Uštipnutie – 8 najčastejších a príznaky

V lete sme na uhryznutie hmyzom čím ďalej viac citlivejší. Často nedokážeme presne identifikovať, čo nás poštípalo a väčšina z nás si myslí, že to bol komár. Dôležité je ale jednotlivé štípance od seba rozoznať – na každý zaberie totiž niečo iné…

1. Komáre:

Uštipnutie komárom je úplne bežné. Je malé, svrbí a dokáže poriadne znepríjemniť život. Ak nemáte alergiu, nepríjemné príznaky zmiznú v priebehu niekoľkých dní. Najťažšie je sa však miesto po uhryznutí neškrabať.

Stačí naniesť krém, ktorý je dostupný v každej lekárni. Pokiaľ ale budete mať horúčku, opuch alebo zväčšené uzliny – okamžite vyhľadajte svojho lekára. Tieto príznaky sú prejavom alergickej reakcie.

2. Blchy:

Blchy sa v dome môžu objaviť aj keď nemáme domácich miláčikov. Stačí navštíviť miesto, kde ich je veľa. Uhryznutí je zvyčajne viac a sú menšie. Na koži sa potom objavia malé červené bodky a tiež intenzívne svrbenie.

Po uhryznutí blchami stačí ranky umyť peroxidom vodíka, okúpať sa a oblečenie vyprať pri vysokej teplote.

3. Ploštice:

Väčšina ľudí si ich ani nevšimne, ale v noci nás nenechajú na pokoji. Ak sa na koži (miesta bez ochlpenia) objaví viac ako 4 uhryznutí, kontaktujte odborníkov, ktorí už budú vedieť, ako si sa plošticami poradiť.

Reakcia na uhryznutie v skutočnosti záleží na nás a našich génoch. Uhryznutie u niektorých ľudí dokonca nie je vidieť. Vo väčšine prípadov ale vyzerajú ako na fotografii nižšie.

4. Pavúky:

Uhryznutie pavúka je pravdepodobne najväčšie a koža je podráždená a začervenaná približne 5-10 dní. Niektoré uhryznutia sú bolestivé, niektoré vôbec. Ak si všimnete takéto bodky, môžete si byť istí, že sa jedná o uhryznutie pavúkom.

Pohryzené miesto umyte mydlom a vodou a potom priložte studený obklad. Ak sa opuch zväčší a miesto je horúce, okamžite vyhľadajte lekára.

5. Kliešte:

Kliešte patria zrejme medzi tie najobávanejšie a vyskytujú sa od jari do jesene. Najlepšou ochranou sú dlhé rukávy, nohavice a tiež nesmieme zabúdať na pokrývku hlavy. Kliešte dokážu “provandrovat” celé naše telo, ako aby našli ideálne miesto. Po každej prechádzke preto poriadne prezrite telo, či sa na ňom nenachádza aj nepozvaný hosť. Kliešte sú bohužiaľ nebezpečné v každom vývojovom štádiu. Situáciu komplikuje aj fakt, že sú malé a dajú sa ťažko identifikovať.

Po uhryznutí je nutné miesto ešte niekoľko dní pozorovať. Ak sa objaví začervenanie, môže to signalizovať boreliózu. Ak sa pridá aj horúčka a únava, okamžite sa poraďte so svojím lekárom.

6. Mravce:

Po uštipnutí mravcom sa na koži väčšinou objaví malý pľuzgier. Vo väčšine prípadov nadmerne svrbí a páli. U ľudí bez alergie príznaky ustúpia v priebehu niekoľkých minút. Pľuzgier sa zmení na malú chrastu, ktorá zmizne približne za 3 dni. Svrbenie môžete minimalizovať pomocou studených obkladov, niekedy zaberie aj steroidná masť.

V ojedinelých prípadoch sa môže objaviť horúčka, nízky krvný tlak alebo bolesť hlavy. V tomto prípade vyhľadajte odbornú pomoc.

7. Blanokrídly (osy, včely …):

Kontakt s týmto hmyzom je väčšinou bolestivá skúsenosť. Najnebezpečnejší je alergická reakcia alebo anafylaktický šok. Po uštipnutí sa uistite, že v koži neostalo žihadlo. Ďalší dôležitý krok je sa uistiť, že nemáte alergickú reakciu.

Tá má niekedy rôzne príznaky. Podľa Muellerovy klasifikácie existujú 4 stupne: Stupeň I – svrbenie, sčervenanie kože, nepokoj alebo úzkosť Stupeň II – opuch, svrbenie na hrudi, vracanie, hnačka, závraty Stupeň III – dýchavičnosť, piskot, slabosť, zmätenosť alebo pocit hroziacej katastrofy (smrť)

Stupeň IV – pokles krvného tlaku, kolaps, bezvedomie, inkontinencia, cyanóza (modrasté zafarbenie kože)

8. Škorpióni:

Tento bod vám možno pripadá zvláštne. Na našom území sa síce škorpióny nevyskytujú, ale počas exotickej dovolenky ich nanešťastie stretnúť môžete. Škorpiónov nemusíte hľadať ďaleko – môžeme ich nájsť v Taliansku, južnom Rakúsku alebo vo Švajčiarsku. Väčšina druhov, ktoré sa vyskytujú v Európe, nie sú pre človeka nijako zvlášť nebezpečné. Nebezpečenstvo ale hrozí ľuďom, ktorí sú na bodnutie Škorpiónom alergickí.

Toto bodnutie sa nevyskytujú často, ale je dôležité vedieť, čo s prípadným bodnutím urobiť. Postihnuté miesto najskôr vydezinfikujte mydlom a opláchnite vodou. Potom uštipnutú končatinu zdvihnite a priložte studený obklad. Užite aj liek proti bolesti, ktorá by mala ustúpiť do 30 minút. Ak sa objavia aj ďalšie nepríjemné príznaky, alebo škorpión uštipol dieťa, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.