Veronika Hurdová – Moje milá smrti

Kedysi ma v jednom filme zaujala myšlienka, ktorú si dovolím parafrázovať. Smrť je jednoduchá. To život je ťažší. Táto veta mi leží v hlave už niekoľko rokov a čas od času sa k nej vrátim.

Prečítam si nejaký článok, motivačnú knihu alebo pozriem video. Čítať však knihu o tom, aká je smrť krásna, bolo pre mňa úplne niečo iné.

Anotácia

Autorka Veronika Hurdová rok zbierala zážitky ale predovšetkým odvahu. Rok života po smrti svojho milovaného manžela jej priniesol toľko krásnych vecí, ktoré by si asi nikdy nedokázala predstaviť.

Cez svoj osobný príbeh ľuďom vysvetľuje, že smrť sa dá vnímať aj inak, ako strata a že popri obrovskému zármutku môžeme prežívať aj obrovské, dych berúce šťastie.

Túži vrátiť smrť späť do našich životov, pretože verí, že vďaka nej môže každý z nás žiť oveľa plnohodnotnejší život plný lásky, vedomej prítomnosti a pochopenia seba samých. Príbeh si môžete prečítať v jej novej knihe Moje milá smrti.

Jsem z hloubi duše přesvědčená o tom, že smrt do života patří. Vědomí smrti nám má ukazovat, jaký život máme žít. Smíření se smrtí nám má dodávat jistotu, že kráčíme po správné cestě. Bez smrti není život.

O Veronike Hurdovej

Veronika Hurdová je matka, blogerka a pre mňa veľmi motivujúca žena.  Pred nejakým časom prednášala svoj príspevok na konferencií TEDx. Neviem kde sa konala, ale témou boli Kruhy. Rozprávala o tom, že vlastne celý život je jeden kruh a tak ako sme sem prišli, s krásnou a čistou dušou, by sme mali aj odchádzať.

Jej slová ma zaujali natoľko, že to video som videla už niekoľkokrát. Naposledy včera, keď som ho prehrávala maminke. Aká je pre mňa Veronika? Je silná, odvážna, ľudská, vtipná, rozumná, motivujúca.

Robí chyby, ale žije a to je krásne. Napísala niekoľko kníh, beseduje, prednáša. Pokiaľ sa chcete dozvedieť niečo o nej viac, určite pozrite na FB page Krkavčí matka alebo na jej blog.

Prečo sa mi zapáčila kniha Moje milá smrti?

Smrť sa každého z nás týka. Klamali by sme, ak by sme tento fakt popierali. Neviem ako vy, ale ja vo svojom okolí zažívam, že ľudia majú problém o nej hovoriť. Je to také naše tabu. Nemôžem sa na ľudí za to hnevať, je to ich vlastné rozhodnutie.

Čo znamená smrť pre mňa? Neviem. Niekedy sa jej bojím, inokedy sa teším, čo ma tam čaká, inokedy som zvedavá a vyhľadávam si informácie o nej. Nedávno som si napríklad objednala knihu Cesty duší od Michaela Newtona. Preto som bola veľmi zvedavá na knihu Moje milá smrti.

Veronika prišla o manžela, keď bola v prvej polovičke tehotenstva. Doma mala dve malé deti. Zrazu zostala na všetko sama. Zvládla to, ako najlepšie vedela. Prvý rok bol najťažší. Práve o ten sa s nami podelila vo svojej knihe.

Pripomínala mi ako denník, kde sa môžeme stretnúť s jej bežným životom, myšlienkami, rozhovormi, fotografiami či FB statusmi.  Práve to ma na knihe zaujalo, jej jednoduchosť a nadhľad. Veronika nenúti čitateľov zdieľať jej názor. Iba nám ukáže svet vlastným pohľadom.

Kniha je rozdelená do niekoľkých častí, kedy smrti dáva rôzne vlastnosti ako blízka, prozaická, inšpirujúca. Niekedy som mala pocit, akoby sa Veronikine slová opakovali, ale v závere všetko dávalo zmysel. Aspoň mne áno.

Veľmi sa mi páči, že sa v knihe nachádzali fotografie. Všetko mi to prišlo osobné. Keď som zavrela oči, mala som pocit, že autorka svoj príbeh rozpráva len mne. Neprikrášlený, nezhoršený. Presne taký, aký je.

Prečo som sa rozhodla pre tak náročné čítanie? Mám o chvíľu 26 rokov. V mojom veku sa ľudia nezamýšľajú nad smrťou, veď je nám taká vzdialená. Snažím sa žiť každý deň, ako keby bol ten posledný. Vek je len číslo a nie je zárukou ničoho.

Rada si rozširujem obzory, rada počúvam zážitky druhých aj v tejto oblasti. Neviem nájsť na knihe nič zlé, pretože je spoveďou človeka, ktorý si prešiel ťažkým obdobím a rozhodol sa nám o ňom povedať.

Teraz to poviem tvrdo. Kto nerád číta o smrti alebo mu je nesympatický autorkin štýl písania, nech po knihe ani nesiahne. Urobí chybu a vytvorí si o príbehu obraz, ktorý si nezaslúži. Spoveď Moje milá smrti hodnotím pozitívne.

Komu knihu odporúčam?

V prvom rade chcem podotknúť, že kniha je v češtine. Žiaľ, čoraz viac narážam na ľudí, ktorým to robí problém. Ak sa k tej skupine neradíte, určite sa zamyslite, či sa v týchto riadkoch nenájdete. Stratili ste niekoho blízkeho?

Bojíte sa nášho nevyhnutého konca fyzického tela? Stávajú sa vám nevysvetliteľné situácie alebo chcete si prečítať príbeh o silnej matke a žene? Je jedno či ste muž alebo žena, či máte dvadsať alebo šesťdesiat. Kniha je pre každého, kto o ňu bude stáť.  

Veronika svojou spoveďou opisuje rok po smrti manžela. Ako sa so situáciou pasovala ona, ako jej deti a okolie. Rozprávala nám svoje zážitky, poznatky a myšlienky. Moje milá smrti nie je jednoduché čítanie, ale nie je depresívne alebo smutné. Je krásne, pretože taký je život a aj smrť.