Vyhlásenie predsedníctva FKI k ustanoveniu osobitného vyslanca EÚ pre náboženskú slobodu vo svete

photolenta_big_photo-300x215-7470056S potešením sme prijali správu, že predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker ustanovil novú funkciu „osobitného vyslanca pre presadzovanie slobody náboženského vyznania alebo viery mimo Európskej únie“. V súčasnej globálnej situácii to považujeme za významný politický krok.

Pri pohľade na dnešný svet je zrejmé, že jedným z hlavných koreňov súčasných problémov vo svete je šliapanie po autentických ľudských právach, predovšetkým násilné upieranie náboženskej slobody. Súvislosť medzi náboženským prenasledovaním v mnohých regiónoch sveta a súčasnou migračnou krízou v Európe je zrejmá. Primátor nemeckého Aachenu Marcel Philipp pri odovzdávaní tohtoročnej Ceny Karola Veľkého Svätému Otcovi Františkovi v piatok 6. mája sa vyjadril, že „súčasnú eróziu kultúrnych a morálnych zásad v Európe považuje za desivú“. Dodržiavanie náboženskej slobody je lakmusovým papierom stavu aj ostatných ľudských práv. Svet je dnes hlboko prepojený a sme presvedčení, že každý príspevok k prehĺbeniu a posilneniu náboženskej slobody vo svete je i príspevkom k prehĺbeniu a posilneniu kultúrnych a morálnych koreňov Európy.

Najväčšou súčasnou hrozbou pre civilizovaný svet sa javí tzv. Islamský štát. Žiaľ, podobné zverstvá sa dejú aj na iných miestach vo svete. Zničenie každého ľudského života v mene náboženstva alebo ideológie je barbarské. Pre vieru trpia príslušníci mnohých náboženstiev. Štatistiky svedčia, že až tri štvrtiny zabitých pre svoju náboženskú vieru sú kresťania. Každý pokrok pri obrane práv ktoréhokoľvek človeka, bez ohľadu na jeho vieru a svetonázor, bude dôležitým príspevkom pri budovaní sveta slobody a skutočného ľudského bratstva.

Ján Figeľ zriadenie tejto funkcie inicioval ešte v marci minulého roku. Želáme mu rozvahu, múdrosť, odvahu a hojnú Božiu pomoc, aby sa vo svojej novej úlohe osvedčil.

Bratislava, 13.mája 2016

Informoval Ing. Pavol Kossey, podpredseda Fóra kresťanských inštitúcií

Ilustračná foto: licencia CC