Vianočný a Kokosový ostrov – čo prezrádzajú ich názvy?

kokosove-vianocne-ostrovy

Vianočný ostrov, ktorého povrch tvorí najmä prales, pomenoval námorný kapitán William Mynors. So svojou loďou v službách Britskej východoindickej spoločnosti brázdil vody Indického oceánu a bolo to práve 25. decembra 1643 keď prišiel k brehom nádherného zeleného ostrova.

A odkiaľ pochádza názov Kokosový ostrov? O tom, kto prvý doplával na miesto ukryté v Tichom oceáne sa vedú dohady, ale jedno je isté – miestni námorníci tu vysadili rozľahlé palmové plantáže, aby sa počas svojej cesty po mori osviežili kokosovým mliekom, keď pôjdu okolo. Od 16. storočia sa na mapách objavuje ako Orechový a neskôr Kokosový ostrov.

Vianočný ostrov

Domorodí obyvatelia odľahlej prírody v Indickom oceáne si jazdu na sánkach po zasneženom kopci či horúci škoricový čaj pri vianočnom stromčeku iba ťažko vychutnajú. Vianoce zato oslavujú iným spôsobom. Stretnutie na pláži v prístave, ktorý je zároveň najväčším mestom, sprevádzajú tance a vystúpenia speváckych zborov.

Keďže na ulici je príjemných 25°C, sú oblečení v tradičných tanečných kostýmoch z ľahkých materiálov. Ich najbližší “susedia” sú vzdialení takmer 400 kilometrov na sever, na ostrove Jáva a ďalší sa nachádzajú v Austrálii viac ako 1500 kilometrov na východ.

Kokosový ostrov

Neobývané územie v okolí strednej Ameriky je opradené legendami o pirátoch. A ani tie nie sú úplným výmyslom. Historici odhadujú, že obľúbené miesto pirátov ukrývalo v 16. storočí naozajstné cennosti a to bolo dôvodom prečo ho aj ďalší piráti zvykli prehľadávať. Zopár z tých pokladov, ktoré boli dobre ukryté, sa podarilo objaviť až neskôr – pokladnica plná španielskych mincí či zlaté sošky.

Našli sa aj ďalšie nápisy s nevyriešenými nápovedami. Súčasným hľadačom pokladov možno nedajú spať. Na ostrov však majú prístup iba správcovia z neďalekej Kostariky, ktorí sa starajú o prírodnú rezerváciu.

Na tomto mieste plnom divokej prírody a vodopádov chceli natáčať film aj tvorcovia Jurského parku. Povolenie však kvôli obmedzenému prístupu na ostrov nedostali.

Spisovateľ knižnej predlohy totiž v knihe opisuje fiktívny ostrov plný dinosaurov a uvádza aj jeho vzdialenosť od pobrežia. Tá súhlasí iba s jediným reálnym miestom, ktoré sa pravdepodobne stalo autorovou inšpiráciou – Kokosový ostrov. Producenti to ale nevzdali a vo filme predsa nájdeme aspoň zábery z diaľky.