Vianočné trhy – Budapešť

Vianočné trhy v Budapešti by ste určite mali navštíviť. Čakajú na vás kulinárske dobroty a kultúrny program. Omrzia vás trhy? Historické mesto vás víta s otvorenou náručou.

Vianočné trhy sa na Vörösmarty tér konajú už od roku 1998. Stánky môžete navštíviť od 27.11. 2017 do 31.12.2017 od 10:00 do 20:00. Čas otvorenia ich robí výnimočnejšími ešte viac, preto ich môžeme nazvať aj trhmi novoročnými.

Na námestí vás čaká 130 stránkov s handmade výrobkami, občerstvením či inými výrobkami. Nebojte sa, že by ste zablúdili v spleti bohato vyzdobených uličiek, v historickej Budapešti sa dá orientovať celkom jednoducho. Určite sa tu turista nestratí a je oveľa jednoduchšie prechádzať budapeštianskymi ulicami, ako napríklad ulicami hlavného mesta Kanady, ktorými prechádza podstatne viac ľudí.

Občerstvenie priamo na trhoch odporúčam. Každý si vyberie podľa stojich chutí. Zo širokého výberu si môžete zvoliť guláš v bochníku, klobásky, zeleninu či sladký plnený trdelník. Kvalita pripravovaných jedál je na najvyššej úrovni, pretože nielenže si vyberáte z toho, čo vidíte pred sebou, ale pred vašimi očami často špeciality pripravia.

Ak vás trhy omrzia, môžete ich nakupovať do obchodov v centrách či butikov, alebo sa môžete ísť len tak prejsť po historickom centre mesta. Mňa osobne nikdy neomrzia uličky, z ktorých sa odráža história rôznych období.

Pokiaľ vás tlačí čas, určite sa prejdite aspoň popri Dunaju, užívajte si výhlady na hrad a most, spomeňte si na obete vojny, pozrite si výmenu stráži pri parlamente a povozte sa na Budapeštianskom oku.

Aktivity vám vezmú maximálne pol dňa, nemusíte sa prapravovať MHD dopravou a minimálne prežijete krásny deň, na ktorý budete dlho spomínať.

Ako sa dostanete do centra? Odporúčam zvoliť cestu do Budapešti vlakom. Keď prídete na Keleti pályaudvar, držte sa červenej trasy metra (M2) a vystúpte v centre na Deák Ferenc tér, kde začnite svoju cestu.

Ak chcete vyskúšať jazdu v najstaršej trase metra v strednej Európe, zvoľte M1. Táto trasa metra je zapísaná aj v zozname UNESCO. Lístky na MHD kúpite v každom automate pri vstupe do metra.

A keby som si mala vybrať najobľúbenejšie miesto? Jednoznačne by to bolo nábrežie Dunaja vo večerných hodinách. Ten pohľad stojí za to.