Vianočný a Kokosový ostrov – čo prezrádzajú ich názvy?

Vianočný ostrov

Domorodí obyvatelia odľahlej prírody v Indickom oceáne si jazdu na sánkach po zasneženom kopci či horúci škoricový čaj pri vianočnom stromčeku iba ťažko vychutnajú. Vianoce zato oslavujú iným spôsobom. Stretnutie na pláži v prístave, ktorý je zároveň najväčším mestom, sprevádzajú tance a vystúpenia speváckych zborov. Keďže na ulici je príjemných 25°C, sú oblečení v tradičných tanečných kostýmoch z ľahkých materiálov. Ich najbližší “susedia” sú vzdialení takmer 400 kilometrov na sever na ostrove Jáva a ďalší sa nachádzajú v Austrálii viac ako 1500 kilometrov na východ.

Ostrov, ktorého povrch tvorí najmä prales, pomenoval námorný kapitán William Mynors. So svojou loďou v službách Britskej východoindickej spoločnosti brázdil vody Indického oceánu a bolo to práve 25. decembra 1643 keď prišiel k brehom nádherného zeleného ostrova. Aký iný názov by si zaslúžil, ak nie Vianočný? island-paradise-1549594-9757842

Kokosový ostrov

Neobývané územie v okolí strednej Ameriky je opradené legendami o pirátoch. A ani tie nie sú úplným výmyslom. Historici odhadujú, že obľúbené miesto pirátov ukrývalo v 16. storočí naozajstné cennosti a to bolo dôvodom prečo ho aj ďalší piráti zvykli prehľadávať. Zopár z tých pokladov, ktoré boli dobre ukryté, sa podarilo objaviť až neskôr – pokladnica plná španielskych mincí či zlaté sošky. Našli sa aj ďalšie nápisy s nevyriešenými nápovedami. Súčasným hľadačom pokladov možno nedajú spať, na ostrov však majú prístup iba správcovia z neďalekej Kostariky, ktorí sa starajú o prírodnú rezerváciu.

Na tomto mieste plnom divokej prírody a vodopádov chceli natáčať film aj tvorcovia Jurského parku, ale povolenie kvôli obmedzenému prístupu na ostrov nedostali. Spisovateľ predlohy, podľa ktorej film točili,  totiž v knihe opisuje fiktívny ostrov plný dinosaurov a uvádza aj jeho vzdialenosť od pobrežia – tá súhlasí iba s jediným reálnym miestom, ktoré sa pravdepodobne stalo autorovou inšpiráciou – Kokosový ostrov. Producenti to ale nevzdali a vo filme predsa nájdeme aspoň zábery z diaľky.

A odkiaľ pochádza jeho meno? O tom, kto prvý doplával na miesto ukryté v Tichom oceáne sa vedú dohady, ale jedno je isté – miestni námorníci tu vysadili rozľahlé palmové plantáže, aby sa počas svojej cesty po mori osviežili kokosovým mliekom, keď pôjdu okolo. Od 16. storočia sa na mapách objavuje ako orechový a neskôr kokosový ostrov.

epson-dsc-picture


Zdroje
http://captainjack.tropic-vacations.com/index.php/news/49-the-pirate-treasures-of-cocos-island
https://www.christmas.net.au/about/about-christmas-island.html
http://www.costarica-scuba.com/about-cocos-island/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klokan%C3%AD_ostrov
http://outwardboundcostarica.org/2009/costa-ricas-island-of-pirates-divers-and-dinosaurs/
http://www.pbs.org/wgbh/nova/sharks/island/legends.html