Vianočné trhy v Nitre 2016

Nitra bola kedysi centrom Nitrianskeho kniežactva. Dnes je to piate najväčšie mesto na Slovensku, plné možností pre svojich obyvateľov. Výnimkou nie sú ani vianočné trhy, ktoré chcú ľuďom spríjemniť ich adventný čas. Boli sme sa pozrieť!

Nitrianske vianočné trhy sme navštívili dva krát. Pre niekoho normálna vec, no pre nás nepochopiteľná situácia. Prvý krát sme sa na Svätoplukovom námestí otočili na prázdno. Na internete došlo k dezinformácií trvania vianočných trhov.

Oficiálne vám viem potvrdiť, že trhy v Nitre trvajú od 1.12.2016 do 23.12.2016. Pokiaľ ste na internete našli mylné informácie tak ako my, aspoň ste si mohli dopriať pokojnú prechádzku zimným mestom.

Na fotografiách vyzeralo vianočné mestečko čarovne. Svoje prvé vianočné trhy v Nitre som si plánovala naplno užiť s punčom a teplou horúcou čokoládou. Po príchode sme však zistili, že niektoré stánky boli ešte zatvorené, vianočné mestečko takmer prázdne.

Možno za to mohol fakt, že sme na trhy neprišli večer alebo cez víkend. Bola to však veľká škoda, pretože to ubralo vianočnému mestečku na atraktivite.

Čo nás však zaujalo hneď na prvý pohľad bol príjemný pán v stánku Náš punč. Pri našom hektickom výbere bol veľmi milý a ochotný poradiť, aby sme zvolili na degustáciu to najlepšie pre nás.

V dnešnej dobe, kedy každý obchodník má silnú konkurenciu túto vlastnosť predajcov berú ľudia často ako štandard, mňa to však veľmi milo prekvapilo a potešilo.

Tento pán z môjho všedného dňa urobil výnimočný zážitok. Ak budete mať cestu do Nitry, jednoznačne sa ta zastavte. Poteší vás, spríjemní deň. Som rada, že existujú ešte ľudia, ktorí skutočne chápu čaro tradičných vianočných sviatkov.

Hoci mám rada červeno-zlatú zasneženú vianočnú výzdobu a všetko okolo toho, ľudská dobrota je omnoho dôležitejšia počas týchto dní. A nielen počas týchto dní, ale to už je iná téma.

Vianočné trhy 2016 – Nitra. Zdroj: Jana Paveleková Vianočné trhy 2016 – Nitra. Zdroj: Jana Paveleková

Ceny občerstvenia na vianočných trhoch by som zaradila do kategórie stred, ktorý nie je najlacnejší, ale vašej peňaženke ani finančne neublíži. Na výber máte punč, víno, medovinu a iné dobroty pre dospelých.

Pre našich najmenších nezabudli obchodníci a ponúkajú aj detský punč. Cigánska, lokše, klobásky či pečené gaštany. Iba najedený človek by si tu nevedel vybrať.
Prajete si prehľad cien? Nech sa páči!

  • Cena klobásy: 1,80€,
  • Cena punču: 1€
  • Cena cigánskej: 2€/ na tanieri, 3,5€ v žemli (kuracia aj bravčová),

Každé mesto ponúka svojim obyvateľom aj špeciálny vianočný program. Tento trend nevynechala ani Nitra. Na čo sa môžu tento rok tešiť návštevníci či obyvatelia? Okrem vianočného mestečka, Mikuláša či klasickej silvestrovskej noci ma veľmi zaujala možnosť vianočnej prehliadky Nitry.

Táto udalosť sa koná 17.12.2016 o 16:00. Pre tých, ktorých táto možnosť upútala tiež, mám super správu, prehliadka je zadarmo! Ak máte záujem, treba sa nahlásiť vopred osobne, telefonicky alebo elektronickou formou. Viac informácií o prehliadke sa dozviete priamo na webových stránkach mesta.

Čo iné než vianočné trhy?

Kto si nevie vybrať z programu, ktoré Nitra ponúka, stále môžete ísť navštíviť vysielač Zobor, Nitriansky hrad, kalváriu či iné krásy mesta. Pre tých, ktorí potrebujú ešte zohnať nejaké tie darčeky je blízko obchodný dom Tesco, či nákupné centrum Mlyny. Jednoducho, tipov kam na výlet v Nitre a okolí je nespočetne veľa.