Alison Bliss – Na veľkosti záleží

Chcete si prečítať humornú romantickú zápletku? Pokojne siahnite aj po Na veľkosti záleží, nesľubujte si však od čítania veľa. Prečo som zostala sklamaná?

Anotácia

Leah Martinová celý život bojuje s pokušením. Ale už má plné zuby diétnych sušienok, rátania kalórií a maminých kritických poznámok. Nedávno si otvorila pekáreň a vďaka jej úspechu má dobrý pocit, že v živote niečo dokázala a nemusí sa ustavične zaoberať kritikou na svoju adresu.

Lenže nijaká maškrta na svete nedokáže odviesť jej pozornosť od sexi chlapa, akým je Sam Cooper. Ten jedného dňa mame oznámi, že sú zasnúbení… čo je nehorázne klamstvo.

Sam si niekedy vopred nepremyslí, čo vytresne. Takže hoci na začiatku sa len odhodlal brániť Leah pred jej uštipačnou matkou, odrazu má snúbenicu!

Dohodne sa s Leah, že sa ešte chvíľu budú hrať na snúbencov, pričom „zostanú len priateľmi“ a on sa bude správať tak, aby sa jej rodine znepáčil a zrušenie zásnub prebehlo ľahko.

Ale Sam je veľký maškrtník a túži nielen po Leahiných dekadentných zákuskoch, ale aj po jej dekadentných krivkách – plných perách, žiarivo zelených očiach.

Situácia sa akosi nevyvíja podľa plánu. Sam musí presvedčiť Leah, že to myslí vážne, prv než sa ich malé klamstvo zmení na sladkú pohromu.

Máte radi romantické knihy? Aj ja. Práve preto som sa tešila, až prečítam knihu Na veľkosti záleží, ktorá ma upútala nielen názvom, ale aj obálkou. Kto by nemal rád také tie cukrárne s úžasným výkladom.

Povedzme si niečo o autorke knihy Na veľkosti záleží

Alison Bliss tvrdí, že rada píše presne také knihy, aké aj číta. Aké sú to? Vtipné erotické príbehy, ktoré čitateľa (alebo skôr čitateľku) chytia za srdce.

Miluje zvieratá a je nadšencom videohier. Verí, že pravého priateľa odtestuje pri kánoistike, pretože ak ostanú nažive, je to dobre.

Na svojom konte má už niekoľko kníh ako napríklad Bláznivé očakávanie, Hra s ohňom, Pravidlá ochrany či Na veľkosti záleží, ktorá je ako jediná preložená do slovenčiny.

Vráťme sa teraz ku knihe

Knihu som si objednala. Moje rozhodnutie urobiť to nemalo konca. Chodievala som okolo nej v kamennom kníhkupectve, prezerala si ju online, ale moja túžba po nej bola silnejšia.

Prvý večer s knihou bol úžasný. Začítala som sa do príbehu ženy s krivkami, ktorú vytiahla von kamarátka. Na začiatku sme sa museli popasovať so sebatrýznením hlavnej postavy, ktorá si neustále nahovárala, že vyzerá ako veľryba.

Úprimne, veď ženy s krivkami sú nádherné a nezáleží na tom, koľko kíl máme, ale ako sa cítime. Ak sme spokojné, je to správne. Ak nie, mali by sme s tým niečo robiť.

Leah, sklamaná po rozchode, zbalila chlapa v bare. Alebo on ju? No po jednom tanci si vypočula, ako nie je jeho typ a sklamanie bolo v ovzduší. Leah, zarmútená odmietnutím sa pri stole opila a nový objav, ktorý medzitým tancoval už s inou.

Neskôr našu hlavnú hrdinku zachraňoval pred nejakým egoistickým samcom.

Už teraz zdvíhate jedno obočie? Aj ja, ale to nie je všetko. Sam, statočný záchranca ju chcel odviezť domov, lenže Leah medzitým zaspala, takže nielenže ju vzal k sebe, ale aj vyzliekol do spodného prádla a nechal ju vyspať sa.

Situácia sa tak nenápadne zamotala, že hoci zrazu dvaja jedinci, ktorí nechceli vzťah po sebe túžili. Nedali to na sebe však poznať, namiesto toho im v hlavách vírili nekonečné monológy, kde si nadávali za vtipné poznámky, ktoré vždy vyznievali inak.

A čo čert nechcel, Sam, ktorý chcel zachrániť česť našej Leah povedal pred jej rodinou, že sú zasnúbení. Aj vy ste sa práve buchli po čele?

Leah a Sam sa dohodli, že strávia u rodičov jeden víkend, za ktorý Sam presvedčí svojim nevhodným správaním rodinu svojej nastávajúcej, že je pre ňu nevhodný a ona sa s ním rozíde. A čo viac, všetci budú spokojní. Čo myslíte? Aký koniec bude mať táto interesantná kniha?

Kniha, ktorá nie je pre každého

Krátko som zhrnula obsah. Priatelia, ak čakáte niečo viac, nečítajte ju. Určite zvoľte iný romantický príbeh. Ak však túžite po vtipnej romantike, ktorá bude pre vás oddýchnutím od každodenného stresu, tak vám dávam svoje požehnanie a choďte do toho!

Kniha bola vtipná. Sam aj Leah nám dopriali pohľady do svojich hláv plných rôznych myšlienok, takže naozaj som sa často smiala nad ich situáciami, ktoré mi ale reálne neprišli. Autorka sa pohrala aj s dialógmi, pretože dotvárali výborne atmosféru.

Často sa však menil rozprávač deja. Raz ním bola Leah, inokedy Sam. Rozprávač sa vždy menil bez nejakého viditeľného označnia. To mi prišlo trochu mätúce a rušivé.

Leah mi do istej miery vadila. Pri každej príležitosti dávala Samovi pocítiť, ako tučne a nepríťažlivo sa cíti. Myslím, že keby sa takto reálne správala nejaká žena, muž by ju dávno niekam poslal.

A hlavne, ak by to bol iba nejaký objav z baru. Veď kto by chcel zakomplexovanú ženu, ktorá sa neustále podceňuje? Takže milé dámy, ak by ste si z nej chceli brať príklad, rozmyslite si to.

Na veľkosti záleží však výborne  reflektuje, čo si väčšinou myslí dnešná spoločnosť. Ideálna žena je s mierami 90 60 90 a ideálny muž by mal mať černošské miery.

Všetci vieme, že to nie je pravda. Práve preto je dôležitá komunikácia, aby sa ľudia podelili o predstavách dokonalého partnera. Vyhli by sme sa tak rôznym nemožným situáciám. Presne tak, ako v tejto knihe.

Takže ak sa neustále podceňujete pre nejaký nedostatok, nerobte to. Tí vonku, tam mimo vašej hlavy, vás vidia úplne inak, než vy sami.

Aby som vám priniesla nejaký ucelený názor na knihu Na veľkosti záleží, veľmi sa mi páči myšlienka, akú nám chce autorka odovzdať. Humor, ktorý sa nachádza vo vnútri je vítaný. Bez neho by situácie nemali šmrnc.

Ak chcete oddychovku na chladné upršané večery, knihu by som určite odporučila. Avšak ja si ju už druhý krát neprečítam. Nezanechala vo mne wau efekt, ktorý mám rada.