Veronica Roth – Zárezy smrti

zarezy-smrti

Keď som sa dopočula, že Veronice Roth vyjde nová séria, nedokázala som odolať. Zárezy smrti. Nebude reč o Divergencii. Túto knihu odložte do šuflíka. Nový svet nám leží pri nohách. Novinka, ktorá práve vyšla na Slovensku.

Pri počutí mena autorky mi hneď napadne séria Divergencia, ktorú som prečítala počas jedného víkendu. Možno niektorí na ňu nemajú pozitívny názor a láska Tris a Štvorky sa im zdala zveličená, zrýchlená a moc ružová, ale nemohla som Veronice Roth nič vytknúť. Okrem konca. Teraz sa však nebudeme venovať tejto knihe. Odložte ju vo svojich myšlienkach čo najďalej a urobte si pohodlie.

Anotácia

Vo svete, kde panuje násilie a neprávo, v galaxii, v ktorej niektorí nažívajú v priazni osudu, má každý človek špeciálny dar. Kým väčšina dokáže vyťažiť zo svojho daru čo najviac, Akosa a Cyru pre ich dary zneužívajú. Cyra je sestrou tyrana, čo vládne bojovnému národu. Má dar bolesti a sily, čo jej brat zneužíva, aby tyranizoval svojich nepriateľov.

Cyra má však na viac, ako byť nástrojom v bratových rukách. Vzdoruje, je rýchlejšia a bystrejšia, než hocikto predpokladá. Akos pochádza z mierumilovného národa a je nadovšetko oddaný rodine. Hoci ho ochraňuje jeho neobyčajný dar, keď ho s bratom chytia vojaci vyslaní Cyrinou rodinou, Akos sa snaží len o jediné – zachrániť najskôr brata na úkor vlastného bezpečia.

Akos sa tak v sekunde ocitá uprostred Cyrinho sveta, kde panuje neopísateľné nepriateľstvo medzi ich rodinami a národmi. Akos a Cyra stoja pred rozhodnutím – pomôcť si navzájom a prežiť, alebo priniesť jeden druhému skazu.

Moje pocity z knihy

Knihu som skutočne prečítala na jeden dych. Nezastavila som sa. Je to veľmi žhavá novinka a ani sa nečudujem. Už od prvej chvíle začala patriť medzi moje obľúbené tituly. Viem, že budem netrpezlivá, kým vyjde pokračovanie.

Na začiatku som očakávala prehnané uvádzanie do deja, kde nám autorka opíše do detailu každú postavu a každý kút, s akým sa v príbehu stretneme. Nestalo sa tak. Hoci som sa na chvíľu stala súčasťou pre mňa úplne iného sveta, všetko prichádzalo postupne.

Zoznámili sme sa s Akosovou rodinou, jeho detským pohľadom na svet. Otvoril sa nám aj svet malej Cyri a jej začiatku utrpenia. Bola som hodená do vody sporu medzi národmi.

Ako už anotácia prezrádza, každý má svoj špeciálny dar. Galaxiou preteká Prúd, ktorý tento dar iba umocňuje. Či už necítenie bolesti, rušenie účinku prúdu alebo vyvolávanie bolesti u iných. Práve táto výnimočnosť, pre niekoho môže byť aj prekliatím, sa odvíja od osobnosti človeka.

V knihe ma veľmi prekvapila istá prepojenosť. Ako čitateľ som si musela dať pozor pri súvislostiach, ktoré neboli vysvetlené, ale dejom našepkané. Od nich záviselo celé odvíjanie života a správania postáv.

Myslím, že Veronica si dostatočne dopredu premyslela celý dej a nezabudla sa venovať ani tomu najmenšiemu detailu, ako napríklad poradiu súrodencov alebo pochopeniu veštieb, či mnohé iné. Mám rada situácie, nad ktorými sa potrebujem zamyslieť. Presne tak som sa zamýšľala aj nad touto knihou.

Ako na mňa zapôsobila kniha

Príbeh sa začína napätím, kedy Zhromaždenie prezradilo životné cesty osudom obľúbených. Tu mi to trochu pripomína nápad Rowllingovej a Harryho Pottera. Aby som ďaleko neodbočila od témy. Keď sa Lord Voldemort dopočul časť veštby, urobil všetko preto, aby sa nenaplnila. Práve tieto kroky viedli k jeho koncu.

Akonáhle Zhromaždenie prezradilo osud určitých ľudí, aj Akosa a jeho súrodencov, Ryzek urobil opatrenia pre naplnenie týchto slov. A nielen on. Urobil však správne? Pochopil správne to, čo sa malo stať alebo urobil niekde chybu? Odpovede musíte nájsť v knihe. Stačí čítať pozorne.

Cyra Noavek sa stala mojou obľúbenou postavou. Zoznámili sme sa s jej premýšľaním vďaka textu písaného z jej pohľadu (rovnako ako aj u Akosa).  Výchovou, ktorá sa jej dostávala, sa z nej postupne stával iný človek v porovnaní s bratom Ryzekom.

Dúfala v múdrosť a tradície svojho národa a vo svojej matke videla vzor. Nie však všetko skončí podľa našich predstáv. K svojim starým hodnotám sa vracia neskôr, po smrti svojich rodičov. Akos jej prevrátil zmýšľanie hore nohami a konečne po rokoch utrpenia začala odhaľovať, kým skutočne je.

Má svoje temné stránky. Má svoje vlastné zárezy smrti, za ktoré sa hanbí a skrýva ich. Je však veľmi silná čo nám dokazuje i v tejto knihe.

Postavy v knihe

Akos Kereset má úplne inú osobnosť, než by sme mohli od hlavného hrdinu očakávať. Do príbehu nás uvádzal práve on. Jeho zmýšľanie mi prišlo prvoplánové, hanblivé, plaché, bez dôvtipu. Musíme si však uvedomiť, že bol dieťa.

Ale jeho odhodlanosť a odvaha sú omnoho silnejšie. Dospievaním len a len jeho vlastnosti silneli ďalej. Zahodil svoju nevinnosť, využil chybu protivníka, prispôsobil sa. Akos dospel a stal sa z neho cieľavedomý muž, ktorý je za všetkým a má premyslený plán.

S Cyrou vytvorili super dvojku, ktorá sa doplňovala a podporovala v zdokonaľovaní sa navzájom. Každý máme svoje nedostatky, chyby, temné stránky. Ale ak sme s niekým, s kým to ide prekonať, všetko je zrazu jednoduchšie a otvárajú sa nám nové možnosti.

Pravda má vždy viacero strán. Nemali by sme sa spoliehať iba na tú jednu, ktorú nám ukazuje svet. Všetci máme schopnosti na to, aby sme bádali a uverili faktom. Skutočná pravda je iba jedna. Ako sa k skutočnej pravde postavia naši hlavní hrdinovia sa dozvieme v knihe Zárezy smrti od Veronici Roth.

Nečakajte na konci búrlivé vyvrcholenie deja, na ten si ešte počkáme v ďalšom diele série.