Zastavte sa na konci týždňa a položte si týchto 7 dôležitých otázok

Nedeľa, 02. August 2015, 12:38, Zverejnil

Mnohí z nás sú sami sebe celý život cudzincami, pretože sa jednoducho nikdy nezastavia na dostatočne dlho, aby hľadali odpovede na otázky u SEBA. Sme tak zaneprazdnení hľadaním odpovedí k problémom iných ľudí, že sa zabúdame pýtať samých seba otázky, ktoré sú dôležité pre naše vlastné šťastie. Samozrejme, to nie je rozumné. Napokon, múdrosť nie je vedieť odpovede na všetky otázky hneď; je to o pýtaní sa správnych otázok. Aké otázky sa dlhodobo a pravidelne budete pýtať samých seba určia, akým človekom sa stanete.

Vyhraďte si pravidelne čas sami na seba a pre seba. Odporúčam vám urobiť  tak na konci týždňa. Položte si nasledujúce otázky.

1.
Aké príjemné prekvapenia som zažil/a tento týždeň?
Dynamickou prirodzenosťou života je neustále obnovovanie príležitostí pred vami. Úprimne, nikdy si nemôžete byť istí, kedy ‚zaveje‘ nárazový vietor a akým smerom bude viať. Otvorte sa prekvapeniam a buďte pozorní. Mnohé z nich prinášajú lásku, o ktorej by ste sa nikdy nedozvedeli, že vám chýba.

Niektoré z vašich najlepších objavov pravdepodobne prídu, keď to budete najmenej očakávať, na miestach, na ktorých by ste nikdy nepredpokladali, že ich nájdete. To čo nehľadáme, môže byť nakoniec niečím viac než to, čo sme dúfali, že nájdeme. Tak hľadajte svoje ciele a sny usilovne, ale nebuďte tak neústupčiví, že si len “s klapkami na očiach” pôjdete za tým, čo hľadáte. Nebuďte slepí pre všetky nepredvídateľné zázraky a príležitosti, ktoré môžete objaviť, keď dáte “klapky” dole. Venujte pozornosť týmto príjemným prekvapeniam. Potom si môžete byť istí, že sa nestratíte v zhone týždenných rutín.

2.
Aké lekcie som sa naučil/a pri mojej práci, na ktorých by som mohol/la stavať budúci týždeň?
Táto otázka vám pomôže objasniť rozdiel medzi aktivitou a výsledkom. Vždy budú existovať rutinné a všedné úlohy, ktoré je nutné spraviť, ale z čoho ešte môžete vychádzať pri vašej tohtotýždňovej práci? Čo ste sa naučili, na čom by ste mohli stavať? Prirodzene, zažili ste úspechy i zlyhania – myšlienky, ktoré fungovali a tie, ktoré boli prevalcované. Myslite na tieto prípady a vyberte tie, ktoré boli pre vás poučné.

Pozrite sa na svoj týždeň od začiatku po koniec. Nebol to týždeň, v ktorom by ste sa flákali, ale v ktorom ste niečo mali spraviť, a teraz ste to urobili. Potľapkajte sa po pleci a potom si uvedomte tohtotýždňové lekcie – hlavne veci, ktoré ste neurobili podľa seba. Ak ste neurobili vaše povinnosti tak, ako ste dúfali alebo ste nenašli riešenie, znamená to len, že niečo lepšie tam vonku čaká na vás, budúci týždeň. A lekcie, ktoré ste sa teraz naučili, sú k tomu prvým krokom.

3.
Smerujú moje súčasné činnosti k mojím dlhodobým cieľom?
Nie je to o tom, čo urobíte alebo dosiahnete raz za dlhú dobu (ucelený obraz), ale o tom, čo robíte každý deň (časti obrázku). To sa počíta. Snívajte veľké sny, ale kľúčom k úspechu je realizácia postupných realistických cieľov. Čo dosiahnete je priamo prepojené s vašimi dennými aktivitami. Ako budete tráviť svoj čas definuje, kto ste a kým sa stanete. Preto sa zamyslite nad tým, čo robíte (časti obrázku) a zhodnoťte či smerujete skutočne tam, kam sa chcete dostať (ucelený obraz).

Kým potešením závislých na celom svete je vyhnúť sa bolesti a nepohodliu za každú cenu, sú  ľudia, ktorí naozaj chápu hodnotu a výhody ťažkých situácií. Sú ochotní obetovať krátkodobé potešenia pre dlhotrvajúce šťastie. Zaujímajte sa skôr o to, ako byť efektívnejší, než mať niečo ľahšie. Kým niekto hľadá najrýchlejšiu skratku, vy hľadajte spôsoby konaní, ktoré budú produkovať skutočné výsledky, aké chcete sami za seba dosiahnuť.

4.
Čomu by som mohol/la venovať viac a čomu menej času?
Ako Stephen Covey raz povedal: “ Mnoho ľudí trávi príliš veľa času tým, čo je súrne a nie dosť času na to, čo je dôležité.” Inými slovami, produktivita nie je len o dokončení vecí, ale o dokončení tých správnych vecí.

