Poznáte účinky ALOE VERA?

Aloe vera je prírodný produkt, ktorý sa dnes v kozmetológii a výžive bežne používa. Hoci existujú rôzne indikácie na jeho použitie, na určenie skutočnej účinnosti sú potrebné kontrolované štúdie. Rastlina aloe vera, jej vlastnosti, mechanizmus účinku a klinické využitie sú stručne zhrnuté v tomto článku.

Rastlina Aloe vera je známa a používaná po stáročia pre svoje zdravie, krásu, liečivé vlastnosti a vlastnosti starostlivosti o pleť.

Čo znamená Aloe Vera?

Názov Aloe vera pochádza z arabského slova „Alloeh“, čo znamená „žiariaca horká látka“, zatiaľ čo „vera“ v latinčine znamená „pravda“. Pred 2000 rokmi považovali grécki vedci aloe vera za univerzálny všeliek. Egypťania nazývali aloe „rastlinou nesmrteľnosti“. Dnes sa rastlina Aloe vera používa na rôzne účely v dermatológii.

História

Aloe vera sa používa na liečebné účely v niekoľkých kultúrach po tisícročia: Grécko, Egypt, India, Mexiko, Japonsko a Čína. 1 Egyptské kráľovné Nefertiti a Kleopatra ho používali ako súčasť svojich pravidelných kozmetických režimov. Alexander Veľký a Krištof Kolumbus ho používali na liečenie zranení vojakov.

Prvým odkazom na Aloe vera v angličtine bol preklad Johna Goodyewa z roku 1655 Dioscoridovho lekárskeho pojednania De Materia Medica. 2 Začiatkom 19. storočia sa Aloe vera v Spojených štátoch používala ako preháňadlo, ale v polovici 30. rokov 20. storočia nastal zlom, keď sa úspešne používala na liečbu chronickej a závažnej radiačnej dermatitídy. 2

Rastlina

Botanický názov Aloe vera je Aloe barbadensis miller . Patrí do čeľade Asphodelaceae (Liliaceae) a je to krovitá alebo stromovitá, trváca, xerofytická, šťavnatá, hráškovo zelená rastlina. Rastie najmä v suchých oblastiach Afriky, Ázie, Európy a Ameriky (najmä Mexiku). V Indii sa vyskytuje v Rádžastáne, Ándhrapradéši, Gudžaráte, Maháráštre a Tamilnádu.

Rastlina má trojuholníkové, mäsité listy so zúbkovanými okrajmi, žlté rúrkovité kvety a plody, ktoré obsahujú početné semená. 

Každý list sa skladá z troch vrstiev: 

1) Vnútorný číry gél, ktorý obsahuje 99 % vody a zvyšok je vyrobený z glukomanánov, aminokyselín, lipidov, sterolov a vitamínov. 

2) Stredná vrstva latexu, čo je horká žltá šťava a obsahuje antrachinóny a glykozidy. 

3) Vonkajšia hrubá vrstva 15-20 buniek nazývaná kôra, ktorá má ochrannú funkciu a syntetizuje sacharidy a bielkoviny. Vo vnútri kôry sú cievne zväzky zodpovedné za transport látok, ako je voda (xylém) a škrob (floém).

Aktívne zložky svojimi vlastnosťami: Aloe vera obsahuje 75 potenciálne aktívnych zložiek: vitamíny, enzýmy, minerály, cukry, lignín, saponíny, kyseliny salicylové a aminokyseliny. 4 – 6

