ochorenia, zápaly, ekzémy, omrzliny aj popáleniny.

Účinky peptidov

Peptidy vedci skúmajú relatívne dlho, už skoro 50 rokov. Skúmajú hlavne vplyvy na pokožku. Len nedávno konečne objavili spôsob, ako z krémov a ďalších prípravkov odstrániť nežiaduce účinky, ako boli rôzne alergie či vyrážky. Keďže pokožka už peptidy obsahuje, v podstate jej to dodáva len ďalšie dávky, ktoré stav pokožky vylepšujú.

Peptidy na kožu pôsobia prospešne. Ak na seba vzájomne pôsobia určité peptidy, zdravie pokožky sa môže až rapídne zlepšiť. Peptidy ju totiž omladzujú, pokožka je vypnutejšia a miznú z nej vrásky.

Zabraňujú okolitým škodlivinám, aby sa dostali do organizmu. Tam škodia nielen pokožke, ale celému telu. Vďaka peptidom sa z tela tieto škodlivé látky ľahko odbúravajú.

Stimulujú bunkové syntézy. Príkladom je kolagén, ktorý udržuje pokožku mladistvú a vypnutú. Bohužiaľ, kolagén počas rokov telo stráca, a preto je potrebné dostať ho do pokožky iným spôsobom. A najlepší spôsob, ako ho tam dostať, je používanie peptidových prípravkov na pleť.

Na pleti sa bohužiaľ objavujú pigmentové škvrny a celulitída. Aj proti týmto nerestiam pleti sa dá bojovať pomocou peptidových prípravkov, pretože práve tie ovplyvňujú bunky v boji proti týmto usadeninám.

Peptidy pomáhajú proti vráskam

Redukujú už vzniknuté vrásky a zároveň zabraňujú napríklad tomu, aby začali vznikať mimické vrásky na tvári pri smiechu či mračeniu. Aj klinické testy dokázali, že peptidy nielen vrásky vyhladzujú, ale majú vplyv aj na zmenu ich typu a vzhľadu. Postupom času sa vrásky sami zmenia a dajú sa ľahšie vyhladiť.

Prípravky obsahujúce peptidy či priamo kolagén preto mnohí odporúčajú. Rozhodne zlepšia vzhľad, trochu zapracujú aj na zdraví a hlavne prispejú k spokojnosti so sebou samým. Osoba, ktorá ich užíva, sa bude cítiť oveľa lepšie.

Aktívne peptidy majú zloženie pozostávajúce z komplexov peptidov s aktívnymi účinkami. Ide o najnovšiu technológiu s viditeľnými vyhladzujúcimi a vypínacími účinkami.

 • posilňujú bunkovú kohéziu
 • spúšťajú vlastné regeneračné procesy v pokožke
 • dodávajú vlhkosť s hĺbkovým účinkom
 • aktivujú čerstvú syntézu extracelulárnej hmoty
 • stimulujú metabolizmus kolagénu a elastické vlákna pokožky

Zároveň majú schopnosť intenzívnej regenerácie pleti. Vďaka nim sa človek bude páčiť sám sebe.

Krása začína zvnútra

Telo a pleť žiaria zvnútra vtedy, keď je človek zdravý a plný energie. Tu sú nežiaduce stavy organizmu:

 • vnútorné zanesenie, resp. zanesené trávenie
 • spomalený metabolizmus
 • pečeň je obalená viscerálnym tukom (nemôže efektívne spracovávať škodliviny), ktorý nie je navonok vidieť (hovorí sa tomu obézni v štíhlosti)
 • málo hydratácie
 • obličky sú unavené toxínmi, ktoré sa prejavia obličkovými kameňmi alebo cystami

Ak človek má tieto príznaky, dostane sa do začarovaného kruhu, z ktorého väčšina ľudí vidí východisko len návštevou lekára.

A pritom stačí tak málo. Zrevitalizovať sa dá dostatočným príjmom množstva živín do svojho tela a najmä endokrinného systému. Hydratácia tela pravidelným príjmom tekutín, a to nie len čistou vodou, pomáha očistiť črevá a tým sa zlepšuje trávenie. Ak je trávenie v poriadku, pokožka to dá najavo svojim krásnym vzhľadom.

Ryby sú bohaté na esenciálne mastné kyseliny, ako sú omega-3, ktoré sú dôležité pre zdravie pokožky. Tieto mastné kyseliny pomáhajú znižovať zápal v pokožke, čím sa znižuje začervenanie a suchosť, ako aj vrásky.

Avokádo a orechy sú tiež skvelým zdrojom esenciálnych mastných kyselín a ďalších vitamínov a minerálov dôležitých pre zdravie pokožky. Avokádo je skvelým doplnkom šalátov a sendvičov, zatiaľ čo orechy môžu byť rýchlym a pohodlným občerstvením na cestách.

Jedenie potravín bohatých na mono- a polynenasýtené tuky môže tiež podporiť zdravú pokožku. Do šalátov a na varenie treba pridávať olivový olej, ktorý ľahko dodá pokožke prospešné mastné kyseliny.

Nakoniec, aj probiotiká a fermentované potraviny, ako sú jogurt, kefír a kombucha, pomáhajú vyrovnávať prirodzené baktérie v tráviacom systéme. Táto rovnováha pomáha znížiť zápal v pokožke, čím sa zníži výskyt začervenania a akné.