Z výtvorov šikovnej SLOVENKY sa vám zatají dych: Tieto šaty budete okamžite chcieť mať v skrini!

Poznáte prirovnanie, že pod lampou je najväčšia tma? Pokiaľ sa my ženy, často naháňame za zahraničnými značkami, uniká nám fakt, koľko krásnych módnych a jedinečných kúskov sa vyrába aj na Slovensku. Príkladom je aj “znovuobjavená” modrotlač, ktorá sa pod rukami dizajnérky Mišeny Juhász mení na hotové umelecké diela, z ktorých sa vám zatají dych…

Pod rukami mladej dizajnérky, z okresu Michalovce, sa mení stovky rokov stará technika potlače látky na moderný odev. Modrotlač je jedným z prvkov, ktorý sa do módy vracia ako bumerang. Pokiaľ ju naše staré mamy nosili na sukniach bežne, neskôr sa na dlhý čas zo skríň žien vyparila. Modrá látka farbená indigom s výrazným bielym vzorom, ale aktuálne slávi veľký “comeback”.

“Nielenže modrotlač je spätá s našou kultúrou – je v nej niečo zastarané, pôvodné, cítiť v nej našich predkov, korene,…”

“Myslím si, že ľudia si čoraz viac uvedomujú, aká je ručná práca výnimočná, originálna a hlavne naša. Nielenže modrotlač je spätá s našou kultúrou – je v nej niečo zastarané, pôvodné, cítiť v nej našich predkov, korene, no zároveň sa posúva do nových, súčasných foriem. To je podľa mňa pre ľudí lákadlom. Chcú sa odlíšiť a „Made in China“ poniektorých už začína nudiť. Pevne verím, že to nebude len krátkodobý ošiaľ a o modrotlač a naše ďalšie nespočetné remeselné poklady bude naďalej záujem”, uviedla talentovaná Slovenka v rozhovore pre denník Korzár.

Šaty a doplnky z modrotlače sú jedinečným kúskom, v ktorom vyniknete na všetkých spoločenských udalostiach, no nemusíte sa báť ani použitia na bežný deň. Partnera jednoducho doladíte štýlovou tmavomodrou kravatou, alebo rozkošným motýlikom.

Zdroj: Facebook, dolnyzemplin.korzar.sme.sk Foto: Facebook