 1. Vitamíny : Obsahuje vitamíny A (beta-karotén), C a E, ktoré sú antioxidanty. Obsahuje tiež vitamín B12, kyselinu listovú a cholín. Antioxidant neutralizuje voľné radikály.
 2. Enzýmy : Obsahuje 8 enzýmov: aliáza, alkalická fosfatáza, amyláza, bradykináza, karboxypeptidáza, kataláza, celuláza, lipáza a peroxidáza. Bradykináza pomáha znižovať nadmerný zápal pri lokálnej aplikácii na kožu, zatiaľ čo iné pomáhajú pri rozklade cukrov a tukov.
 3. Minerály: Poskytuje vápnik, chróm, meď, selén, horčík, mangán, draslík, sodík a zinok. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie rôznych enzýmových systémov v rôznych metabolických dráhach a len málo z nich je antioxidantov.
 4. Cukry: Poskytuje monosacharidy (glukóza a fruktóza) a polysacharidy: (glukomanány/polymanóza). Tieto sú odvodené zo slizovej vrstvy rastliny a sú známe ako mukopolysacharidy. Najvýznamnejším monosacharidom je manóza-6-fosfát a najbežnejšie polysacharidy sa nazývajú glukomanány [beta-(1,4)-acetylovaný manán].
 5. Antrachinóny: Poskytuje 12 antrachinónov, čo sú fenolové zlúčeniny tradične známe ako laxatíva. Aloín a emodín pôsobia ako analgetiká, antibakteriálne a antivirotiká.
 6. Mastné kyseliny: Poskytuje 4 rastlinné steroidy; cholesterol, kampesterol, β-sisosterol a lupeol. Všetky tieto látky majú protizápalový účinok a lupeol má tiež antiseptické a analgetické vlastnosti.
 7. Hormóny: Auxíny a giberelíny, ktoré pomáhajú pri hojení rán a majú protizápalové účinky.
 8. Ostatné: Poskytuje 20 z 22 ľudských požadovaných aminokyselín a 7 z 8 esenciálnych aminokyselín. Obsahuje tiež kyselinu salicylovú, ktorá má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Lignín, inertná látka, ak je súčasťou topických prípravkov, zvyšuje penetračný účinok ostatných zložiek do pokožky. Saponíny, ktoré sú mydlovými látkami, tvoria asi 3% gélu a majú čistiace a antiseptické vlastnosti.

Mechanizmus pôsobenia

Liečivé vlastnosti : Glukomanán, polysacharid bohatý na manózu, a gibberelín, rastový hormón, interagujú s receptormi rastového faktora na fibroblastoch, čím stimulujú jeho aktivitu a proliferáciu, čo následne výrazne zvyšuje syntézu kolagénu po topickej a perorálnej aplikácii Aloe vera.

Aloe gél nielen zvýšil obsah kolagénu v rane, ale aj zmenil zloženie kolagénu (viac typu III) a zvýšil stupeň zosieťovania kolagénu.

Účinky na vystavenie pokožky UV a gama žiareniu: U gélu z aloe vera sa uvádza, že má ochranný účinok proti poškodeniu pokožky žiarením. 12 , 13 Presná úloha nie je známa, ale po podaní aloe vera gélu sa v koži vytvára antioxidačný proteín metalotioneín, ktorý vychytáva hydroxylové radikály a zabraňuje supresii superoxiddismutázy a glutatiónperoxidázy v koži.

Znižuje produkciu a uvoľňovanie imunosupresívnych cytokínov odvodených od kožných keratinocytov, ako je interleukín-10 (IL-10), a tým zabraňuje potlačeniu oneskoreného typu hypersenzitivity vyvolanej UV žiarením. 14

Protizápalové pôsobenie: Aloe vera inhibuje dráhu cyklooxygenázy a znižuje produkciu prostaglandínu E2 z kyseliny arachidónovej. Nedávno bola z gélových extraktov izolovaná nová protizápalová zlúčenina nazývaná C-glukozylchromón. 8

Účinky na imunitný systém: Alprogen inhibuje prílev vápnika do žírnych buniek, čím inhibuje uvoľňovanie histamínu a leukotriénu zo žírnych buniek sprostredkované antigén-protilátka.

V štúdii na myšiach, ktorým boli predtým implantované bunky myšacieho sarkómu, acemannan stimuluje syntézu a uvoľňovanie interleukínu-1 (IL-1) a faktora nekrózy nádorov z makrofágov u myší, čo následne spustilo imunitný útok, ktorý viedol k nekróza a regresia rakovinových buniek.

