Včelí med a jeho účinky

Asi 75 – 79 % medu tvoria cukry (hroznový a ovocný), ktoré telu umožňujú rýchly prísun energie. Nachádza sa v ňom široká škála minerálnych látok, ako (železo, horčík, vápnik, sodík, mangán, draslík) a o niečo menšie množstvo vitamínov (vitamíny skupiny B a vitamín C). Dôležitou zložkou, objavenou až v minulom storočí, sú enzýmy amyláza a sacharóza.

Med a zdravé srdce

Med významnou mierou podporuje prácu srdcového svalu, preto má jeho pravidelné podávanie liečebný význam pri srdcových chorobách, napríklad pri srdcovej slabosti, srdcovej arytmii, vysokom krvného tlaku alebo angine pectoris.

Med a trávenie

Med s jablkovou šťavou (1 lyžica medu rozmiešaného v pohári jablkového muštu) zlepšuje stav črevnej mikroflóry a upravuje trávenie. Med preukázateľne podporuje hojenie peptického vredu. Najúčinnejšie pôsobí podávanie teplého medového nápoja – 1 lyžica medu sa rozpustí v šálke teplej prevarenej vody a pomaly sa vypije asi 1,5 hodiny pred jedlom.

Med a obličky

Účinky medu možno úspešne využívať aj pri liečbe obličiek a močových ciest, najlepšie v kombinácií s urologickým čajom. Jeho podávanie sa osvedčilo aj pri nočnom pomočovaní (1 lyžica večer zapitá niekoľkými dúškami vody).

Med a prechladnutie

Med a jeho účinky pri kašli, bronchitíde, astme a zápale nosových dutín. Väčší účinok dosiahnete, ak do medu pridáte lyžičku pokrájaného tymianu alebo si pripravíte sirup a to takým spôsobom, že med zmiešate s citrónom alebo s jablkovým octom. Dostatok tekutín, hoci v podobe bylinkových čajov sladených medom, podporuje tvorbu hlienu a uľahčuje odkašliavanie.

Med a zdravý spánok

Med stimuluje tvorbu serotonínu, ktorý tlmí aktivitu mozgu a navodzuje uvoľnenie a pokojný spánok. Môže zmierňovať aj bolesť hlavy a neuralgiu. Spravidla sa podáva 1 lyžička na pohár teplého mlieka alebo teplej vody. Med sa v nápoji rozmieša a ten sa pomaly vypije.

Med a osviežanie

Ak klesá pozornosť, vyskúšajte sa osviežiť medom. Dvakrát až trikrát denne skonzumujte 2 lyžičky medu. Rýchle osvieženie dosiahnete vtedy, keď do čerstvo vytlačenej pomarančovej šťavy zamiešajte lyžičky medu. Človeku dokáže postaviť na nohy aj med sám (lyžička počas dňa). Dôvodom je hroznový cukor, ktorý sa postará o rýchle zásobenie energiou.

Med a športovci

Med by mal jednou zo základných zložiek výživy športovca, pretože zlepšuje činnosť srdca aj svalov. Bolo to známe už v starom Grécku. Niektorí športovci užívajú pred pretekmi posilňujúci nápoj zložený z 500 ml citrónovej a pomarančovej šťavy, 100 ml kondenzovaného mlieka a 3 lyžíc medu.

Med a ženy

Ženský organizmus počas prechodu veľmi silno reaguje na akékoľvek zmeny hormonálnej rovnováhy. To má za následok nepríjemné pocity, návaly a závraty. Proti závratom môže pomôcť med, ak každé ráno nalačno a večer pred spaním pomaly vylížete 1 lyžičky medu.

Ďalší význam medu:

  • pomáha zmierniť nežiaduce účinky ožarovania
  • má protizápalové účinky
  • pôsobí ako regulátor stolice – slabo preháňa a pri hnačkách mierne zapeká
  • pôsobí pri silnej zápche (1 lyžička medu nalačno)
  • priaznivo ovplyvňuje tvorbu krvi a je vhodným prostriedkom proti málokrvnosti
  • pravidelné užívanie medu zvyšuje krvnú zrážavosť, a tým pôsobí proti chorobnej krvácnosti
  • podporuje hojenie rán každého druhu
  • zvonka lieči zhrubnutú a popraskanú pokožku (med zmiešaný s kozmetickým glycerínom)

Odporúčaná dávka

Odporúča sa 1 – 2 lyžice trikrát až štyrikrát denne minimálne počas jedného až dvoch mesiacov. Diabetici nemôžu med konzumovať vôbec, pretože obsahuje veľmi veľa cukru.