Vanda Kys – Mňa si nekúpiš

Čítali ste Kontrakt od Melanie Moreland? Ide o romantiku s dohodnutým manželstvom. Tak tu mám pre vás jednu slovenskú novinku, ktorá by sa vám mohla páčiť.

Príbeh je o mladej Hane, ktorá to nemala v živote jednoduché. V práci stretne muža, ktorý navždy zmení jej život. Oliver je príťažlivý a bohatý. No a po dohodnutom sobáši sa všetko začne poriadne komplikovať. Do deja vstupujú nové postavy a príbeh sa ešte viac zamotáva. ⁣

Z príbehu som mala dosť dobrý dojem. Síce hlavná zápletka je častá aj v mnohých iných knihách, takže nemôžeme čakať žiadnu prevratnú originalitu, ale čítalo sa to dobre. Naozaj. Jeden večer a máte Mňa si nekúpiš prečítanú.

Presne takéto knihy sú podľa mňa nevyhnutným doplnkom každej knižnice. Neskôr mi začali viaceré aspekty prekážať, čo príbehu dosť uškodilo.⁣

Na veľkosti záleží

Použijem teraz jeden marketingový trik. Všimli ste si niekedy podlahu v obchodoch? Zvyčajne sú na podlahe parkety alebo kachličky, ktorých veľkosť je nekompromisne vyznačená a ohraničená. Ich rozmer rozhoduje v rýchlosti zákazníkovej chôdze.

Čím sú menšie, tým má pocit, že zákazník pri nákupe chodí rýchlo, a tak chodí medzi regálmi pomalšie. To môže napomôcť tomu, aby nakúpil omnoho viac produktov, než plánoval.

V knihách mám však pocit, že čím je písmo menšie, tým vydavateľstvo nechce, aby zákazník viac nakúpil, ale aby podnik ušetril a to môže knihe veľmi ublížiť.

Niekedy sa dialo všetko naraz. Áno, keď máme obmedzený priestor a nechceme mať z knihy niekoľko sto stranový román, musíme sa uskromniť. Lenže malé písmenká zmenšili opticky priestor tak, že sa často všetko dôležité stalo na dvoch stranách, a potom dlho dlho nič. Práve tu niekedy utrpela dynamika deja.

Na malej stiesnenej dvojstrane Hana stretla Oliverovu ex, matku, vyrobila si super scénu a ja som len nechápala. Keby som bola nútená touto scénou viac listovať, neubehli by mi vety tak veľmi rýchlo.

Preto tvrdím, aj na veľkosti záleží a vydavateľstvo by nemalo šetriť peniazmi a priestorom na úkor čitateľa. A to sa mi nestalo len pri tejto knihe. Typickým príkladom je napríklad King. Aký názor máte na to vy?

Príbeh by mal byť čitateľom podaný v najlepšej možnej kvalite

Mňa si nekúpiš láka čitateľov svojou veľmi podarenou obálkou, ktorá podľa mňa úplne vystihla osobnosť hlavnej hrdinky. Hoci mi sem tam liezla na nervy, od začiatku knihy až po koniec prešla veľkým progresom a to je v knihách veľmi dôležité.

Ak sa osobnosť hrdinov nevyvíja nejakým smerom, dej môže stagnovať. Tu mi veľmi sadol Oliver a jeho progres. Nášho šéfa som si zamilovala už od prvej chvíle.

Každý copywritter však vie, že výkričníky by mal zavrieť niekde do šuflíka a nepoužívať ich. Raz za čas sú pre mňa v pohode, najmä tam, kde si to situácia žiada.

Keby som však mala skutočne počítať ! a zvýraznené zvolacie vety s ?!, asi by som už potrebovala kalkulačku.⁣ Po niekoľkých stranách som ich prestala počítať, ale veľmi ma rušili pri čítaní.

Píšete v korešpondencii pri vykaní Vás s veľkým V? Aj ja. Ale čo to robilo v knihe, to mi je záhadou. Najmä, ak na jednej strane bolo Vás s veľkým písmenom a hneď po otočení listu bolo vás s malým písmenom. Čo v tom vydavateľstve robili?⁣

Taktiež niekedy maximálne zlyhávala štylistika. Príbeh je dobrý. Aj keď ide o lepší priemer, tieto chyby mu podľa mňa veľmi uškodili a nielen vydavateľstvo, ale hlavne autorka môžu stratiť veľa potenciálnych čitateľov a zákazníkov. Tu som vždy premýšľala, či tie slovká uleteli Vande Kys alebo zodpovednej redaktorke.

Myslím si, že odfláknutá kvalita textu a jeho redakcie príbehu ublížila a pre mňa stratil ten wau efekt. Ak Vanda Kys ešte niekedy napíše knihu, ktorá uzrie svetlo knižného sveta, snívam o tom, že vyššie spomenuté nedostatky v príbehu už nebudú.

Asi siahnem po jej eknihe Také klišé, aby som sa o mojich predpokladoch presvedčila na vlastné oči.

Komu knihu odporúčam

Mňa si nekúpiš je dobrý príbeh. Fakt. Má v sebe potenciál, je vystavaný na detailoch, nechýba ani napätie, zamotaná zápletka, vzrušenie, romantika a silné medziľudské vzťahy. Riadkom nechýba ani humor a postavy nie sú príliš idealizované. Sú presne také, aký je život sám a to robí túto knihu výnimočnou.

Mňa si nekúpiš určite odporúčam  všetkým romantičkám. Tím, ktorí veria v šťastné konce a majú radi oddychové a zaujímavé čítanie a sú schopní pri čítaní prehliadnuť nedostatky zo strany vydavateľstva, ktoré sú miestami veľmi rušivým elementom. Hana a Oliver sú úžasní. Pre mňa najmä Oliver a aj všetky jeho muchy.

Tak isto Mňa si nekúpiš má aj super záporáka, ktorého jednoznačne budete nenávidieť a vyvolá vo vás toľko emócií, že budete musieť prečítať knihu až do zaujímavého epilógu, ktorý bol maximálnou čerešničkou na torte. Každý detail dával zmysel a teším sa na ďalšiu tvorbu od tejto talentovanej a milej autorky.