Niekoľko zlúčenín s nízkou molekulovou hmotnosťou je tiež schopných inhibovať uvoľňovanie reaktívnych voľných kyslíkových radikálov z aktivovaných ľudských neutrofilov. 16

Laxatívne účinky: Antrachinóny prítomné v latexe sú silné laxatíva. Zvyšuje obsah črevnej vody, stimuluje sekréciu hlienu a zvyšuje peristaltiku čriev. 17

Antivírusová a protinádorová aktivita: Tieto účinky môžu byť spôsobené nepriamymi alebo priamymi účinkami. Nepriamy účinok je spôsobený stimuláciou imunitného systému a priamy účinok je spôsobený antrachinónmi. Antrachinón aloín inaktivuje rôzne obalené vírusy, ako je herpes simplex, varicella zoster a chrípka. 18

V nedávnych štúdiách sa ukázalo, že polysacharidová frakcia inhibuje väzbu benzopyrénu na primárne potkanie hepatocyty, čím zabraňuje tvorbe aduktov benzopyrén-DNA, ktoré môžu iniciovať rakovinu. Bola tiež hlásená indukcia glutatión S-transferázy a inhibícia tumor-podporujúcich účinkov forbolmyristacetátu, čo naznačuje možný prínos použitia gélu z aloe v chemoprevencii rakoviny. 19 , 20

Hydratačný účinok a účinok proti starnutiu: Mukopolysacharidy pomáhajú viazať vlhkosť v pokožke. Aloe stimuluje fibroblasty, ktoré produkujú kolagénové a elastínové vlákna, vďaka čomu je pokožka pružnejšia a menej vráskavá. Má tiež súdržné účinky na povrchové odlupujúce sa epidermálne bunky tým, že ich zlepuje, čo zjemňuje pokožku.

Aminokyseliny tiež zmäkčujú stvrdnuté kožné bunky a zinok pôsobí ako adstringent na stiahnutie pórov. Jeho hydratačné účinky boli tiež študované pri liečbe suchej pokožky spojenej s pracovnou expozíciou, kde gélové rukavice z aloe vera zlepšili integritu pokožky, znížili výskyt jemných vrások a znížili erytém. 21 Pôsobí aj proti akné.

Antiseptický účinok: Aloe vera obsahuje 6 antiseptických látok: Lupeol, kyselinu salicylovú, močovinový dusík, kyselinu škoricovú, fenoly a síru. Všetky majú inhibičný účinok na huby, baktérie a vírusy.

Kontraindikácie

Alergia: Užívaniu prípravkov z aloe vera je potrebné sa vyhnúť u jedincov so známou alergiou na rastliny čeľade Liliaceae (cesnak, cibuľa a tulipány; Ulbricht et al. 2008 ).

Tehotenstvo: Použitie Aloe vera ako preháňadla počas tehotenstva môže predstavovať potenciálne teratogénne a toxikologické účinky na embryo a plod ( Svetová zdravotnícka organizácia 1999 ; Ulbricht et al. 2008 ).

Ochorenie obličiek alebo srdca: Dlhodobé používanie gelu z Aloe vera je spojené s vodnatou hnačkou, ktorá vedie k nerovnováhe elektrolytov ( Cooke 1981 ; Boudreau a Beland 2006 ) a neoficiálne správy naznačujú, že zvyšujúca sa strata draslíka môže viesť k hypokaliémii. Preto je Aloe vera gel kontraindikovaný u pacientov s anamnézou porúch obličiek alebo srdca.

Liekové interakcie: Potenciálne interakcie boli navrhnuté pre Aloe vera a lieky, ktoré môžu zmeniť rovnováhu elektrolytov, ako sú tiazidové diuretiká a kortikosteroidy. Možná arytmia súvisiaca s hypokaliémiou naznačuje potenciálnu interakciu bylina-liek so srdcovými glykozidmi.

Opatrnosť je potrebná u pacientov užívajúcich hypoglykemické látky, pretože boli hlásené interakcie s gélom z aloe vera ( Boudreau a Beland 2006 ). Existuje kazuistika 35-ročnej ženy, ktorá stratila 5 l krvi počas chirurgického zákroku v dôsledku možnej interakcie medzi Aloe vera a sevofluranom, inhibítorom tromboxánu A2 ( Lee et al. 2004 ) . 

V dvojito zaslepenej, randomizovanej, kontrolovanej štúdii sa preukázalo, že gél z aloe vera zvyšuje biologickú dostupnosť vitamínu C a E ( Vinson, Al Kharrat a Andreoli 2005 ). Autori uvádzajú, že gél z aloe vera chráni pred degradáciou vitamínov v črevnom trakte a gélové polysacharidy sa môžu viazať na vitamíny a tým spomaliť rýchlosť ich vstrebávania.

