Kaštieľ v Topoľčiankach má najkrajšiu kupolu na Slovensku

kastiel-topolcianky

Park v Topoľčiankach spolu s kaštieľom boli vyhlásené v roku 1970 za národnú kultúrnu pamiatku. Získajú si vás svojou krásou a históriou. Prinášame vám ďalší tip na výlet.

Park bol vo svojej minulosti významným lesníckym miestom. V roku 1921 bol zverený do správy Štátnych lesov v Topoľčiankach, ktoré ho spravujú doteraz. Práve topoľčianskym lesníkom vďačíme za dodnes zachovanú historickú, kultúrnu a dendrologickú hodnotu Topoľčianskeho parku.

Park Topoľčianky

Park je výnimočný aj pre bohatú cudzokrajnú či domácu flóru, ktorá sa tam nachádza. Práve pre spoznanie týchto unikátov parkom vedie náučný chodník. Jeho cieľom je oboznámiť návštevníkov s rôznymi druhmi drevín a kríkov či s históriou samotných objektov a jazierok. Vybraných 71 druhov drevín je označených v ich blízkosti tabuľkami s informáciami.

Trasa chodníka je viditeľne vyznačená na informačných tabuliach pri vstupoch do parku. Priamo v teréne je trasa vyznačená zelenými značkami.

Náučný chodník bol vybudovaný v roku 2007. V roku 2012 bola trasa predĺžená, zvýšil sa počet označených stromov a poškodené informačné tabuľky boli nahradené. Autorom chodníka je Ing. Miloš Kunský.

Aké zastávky vás čakajú pri prechádzke parkom?

Súčasťou náučného parku je týchto 10 zastávok:

 1. kaštieľ
 2. poľovnícky zámok
 3. oranžéria, skleníky
 4. bývalá budova riaditeľstva ŠL
 5. ubytovňa – sauna
 6. Južné jazierko
 7. Jazierko pri kaplnke
 8. zámocké kúpalisko
 9. Labutie jazierko
 10. zrúcanina Žltého mlyna

Osobne, hoci mám rada parky, názvy a pôvod flóry si všímam minimálne. Kto však nezastáva môj štandard, si tu príde na svoje. Park je pre mňa výnimočný svojim vzhľadom a možnosťami oddychu, ktoré ponúka svojim návštevníkom. K dispozícií je aj detské ihrisko pre najmenších.

Topoľčianky by bez kaštieľa neboli Topoľčianky

Azda každý si toto miesto spája s kaštieľom, ktorý sa nachádza v parku. Poďme si o ňom povedať zaujímavé informácie.

Vlastníci obce Topoľčianky až do vymretia svojho rodu (rok 1611) neustále bojovali o svoje majetky. Na tomto mieste vystavali nížinný ranogotický hrad. Jeho základy odkryli archeológovia na nádvorí súčasného kaštieľa.

Zásluhy za dnešnú podobu kaštieľa patria grófovi Jánovi Nepomukovi Keglevich. Návrh vypracoval viedenský staviteľ Holdring. Kaštieľ má najkrajšiu kupolu zo všetkých kaštieľov na Slovensku.

Kaštieľ mal rôznych vlastníkov aj po jeho prestavbe. Gróf Ján Nepomuk Keglevich predal celý majetok Karolovi Ľudovítovi Habsburgskému. Neskôr arciknieža Karol Ľudovít daroval svoj majetok synovcovi Jozefovi Augustovi. Kaštieľ sa stal jeho obľúbeným miestom. V roku 1918 ho musel vplyvom politických zmien opustiť.

V roku 1923 si Tomáš G. Masaryk vybral Topoľčiansky kaštieľ za svoje letné sídlo. Počas Slovenského štátu slúžil kaštieľ vtedajšiemu prezidentovi, Jozefovi Tisovi. Ten letné sídlo využíval iba na krátke súkromné pobyty.

Novodobá história kaštieľa

V roku 1951 na základe rozhodnutia vlády bol kaštieľ odovzdaný Revolučnému odborovému hnutiu ako zotavovňu pre pracujúcich. Kaštieľ odovzdal prvý komunistický prezident Klement Gottwald. Časť kaštieľa bola však naďalej využívaná ako múzeum.

História kaštieľa Topoľčianky je rozmanitá. O to viac má pre mňa istý význam. Pri návšteve som nevychádzala z údivu pri pohľade na jeho kupolu. Je naozaj impozantná a nádherná. Podobný pocit som cítila jedine vtedy, keď som stála pri Ostrihomskej bazilike.

Kaštieľ je krásny svojim exteriérom aj interiérom. Jediná nevýhoda je, že vo vnútri je zakázané fotografovať z bezpečnostných dôvodov.

Kaštieľ je okrem iného aj kongresovým miestom a hotelom. Takže ak je pre vás výzvou stráviť tu aj noc, nie je to žiadny problém.

Vstupné

Odporúčam navštíviť múzeum v kaštieli počas letnej sezóny, ktorá je prístupná v mesiacoch máj až september. Vstup je možný každú hodinu podľa platného cenníka v čase od 10:00 do 17:00.

 • pondelok – zatvorené
 • utorok – piatok – 9:00, 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00
 • sobota, nedeľa, sviatok – 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

Pokiaľ by ste sa rozhodli kaštieľ navštíviť v zimnej sezóne (október až apríl), nezabudnite, otváracie hodiny sú trochu pozmenené.

 • pondelok – zatvorené
 • utorok – piatok – 9:00, 10:30, 12:30, 14:00
 • sobota, nedeľa, sviatok – 12:00, 13:30, 15:00

Ceny prehliadky kaštieľa sú prispôsobené počtu osôb. Preto, ak plánujete tento krásny kút Slovenska navštíviť, vezmite so sebou aj pár priateľov či rodinu. Vyjde vás to lacnejšie.

Druh vstupnéhoCena v €
Dospelí (5-19 osôb)4,20 €
Dospelí (1 osoba)20 €
Dospelí (2 osoby)10 €
Dospelí (3-4 osoby)5 €
Deti od 6 do 18 rokov (5-19 osôb)2,50 €
Deti do 6 rokovZadarmo
Dôchodca nad 60 rokov a ZŤP (5-19 osôb)2,10 €
Tabuľka: Vstupné do kaštieľa Topoľčianky

Prečo návštevu kaštieľa odporúčam?

Tu je niekoľko vecí, ktoré ma pri návšteve kaštieľa v Topoľčiankach najviac oslovili. Vďaka nim odporúčam návštevu každému, koho stretnem.

Jednoznačne knižnica! Vstup do nej nie je možný, ale aj to nahliadnutie stojí za to. Zaujal ma stolík s podobizňami dvorných dám a iné výstavné kusy. Krásny park s oddychovými miestami pri jazierku. Národný žrebčín Topoľčianky, ktorý si v čase otváracích hodín môžete tiež prehliadnuť. Nachádza sa v tesnej blízkosti kaštieľa.