Valentína Sedileková – Venile

valentina-sedilekova

Pred nejakým časom ma oslovila autorka sympatického príbehu s názvom Venile, či by som sa bližšie nepozrela na jej knihu. Ako to dopadlo sa dočítate v článku.

Dlho mi trvalo, než som sa do knihy začítala. Vzhľadom na to, že som nepoznala svet Venile a ani som sa na neho dopredu nepripravila, ako úplnému laikovi mi prišiel prológ zbytočný a pridlhý.

Dej sa vliekol a nič z neho mi neprišlo zaujímavé natoľko, aby som sa od knihy nemohla odtrhnúť. Som veľmi rada, že sa všetko nakoniec otočilo, aj keď medzitým autorka mohla stratiť veľa spokojných čitateľov.

Príbeh je o mladej a nadanej Kathrin, ktorá až doteraz žila úplne bežný život. Je adoptovaná, no s rodičmi si veľmi rozumie. Po jej boku vždy stojí verná kamarátka a vo voľnom čase sa venuje koníčkom.

Stranou nezostane ani romantické zamilovanie. V škole sa snaží a jej výsledky sú výborné. V poslednej dobe dokonca viac než to. Dokonalý život, však?

O knihe

Bezstarostný život stredoškoláčky Kathrin sa otočí naruby vo chvíli, keď sa po škole roznesie škandál, v ktorom hrá hlavnú rolu. Tlak zvláda len vďaka dobrým priateľom, no jej hnev vyvrcholí… premenou na zviera. Kathrin si myslí, že sa zbláznila.

Naplánuje pomstu ako poslednú možnosť očistiť svoje meno. No ani len netuší, že sa medzitým spustili prvé kamienky lavíny, ktorá ju prostredníctvom odvážneho chlapca zavedie na Venile, očarujúcu planétu oddelenú Prechodom.

Zistí, prečo žije u nevlastných rodičov, čo znamenajú jej nezvyčajné schopnosti a prečo je tá, na ktorej pleciach leží osud celého sveta. Napriek okolnostiam, ktoré ju tlačia po predurčenej ceste Pokrvnej, konečné rozhodnutie, ktoré ovplyvní nielen jej život, musí urobiť ona sama.

Neskôr sa veci začnú dosť komplikovať. Hlavná hrdinka sa postaví situácii tvárou v tvár, pričom sa v nej prebudí tajomstvo, o ktorom nič nevedela. Kathrin objavuje v sebe schopnosti, ktoré sa rozhodne využiť práve pre vyriešenie novovzniknutých problémov v škole.

Dôsledky dlho na seba nenechali čakať a cena za využitie mágie je veľmi vysoká. Kath sa s tým nevie vyrovnať, no zrazu sa v jej živote objatí záhadný cudzinec, ktorý ju žiada, aby s ním odišla.

Kathrin (zo začiatku nedobrovoľne) nakoniec odchádza do inej dimenzie zachrániť iný svet. Z cudzinca sa vykľuje bojovník, ktorý jej dokonca aj zachráni život.

Nachádzame sa vo svete Venile, ktorý je prepracovaný do najmenšieho detailu. Spoznávame nový, doteraz nepoznaný svet, v ktorom boli pre mňa postavy aj prostredie veľmi pútavé. Ako sa príbeh vyvinie si už musíte prečítať sami.

Venile je autorkin debut, ktorý napísala v dosť mladom veku. Miestami som cítila menšiu nevypísanosť, no záleží len na čitateľovi, ako sa k tomu postaví. Niektorým jemné tlačenie na pílu a zbytočné pasáže nemusia prekážať a iní to tak možno ani nebudú vnímať. Radím ignorovať to a tešiť sa na pokračovanie, ktoré by malo vyjsť v máji.

Hlavná hrdinka bola postavená do veľmi silnej pozície, pretože na nej stojí celý dej. Páči sa mi, ako si Valentína dala záležať a do istej miery mi prišla Kathrin sympatická. Myslím si však, že jej bol venovaný ešte stále malý priestor a stále nám neukázala, čo všetko sa v nej skrýva.

Valentína sa so svetom Venile fakt pohrala. Tak, ako sa mi zdal byť celý nápad najprv nezaujímavý, ba až nudný a tuctový, po premiestnení do nového sveta sa všetko otočilo. Dokázala strhnúť čitateľa na svoju stranu.

Niekde som dokonca čítala, že sa autorka inšpirovala Harrym Potterom. Ak príbeh o čarodejníkovi vyvolal v mladej duši toľko vlastnej fantázie nachádzajúcej sa v tejto pomerne útlej knihe, som zvedavá, čoho sa dočkáme v pokračovaní.

Jasným prešľapom je pre mňa obálka

Čo sa mi však nepáči je obálka. Aj napriek tomu, že mnohí v mojom okolí sa k nej vyjadrili pozitívne, mňa absolútne nezaujala. Knihu som vnímala už pri jej vydaní, no aj vďaka vizuálnemu spracovaniu som vtedy nemala motiváciu si ju prečítať alebo urobiť niečo viac, ako námatkovo prelistovať v kníhkupectve.

Toto je pre mňa prešľap, pretože Venile je príjemná oddychovka plná mágie, boja proti zlu a odvahe (nie taká tá klasická pubertálna romantika pre mládež, za čo tlieskam), ale ak niekoho nezaujme, zostane na policiach kníhkupectva nedotknutá a časom zabudnutá.

Komu knihu odporúčam

Knihu odporúčam skôr mladším čitateľom alebo tým, ktorí obľubujú fantasy pre mládež. Ak máte radi young adult, potom nemáte prečo váhať. Kniha plná mágie nás môže ešte veľmi vo svojom pokračovaní prekvapiť.