Vi Keelandová – Egomaniak

Človek sa ako egomaniak nechová len tak, vždy má svoj dôvod. Ale to, aký je naozaj zistíme, až odloží svoju dobre stráženú masku. Podarí sa to Emerie?

Anotácia

Mladá psychologička Emerie sa práve udomácňuje vo svojej novoprenajatej newyorskej kancelárii, keď ju prepadne akýsi chlap. Emerie ho považuje za vlamača, no vysvitne, že tým nepozvaným hosťom je v skutočnosti ona.

Nóbl kancelária patrí právnikovi Drewovi Jaggerovi, a kým dovolenkoval na Havaji, jeho priestory prenajal Emerie nejaký falošný realitný agent.

Na druhý deň, po výsluchu na policajnej stanici, sa Drew nad ryšavkou zľutuje a dá jej ponuku, ktorá sa v jej zlej finančnej situácii neodmieta – môže zostať v jeho kancelárii, kým si nenájde iné miesto, výmenou za pomoc pri dvíhaní telefónov.

Emerie by mala byť vďačná a držať jazyk za zubami, lenže keď počuje, aké rady rozdáva tento rozvodový právnik klientom, ide ju roztrhať. Emerie je totiž manželská poradkyňa a vzťahy napráva, nie rozvracia.

Lenže Drew je nafúkaný, arogantný, samoľúby chlap, nadšený sám zo seba, a tak sa napätie medzi nimi stupňuje. Bože, keby aspoň nebol taký príťažlivý!

O Vi Keelandovej

Vi je americká spisovateľka erotických bestsellerov, ktoré boli preložené do 20-tich jazykov. Z jej tvorby sa predalo doteraz vyše jeden a pol milióna výtlačkov. Momentálne žije v New Yorku so svojim manželom a deťmi.

Jej najobľúbenejšou činnosťou je sedieť na pláži s pohárom vína a čítať si. Obľubuje aj cestovanie. Dokonalou dovolenkou destináciou je Santorini v Grécku. V spisovateľskej sfére spolupracuje aj s Penelope Ward (autorka knihy Milovaný nevlastný brat).

Prečo sa mi Egomaniak zapáčil?

Čítali ste už Šéfa? Tam sme mohli v preklade prvý krát zistiť, ako Vi dobre píše. Inak tomu nie je ani v tejto knihe. Hlavných hrdinov stretávame hneď na začiatku pri vtipnej scéne. Emerie naletela podvodníkovi a prenajala si kanceláriu, ktorá už patrila šarmantnému Drewovi.

Je mi jasné, že autorka pre zápletku potrebovala vyvinúť tak, aby naši hlavní hrdinovia spolu trávili viac času, ale neverím tomu, že by nejaký moc drahý právnik chcel pomáhať žene len tak, maximálne kvôli jej zadku. Ale aj tak to bolo milé.

Vtipné reči sprevádzali príbeh od začiatku do konca. Veľmi sa mi páčilo, že sme dej videli z pohľadu oboch postáv, kde sa začiatkom novej kapitoly menil rozprávač.

Taktiež sa mi veľmi páči, ako autorka zvolila stratégiu „doberania sa“ Emerie a Drewa. Mám rada, keď sa z takejto nevinnej hry vyvinie úprimná láska. Pracovne sú obaja totálne protiklady. Jeden manželstvá ukončuje a druhý (respektíve druhá) zachraňuje. Je vtipné, že nájdu k sebe cestu nielen v jednej kancelárií, ale aj v živote.

Autorka tiež využívala retrospektívne prerozprávanie deja, aby čitateľ lepšie porozumel, prečo je niekedy Drew taký arogantný. Postupne som prichádzala na to, že mi ho bolo celkom ľúto.

Lámač ženských sŕdc bol v skutočnosti zodpovedný a milujúci človek, ktorý má iba za sebou určitú minulosť, ktorá ho ovplyvnila v negatívnom zmysle.

Aj napriek všetkému sa kniha nevyhne typickým klišé, ktoré je prítomné v iných erotických príbehoch. Hlavní hrdinovia sú krásne a dokonalé nadbytosti, ktoré sú nositeľmi tých najlepších vlastností.

Celkovo knihu hodnotím pozitívne. Keď sa raz začítate, nebudete ju chcieť odložiť z rúk. Číta sa veľmi dobre. Vi si skutočne dokáže získať čitateľa.

Komu knihu odporúčam

Egomaniak je vášnivý príbeh radený do červenej knižnice. Knihu vrelo odporúčam romantickým žienkam, ktoré od čítania očakávajú aj hlbšie myšlienky o rodine a živote. Veľmi sa mi páčila veta – Byť rodičom je voľba, nie právo.

Myslím, že aj tieto slová dokazujú to, že Vi nepíše len plytké príbehy plné erotiky, ale najmä plné lásky a života. Kniha sa číta príjemne a pomerne rýchlo. Myslím, že tento kúsok je ďalší vhodný výber na letné čítanie.