Ukázalo sa, že gél z aloe vera významne zvyšuje transport inzulínu v bunkovom modeli a obmedzené informácie naznačujú, že ak sa podáva súčasne, môže tiež zvýšiť črevnú absorpciu iných zle absorbovaných liekov ( Hamman 2008 ).

Zhrnutie

Všeobecne je možné ALOE VERA pripísať viac benefitov ako ste možno vedeli. My odporúčame produkty, ktoré máme aj sami odskúšané – v zátvorke vedľa máte produkty, ktoré máme pre vás k dispozícii. Vlastná dlhoročná skúsenosť. Aplikácia množstva je individuálna a na základe osobnej konzultácie, zdravotného stavu a okolností odporučíme množstvo aj indikácie jednotlivých produktov.

Bylinný nápoj z Aloe je očistený od Alloínu, látky, ktorá môže mať alergické účinky. Všetky produkty na pleť neobsahujú žiadne parabény, sulfáty a chemikálie, sú dermatologicky testované a vyrobené na základe vedeckého výskumu.

Produkty spoločnosti, ktorej sme nezávislí členovia, sú skvelé a máme s nimi nielen dlhoročné osobné skúsenosti, ale aj skúsenosti s našimi klientami. 

Naše telo sa skladá prevažne z vody. Či už konzumujeme vodu z jedla alebo nápojov, je životne dôležitá pre optimálne každodenné fungovanie.

Voda je nevyhnutná v každej živej bunke v tele a poskytuje nespočetné množstvo výhod od metabolizmu a regulácie teploty až po trávenie a premasťovanie kĺbov.

Trhy sú plné farebných džúsov, sýtených limonád a energetických nápojov, ktoré sú pre spotrebiteľov ľahko dostupné, no mnohí si neuvedomujú, že tieto produkty obsahujú vo veľkom množstve cukry a soľ. Takže prínos hydratácie prevažuje nad rizikom nesprávnej výživy.

Význam hydratácie pre trávenie

Pre tých, ktorí majú vyváženú stravu, viac ako 70 percent príjmu tekutín pochádza z nápojov, ako je voda, káva, mlieko, džús, sóda a čaj. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že denným príjmom potravy sa spotrebuje značné množstvo tekutín. Takmer všetky potraviny obsahujú nejaké množstvo vody, ale ovocie a zelenina majú obzvlášť vysoký obsah vody, čo z nich robí rozumnú voľbu na konzumáciu.

Voda sa podieľa na celom procese trávenia od začiatku až do konca.

 1. Všetko to začína slinami, kde vaše ústa začínajú proces rozkladu jedla.
 2. Jedlo sa dostane do žalúdka a uvoľnia sa žalúdočné šťavy. Toto vysoko kyslé prostredie rozdrví vaše jedlo na pastu, ktorá sa ďalej trávi v tenkom čreve.
 3. V hrubom čreve voda pomáha rozpúšťať rozpustné vlákna, čo im umožňuje napučať a pridať objem.
 4. Podobne aj nerozpustná vláknina, ktorú jete, má tendenciu zachytávať a priťahovať vodu, a nie ju absorbovať, čo pomáha podporovať pravidelné vyprázdňovanie.

Voda je teda od začiatku až do konca neoddeliteľnou súčasťou tráviaceho procesu. Všetci vieme, že limonády, energetické nápoje a kávové zmesi môžu mať vysoký obsah cukru, čo výrazne znižuje účel ich konzumácie.

Veľkou otázkou je, aké zdravé možnosti majú spotrebitelia okrem čistej vody? Existuje množstvo zdravých rastlinných živín, ktoré možno pridať do čistej vody a získať osviežujúco lahodný nápoj. Aloe vera je skvelým príkladom.

Výhody šťavy z aloe

Šťava z aloe, vyrobená z rastliny aloe vera, je nápoj, ktorý podporuje vaše potreby hydratácie a zároveň poskytuje tráviace výhody. Prírodná rastlina aloe vera obsahuje minerály, niektoré bielkoviny a polysacharidy, okrem iných látok nazývaných fytonutrienty, čo sú zdraviu prospešné zlúčeniny nachádzajúce sa v rastlinách.

