Patrick Ness – Sedem minút po polnoci

Prvý krát som stretla Patricka Nessa na jeho besede v Martinuse. Bolo to stretnutie, ktoré si navždy zapamätám.

Autor ma upútal svojim humorom a prístupom k čitateľom. Podpísal mi knihu Niečo viac, odfotili sme sa, zasmiali a rozlúčili. Patrick si určite na mňa nepamätá, ale mne zostali spomienky na celý život.

Keď mi vydavateľstvo Slovart poslalo knihu Sedem minút po pol noci, neodolala som.

Anotácia

Conora trápia desivé sny – každú jednu noc, odkedy mamu v nemocnici sužujú liečebnými procedúrami, ktoré aj tak nezaberajú. Ale tento sen je iný. Keď sa dnes v noci Conor prebudí, v okne ho niekto čaká. Niekto starodávny. Niekto, koho neočakával.

Netvor starší ako ľudstvo samo, ktorý Conorovi porozpráva tri príbehy o láske, o strate i o nádeji. Ale na oplátku chce od Conora počuť to, z čoho má najväčší strach: chce počuť pravdu. 

Hneď na začiatku príbehu som bola vhodená do deja, čo ma celkom prekvapilo. V knihe Niečo viac som sa musela predrať dlhým úvodom, aby som pochopila situáciu, v akej sa hlavný hrdina nachádza. Kniha Sedem minút po pol noci vyvolávala vo mne zmätenosť a nutkanie dozvedieť sa viac.

Ako vidím príbeh ja?

Conor, mladý muž, ktorý musel predčasne dospieť. Osud si nevyberáme (možno áno). Má chorú maminku, vďaka čomu sa jeho život skomplikoval. Odišiel od nich otec, liečba nezaberá, v škole prišiel o všetkých kamarátov, je šikanovaný, nemôže vystáť svoju babku.

Popiera pravdu a realitu a uchyľuje sa k svojim predstavám. Snívajú sa mu zvláštne sny, že sa mu prihovára mocný Tis, Netvor. Ale čo je sen a realita?

O Patrickovi Nessovi

Podľa mňa je to vtipný výnimočný človek, ktorý si dokáže získať každého. Žije so svojou mačkou, ktorá nie je spokojná jeho častými cestami. Za knihu Sedem minút po pol noci získal ocenenie Carnegie Medal, čo je najvyššie britské ocenenie YA literatúry.

Patrick svojimi knihami dokazuje, že knihy pre mládež nemusia byť iba o moderných problémoch ich veku. Môžu mať hlbšie myšlienky. Jeho hrdinovia, hoci sa nám môžu zdať byť slabými, sú naopak, silnými. Len tú silu musíme odhaliť.

Navštívil aj vás Netvor sedem minút po pol noci?

Príbeh som doslova žrala. Prepáčte za výraz, ale hoci má viac než 200 strán, prečítala som ho na posedenie. Autorov štýl mi sedí. Prečo? Páči sa mi, ako opisuje život a samotnú smrť. Núti ma premýšľať nad životom či osudom.

Conor zavolal Netvora, pretože potreboval počuť pravdu. Potreboval ju povedať nahlas. Netvor, hoci nemôžeme vedieť nakoľko bol skutočný, mu rozprával tri príbehy. Príbehy ho mali naučiť, že neexistuje len dobro a len zlo. Nie sú dôležité slová, ale skutky.

A nech sa deje čokoľvek, realite musíme čeliť. Nemôžeme sa tváriť, že problém neexistuje.

„V každom príbehu nie je kladná postava. A nie vždy je v ňom záporná. Väčšina ľudí sa nachádza kdesi uprostred.“

Ako bolo povedané Conorovi, nemôžeme sa vedieť vcítiť do jeho situácie. Ani ja to neviem. Obdivujem ho za jeho statočnosť. Namiesto toho, aby si užíval svoje detstvo sa musel navždy lúčiť so svojou mamou.

A hoci by niekto povedal, že Patrick Ness píše YA literatúru, určite si táto kniha dokáže získať čitateľov všetkých vekových kategórií.

Tajomnú atmosféru dopĺňajú aj kresby. Keď som knihu letmo listovala, všimla som si ich. No až pri čítaní som pochopila ich skutočný význam, pretože presne zobrazovali príbeh, v ktorom som bola ponorená.

Za mňa je rozhodnutie autora a vydavateľstva obohatiť knihu o ilustrácie úžasná voľba. Bez nich by kniha nebola tým, čím je.

Mojou obľúbenou postavou bol Netvor. Veľký mocný tvor, ktorý bral na seba podobu tisu. Bol mi blízky najmä pre jeho príbehy. Človek by si myslel, že by sa ho mal báť, ale vôbec nie. Preto nerozumiem, prečo nám bol podávaný ako netvor.

Ukazoval život iba v tom pravom svetle. Mal zmysel pre spravodlivosť, vážil si ľudské hodnoty a neklamal. V jeho slovách alebo činoch bola pravda.

Na to, aby ste porozumeli tomu, o čom píšem, si knihu musíte prečítať. Áno, musíte, pretože tu nejde iba o nejaký lačný príbeh. Aká myšlienka sa mi najviac páči? Dovolím si zacitovať Netvora. Vlastný život nepíšeš slovami, ale činmi. Nie je dôležité, čo si myslíš. Záleží iba na tom, ako konáš.

Kniha inšpirovala aj filmový priemysel. Ak máte niekedy čas, pozrite si aj film. Nenahradí tie krásne voňavé strany, ale dovolí nám pozrieť sa na príbeh z iného uhla. Podľa ČSFD má film hodnotenie 72%.