Už vyše 160-tisíc mladých sa zaregistrovalo do Krakova

Po tom ako pápež František spustil 26. júla registráciu na Svetové dni mládeže 2016 v Krakove (SDM)a sám sa zaregistroval, jeho príklad už nasledovalo vyše 160-tisíc mladých z celého sveta.

Do Krakova je už zaregistrovaných vyše 780 veľkých skupín, teda asi 165-tisíc jednotlivcov. Ohromnú radosť z tohto čísla má aj kňaz Andrzej Wołpiuk, koordinátor sekcie registrácie. „Informácia o možnosti registrácie je ešte čerstvá, mnohí sú na prázdninách a tak sa k ním táto správa ešte ani nemusela dostať,“ hovorí Andrzej Wołpiuk, ktorý je presvedčený, že registrácia ešte len začne gradovať.

Spomedzi doteraz prihlásených prevládajú skupiny z Poľska, USA a Kanady. Veľké skupiny pútnikov registrujú tiež z Blízkeho Východu, Palestíny, či dokonca zo Sýrie. Mnoho doteraz registrovaných pochádza aj z Ukrajiny. Andrzej Wołpiuk tiež potvrdil, že je vyvíjané maximálne úsilie, aby mladí pútnici, ktorí potrebujú do Poľska víza, ich mohli získať čo najľahšie.

„Medzi organizačným výborom SDM a Ministerstvom zahraničných vecí prebiehajú rokovania a Poľsko pravdepodobne nebude vyberať poplatky za víza od účastníkov SDM,“ dodáva koordinátor registrácie SDM.

Aktívni v registrácií sú aj domáci a tiež zahraniční Poliaci, najmä z Ukrajiny. Aj keď sa v prvej fáze registrácie nevyžadujú podrobné údaje, tak už teraz možno povedať, že prevládajú osoby medzi 18 a 30 rokov. Registrácia podľa poľských organizátorov zatiaľ prebieha hladko, bez väčších problémov.

Do SDM ostáva necelý rok. Poliaci sú pripravení až na 2 milióny pútnikov.