Na konci každého týždňa, sa pozrite na to, ako ste strávili svoj čas a upravte si program, nevyhnutný pre nový týždeň. Najlepšie čo môžete urobiť je, zbaviť sa svojich programových komplikovaností, čo vám umožní stráviť viac času na veciach, ktoré majú pre vás význam. Nastavte si jemne váš motor a eliminujte všetko, čo nie je nevyhnutné. Takto vám zostanú iba tie veci, ktoré pridávajú hodnotu do vášho života. A predovšetkým je potrebné vedieť, kedy zrušiť dôležité veci kvôli absolútne nevyhnutným záležitostiam, akými sú napríklad rodina, vaše zdravie a tak ďalej.

5.
Ako strach a pochybnosti vplývali na to, čo som tento týždeň urobil/la a čo neurobil/la?
Nepoznanie, ktorou cestou sa vydať môže byť bolestivé, ale nič nie je skľučujúcejšie než tiché státie na mieste a neuskutočnenie rozhodnutí. To je dôvod, prečo je neodkladné rozmýšľať o svojich strachoch a prihovárať sa im na týždennej báze. Musíte ich zastaviť skôr, než vám začnú brániť v tom, aby ste sa posúvali dopredu.

Čo by ste mohli urobiť? Niečo…niečo malé…tak dlho, aby ste jednoducho len nesedeli. Ak urobíte chybu, začnite znova. Skúste niečo iné. Ak budete čakať na to, kým sa stratia vaše neistoty, môže byť príliš neskoro. Podstatné je, že nadobudnete silu a sebaistotu. Urýchli sa váš emočný rast tým, že žijete každou skúsenosťou, v ktorej ste donútení sa zastaviť a postaviť sa zoči voči strachu. A keď sa konfrontácia skončí, dýchajte pokojne a povedzte si: “Prekonám obdobie neistôt, poučím sa z toho a budem na tom lepšie. Som schopný/á sa vysporiadať s ďalšími situáciami vyvolávajúcimi strach, ktoré sa objavia na mojej ceste.‘

6.
Čoho všetkého som ochotný/á sa zbaviť?
Neposuniete sa z jedného miesta na iné bez toho, aby ste si spravili poriadok vo svojich veciach a nechali za sebou všetko, čo nie je prospešné alebo potrebné. Neneste priveľkú záťaž do ďalšieho týždňa. Eliminujte tie nevyhnutné veci, kým nebudú nevyhnutné jasne žiariť.

Zahoďte každé sklamanie, hanbu a hnev, ktoré ste nazbierali za tento týždeň a vezmite iba poklady, ktoré majú cenu: lekcie, lásku a to najlepšie, čo si môžete pripomenúť.

Jedným z najjednoduchších spôsobov ako si spraviť poriadok vo svojích veciach, je rozhodnúť sa, čo je potrebné vyhodiť. Môžete to spraviť spôsobom, že si spravíte toto cvičenie: vysypete všetky vaše emócie na papier. Myslím na tohtotýždňové skvelé momenty. Urobte si zoznam, ako ste sa cítili v každej príležitosti a potom posúďte svoje objavy. Odstráňte chaos, ktorý zotrváva vo vašej mysli tým, že si spravíte poriadok vo vašich myšlienkách, ponaučením sa, odpúšťaním sebe samému a iným; dovoľte tomuto týždňu odísť. Podstatou je zatvoriť dvere za tohto týždňovými negatívnymi skúsenosťami, vymeniť pásku tým, že si spravíte doma poriadok a odstránite mentálny zmätok a nečistotu. Prestaňte sa držať toho, čo bolo. Potom sa budete môcť tešiť z toho, čo začína teraz.

7.
Aký je môj prvý logický krok pre budúci týždeň?
Nasledujúci týždeň je nový začiatok – dostávate nepopísaný papier, ktorý čaká, kým ho zapíšete úžasnými príležitosťami, ktoré si môžete vytvoriť. V pondelok ráno budete stáť na začiatku úžasných dobrodružstiev s príležitosťou formovať najbližšie dni a budúcnosť.

A ako sa hovorí, začať to je polovicou úspechu. Ste na rade….

Čo by ste pridali na zoznam?

  • Aké otázky sa pýtate pri vašej sebareflexii?

  • Používate nejakú špeciálnu metódu sebareflexie (napríklad: písanie denníka)?

Podeľte sa s nami o svoje myšlienky a napíšte komentár pod tento článok.

Ak máte akúkoľvek otázku, myšlienku či názor, nenechávajte si ich pre seba. Tešíme sa na ne.

Príspevok napísala Katarína Sedláčková.

Dostaňte strach definitívne pod kontrolu!

Zistite, ako zvíťaziť nad strachom.Objavte v sebe vnútorného superhrdinu.

Prekonajte strach a dosiahnite vysokú úroveň sebadôvery.