Týchto 12 vecí by ste mali okamžite odstrániť zo svojej spálne, pretože spôsobujú rakovinu!

Vedeli ste, že zdravé životné prostredie v domácnosti je súčasťou procesu detoxikácie a „čistého“ životného štýlu, ktorý vás môže uchrániť pre rakovinou? Mali by ste vedieť o mnohých chemikáliách a plastoch, ktoré vám môžu uškodiť, ale čo v skutočnosti viete o svojej spálni?

Zamerajte sa najmä na týchto 12 vecí:

1. Vankúše a obliečky na vankúše z organických materiálov

Ako prvé by ste mali vedieť, že na pestovanie bavlny sa spotrebuje 25% z celkového množstva chemických postrekov a 14% z celkového množstva pesticídov na svete, preto nie je omnoho lepšia ako syntetické materiály. Poobzerajte sa po skutočne organických výrobkoch.

2. Výmena syntetických látok – posteľná bielizeň, spálňa a šatník

Syntetické materiály ako akryl, nylon a polyester sú vyrobené z termoplastov. Vždy keď sa zohrejú vylučujú škodlivé plyny. Ak volíte nekrčivú bielizeň v noci sa doslova kúpete v plaste a formaldehyde. Pamätajte tiež na to, že tieto látky absorbujete aj cez pokožku.

3. Výmena a redukcia syntetického oblečenia

Oblečenie zo syntetických vlákien je plné olejov, ropy a prírodných plynov. Keď takáto tekutina vychladne, vytvorí sa z nej pevné vlákno a z toho sú utkané naše šaty. Nemáte chuť vyhľadať organickejšie verzie?

4. Zbavte sa koženého a koženkového nábytku

V syntetickej koži je mnoho polyvinyl chloridov a nemali by byť v spálni ani inde vo vašej domácnosti. Ak je navyše kus nábytku odolný voči škvrnám a vode, je plný toxických chemikálií.

5. Nábytok z preglejky

Používajte iba nábytok z masívneho dreva, nakoľko lepidlá v doskách lisovaných z drevených pilín a zvyškov sú plné toxických chemikálii, najmä formaldehydu.

6. Koberčeky

Obzvlášť koberce s dlhým vlasom dokážu v izbe udržať mnoho špiny a prachu, ktoré v živote vôbec nepotrebujete. Sú často vyrobené z polyesteru a škodia srdcu, pľúcam, pečeni a pokožke.

7. Farba bez VOC

Určite používajte farbu na steny bez obsahu VOC – sú to nestabilné častice, ktoré sa ľahko odparia do vzduchu, zreagujú s inými látkami a produkujú ozón, ktorý je spoluzodpovedný za znečistené ovzdušie, problémy s dýchaním, bolesť hlavy, pálenie a slzenie očí a nauzeu.

8. Zóna bez topánok

Na topánkach si nosíme nečistoty, zem a chemikálie z vonkajšieho prostredia, takže je vhodné investovať do domácej obuvi.

9. Minimalizovanie elektronických zariadení

Ak máte v spálni počítač, televíziu alebo inú elektroniku, zvážte ich presťahovanie do inej miestnosti. Môžu vás vyrušovať v spánku a zhoršiť spánkový cyklus.

10. Výmena matracov

Nie je to lacná záležitosť, ale mnohé matrace sú postriekané chemikáliami, aby boli nehorľavé alebo odolné voči škvrnám. Taktiež molitan, z ktorého sú zväčša vyrobené, vylučuje chemické výpary.

11. Kúpa čističky vzduchu

Ideálne takej, ktorú môžete prenášať z jednej miestnosti do druhej, s HEPA filtrom. Dajte si pozor na to, aby neprodukovala ozón.

12. Odstránenie chemicky ošetrených závesov

Často sú ošetrené podobne ako koženka, posteľná bielizeň alebo topánky. Vymeňte ich za závesy z organických materiálov.