Touto vetou zastavíte každé jedno ohováranie od druhých ľudí a docielite aby už nikdy neohovárali.

Poznáte ľudí čo radi klebetia? Ohovárajú? Alebo sami medzi nich patríte? Alebo sa radšej takýchto ,,diskusií“ snažíte za každú cenu strániť? V dnešnom článku Vám predstavíme trik, ktorým zastavíte každé jedno ohováranie a dokonca docielite, že prestanú ohovárať navždy.

Slová ako…», «Tá sa vôbec nevie obliecť», «On v skutočnosti žiadny odborník nie je!», «Tie ich deti sú strašne nevychované» – aspoň raz počul niečo podobné každý z nás. Veď ani my sami nie sme proti tomu občas tak trochu „prebrať“ kamarátov alebo kolegov. Ľudia klebety milujú. Ostatne, výskumy potvrdzujú, že až 80 percent ľudských rozhovorov sa týka hodnotenia iných ľudí a ich zvykov.

Prečo majú ľudia tak radi klebety?

Podľa názoru psychológov je hlavným dôvodom ľudská snaha zjednodušiť proces nadväzovanie sociálnych vzťahov.

– Zdieľané antipatie spájajú ľudí ďaleko silnejšie, než zhodné sympatie a spoločné záujmy.

– Keď rozhlasujú dôverné informácie o iných, pociťujú ľudia určité vzrušenie.

– Existujú tiež klebetnice pociťujúce uspokojenie nad cudzími chybami a nezdarmi. V duchu pritom porovnávajú seba samého, „tak chytrého“, s niekým iným.

Ako to zastaviť?

Zdá sa, že klebety sa vyskytujú všade a je ťažké sa im vyhnúť. Psychológovia však prišli s jednoduchou vetou, ktorá môže ohovárača zastaviť. Až sa vás niekto bude snažiť zatiahnuť do negatívneho hovoru o niekom ďalšom, spýtajte sa:

«A prečo mi to hovoríš?»

Jednoduchá veta, že áno? Napriek tomu však veľmi efektívna.

Po prvé, otázka likviduje akýkoľvek zištný ohováračov zámer.

Po druhé, prinúti ho pochopiť, že naozaj netúžite sa podieľať na jeho klebetách. Stratí o vás záujem.

Klebety a klebety nie sú nič nevinného. Šírenie klebiet a klamstiev sa môže negatívne odraziť na emocionálnom zdraví predmetného človeka, rovnako ako na jeho reputácii. Keď človek ohovára, škodí a ubližuje – priamo alebo nepriamo. Preto až sa nabudúce niekto pokúsi vás do svojich špinavých hovorov vtiahnuť, spomeňte si na onú ​​jednoduchú otázku: «A prečo mi to hovoríš?» Možno tým pomôžete zastaviť prúd špinavých klebiet.