Vianočné trhy v Prahe 2016

Traja ľudia, 11 hodín, prejdených približne 15 kilometrov pešo, 650 fotografií. To je len zlomok toho všetkého, čo sme prežili behom týchto chvíľ v Prahe.

Praha je mojim obľúbeným mestom už niekoľko rokov. Viete čo? Nikdy jej nemám dosť. Nech som konkrétnom mieste už po niekoľký krát, vždy som očarená tou krásou. Tento rok som však šla do Prahy za zážitkom, ktorý som si ešte nikdy nedopriala. Navštívili sme vianočné trhy na „Staromáku“.

Z Trnavy nájsť priamy spoj do hlavného mesta Českej republiky je veľmi ťažké. Vzhľadom na to, že najradšej cestujeme vlakmi, pre nás priam nereálne. Chceli sme cestovať v noci. Jediná voľba bola pre nás autobus, a tak sme vyrazili 22:10 z štartovnej stanice.

Nočný autobus, ktorým sme šli bol priamy. Ak by ste však čakali, že si v ňom oddýchnete a pospíte si, prajem vám veľa šťastia. Hoci podmienky v dopravnom prostriedku boli prijateľné, masážna schopnosť českej diaľnice vás buď uspí alebo zaručene zobudí.

Prísť do Prahy o 4:19 je pre niekoho smiešna myšlienka, ktorú by hneď zavrhol. Ale vidieť vyľudnené Staré mesto, Karlov most bez jediného turistu, to sa len tak často nevidí. Hoci sme chvíľu našim príchodom neboli spokojní a váhali sme, či sme urobili dobre, veľmi rýchlo sme si to rozmysleli.

V prvom rade to bude asi pocit slobody. Hoci veľkí cestovatelia mi dajú za pravdu, že existuje mnoho iných, krajších, väčších a slobodnejších metropol, Praha mi ukradla srdce. Keď som pricestovala do Prahy prvý krát, mala som 16 rokov.

Každá historická pamiatka alebo úsek mi pripadali tak vzdialené, že som si vždy kúpila celodenný lístok na metro a vždy som doň zaliezla ako krtko, aby som sa presunula z bodu A do bodu B.

Dnes mám o takmer 9 rokov viac a nad mojimi začiatkami sa len pousmejem. Nie, skutočne aby som prešla z Václavského námestia po Malostranskú si už metrom nejdem.

Milujem ten pocit nekonečných možností. Nemáte chuť prejsť si historickým mestom alebo ísť do múzea? Môžete ísť na Petřín, do zoo, alebo do vodného sveta vyblázniť sa ako malé deti. Ak by niekto povedal, že mu stačí víkend na pozretie si celej Prahy, možno by som mu dala za pravdu.

Ale povrchne si môžem pozrieť mesto aj z virálnych videí na youtube alebo rôznych dokumentov. Nie. Ak si chcete Prahu dostatočne užiť, prežiť tam nezabudnuteľné chvíle plné atraktívnych spomienok, za jeden víkend to určite nestihnete.

Tento rok sme však šli za krásami vianočných trhov na Staroměstskom náměstí. Všetky titulky v novinách hlásali, ako sú práve tieto trhy jedny z najkrajších v Strednej Európe. Prvé, čo ma hneď upútalo, bol nádherne vyzdobený vianočný stromček.

Wau. Ten bol skutočne krásny a neprehliadnuteľný. Ak by som ho mala porovnať s nejakým z tých slovenských, ktoré som už tento rok videla, tak skutočne nemá konkurenciu.

Príjemné bolo aj vidieť zvieratká na sene, ktoré ľudia mohli kŕmiť špeciálne pripraveným krmivom. Z nich sa okrem mňa najviac tešili detičky.

Avšak čo ma sklamalo, bola ponuka trhov. Skoro v každom stánku to isté. Trdelník, cigánska, klobása, punč, víno. Ako sme sa prechádzali medzi stánkami, túto ponuku sme videli takmer v každom.

Ak by sme nešli na vežu Staroměstskej radnice a užívali si stade výhľad, nekŕmili zvieratká ležiace v sene alebo nepočúvali vianočný program na pódiu, tak by sme sa na trhoch boli krátko. Nečudujem sa ľuďom, ktorí prišli, všetko pofotili, zazdielali na sociálnych sieťach svoje selfie a šli ďalej.

Možno som Prahou bola očarená až príliš, možno som očakávala omnoho viac, keď sme počuli také atraktívne referencie. Neviem. Čo však musím uznať a klobúk dole, tá výzdoba a atmosféra bola dokonalá.

Ak však cestujete do Stovežatej ale chystáte len kvôli trhom, nerobte to. Spojte váš výlet s niečím výnimočným, čo bude stáť za to! To, aké spomienky si vytvoríte na miesta, ktoré navštívite, je len a len na vás. Nezabudnite na to a svoju šancu nezahoďte.