Okrem živín nachádzajúcich sa v aloe vera obsahuje aj horkú zložku zvanú aloín. Aloíny pôsobia ako preháňadlo a nemali by sa užívať. Na bezpečnú konzumáciu vedci vyvinuli proces čistenia, známy ako odfarbovanie, ktorý odstraňuje aloíny zo šťavy z aloe.

Verte či nie, drevené uhlie ako látka veľmi účinne viaže a odstraňuje aloín. Odfarbením prechádza vylisovaná šťava cez filter s aktívnym uhlím, aby sa odstránili laxatívne zložky, ako sú aloíny, na zanedbateľnú úroveň, pričom sa zachovali kľúčové zlúčeniny, ktoré aloe vera ponúka.

Dnes môžu spotrebitelia využívať výhody aloe v mnohých formách – šťava, koncentrát alebo práškový extrakt – na zmiešanie s inými nápojmi, ako je čaj alebo voda. Jeho pridanie do vášho nápoja vám môže pomôcť zostať lepšie hydratovaný a tiež získať potrebnú podporu trávenia.

Herbalife Nutrition je svetový líder v oblasti kvality a čistoty aloe vera. Náš záväzok Seed to Feed zaručuje vysoký štandard kvality prostredníctvom prísnych procesov, ktoré odstraňujú nečistoty a zaisťujú bezpečnosť našich hotových produktov, vrátane našej najpredávanejšej šťavy z aloe vera prémiovej kvality.

Zameranie na náš bylinný koncentrát aloe

Herbal Aloe Concentrate vyrobený z prvotriednej kvality aloe je jedným z našich vlajkových produktov, ktoré podporujú zdravie tráviaceho traktu.

Aby ste využili jeho výhody, stačí zmiešať 1/2 fl. oz. (3 viečka) so 4 fl. oz. z vody. Môže sa tiež zmiešať s inými nápojmi, ako je čaj, a dokonca aj s kokteilom Formuly 1, aby ste zvýšili príjem tekutín.

Tu je niekoľko funkcií a výhod nášho bylinného koncentrátu aloe:

 • Podporuje zdravé trávenie.
 • Podporuje vstrebávanie živín.
 • Podporuje celkové zdravie čriev.
 • Je k dispozícii vo viacerých príchutiach, ako je mango, hrozno, mandarínka a brusnice.
 • Keď je pripravený podľa pokynov na etikete, má nula kalórií.

Kvalitné ingrediencie v každej fáze procesu

Vývoj nášho prvotriedneho aloe vera zahŕňa niekoľko prísnych procesov na zabezpečenie kvality. Tie obsahujú:

 1. Získavanie aloe vera od skúsených farmárov z Mexika. Listy aloe vera sa pestujú a pestujú v úžasných podmienkach pestovania a potom sa ručne zbierajú, aby sa získali len tie najlepšie.
 2. Listy sa potom umyjú, dezinfikujú a pomelú, čím sa získa šťava.
 3. Šťava sa filtruje pomocou potravinárskeho aktívneho uhlia, aby sa odstránili aloíny.
 4. Šťava opäť prechádza cez filtre, aby sa odstránili všetky pevné látky.
 5. Nakoniec sa šťava upraví na pH, znova sa prefiltruje, pasterizuje a kondenzuje na koncentrát.

Špecializovaní vedci spoločnosti Herbalife Nutrition, ako napríklad Isabel Garcia Tornadu , venovali roky výskumu vytváraniu najlepších produktov a prísad , ktoré Herbalife Nutrition môže ponúknuť. Okrem iných pracovala na zvyšovaní vedomostí o aloe vera. Výsledky ich vedeckej práce boli prezentované na mnohých medzinárodných kongresoch a udelili jeden z najvyšších úspechov: patent.

Tento patent zahŕňa metódu, ktorá vedie k unikátnej šťave z aloe, ktorá má pozitívny vplyv na človeka bez laxatívnych účinkov. Patentovaný výrobný proces pre náš Herbal Aloe Concentrate potvrdzuje naše úsilie vytvárať inovatívne a zdravé produkty.

Bylinné recepty na koncentrát z aloe

Väčšina našich zákazníkov kombinuje Herbal Aloe Concentrate s vodou alebo čajom, ale vedeli ste, že sa dá použiť aj pri varení? Okrem chutného nápoja možno našu šťavu z aloe vera použiť aj ako špeciálnu prísadu do rôznych jedál a dezertov.