Barbora Šedíková – Margaret Raven

Smrťou sa nič nekončí. Smrťou sa všetko iba začína. Vydajte sa na cestu s Robertom, ktorý je odhodlaný zistiť pravdu o Margaret Raven. Viac v článku!

Nemám rada detektívky. Nemám rada strašideľné príbehy. Je mi nepohodlné sa do nich ponoriť a užiť si ich. Rada žijem v romantickom svete, kde je možné všetko.

A hoci ich nemám rada, tento krát som sa odhodlala a prečítala si Margaret Raven od Barbory Šedíkovej. Priatelia, viete čo? Asi zmením názor.

O autorke našej Margaret

Barbora je mladá slovenská autorka, ktorá píše pod pseudonymom  Barbora Šedíková. Tento rok jej vychádza vo vydavateľstve Magna prvotina, Margaret Raven.

Zaujíma ju mnoho vecí a činností. Najradšej však fotografuje a kreslí. Beznádejne je zamilovaná do histórie, ktorej sa chce venovať aj v osobnom či profesijnom živote. Jej spisovateľskí obľúbenci? Viktor Hugo alebo Carlos Ruiz Zafón.

Pozrime sa Margaret Raven „pod sukňu“!

Čo ak všetko čo sa deje, nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Neveríš v nadprirodzeno? Trpko to oľutuješ! Možno to nebola smrť z vlastnej vôle, možno to bola vôľa niekoho… záhadného. Niekoho, kto by existovať nemal a predsa tu je.

O to zložitejšie sa vám hľadá pravda, ak je vaše svetlo zahalené v tme. Zrak vie veľa napovedať, ale keď nie je… pátranie po pravde občas poriadne zabolí. Strata ako taká je bolestná sama o sebe, no presvedčenie o opaku pravdy vás môže priviesť do záhuby.

Príbeh začína smrťou mladej Margaret. Všetci si myslia, že spáchala samovraždu, no nevidiaci Robert je iného názoru a snaží sa to dokázať. Jeho znevýhodnenie vylepšilo iné zmysli a nedá sa tak jednoducho zlákať spoločenskou lžou.

Robert sa rozhodol za pomoci iných dopátrať sa pravdy, pričom sa zamotal do spleti nevysvetliteľných záhad, kedy niekoľkokrát riskoval svoje zdravie, ba čo viac, svoj život. Neveríte v nadprirodzeno? Uveríte! Presne tak, ako uveril Robert.

Počas príbehu tak spoznávame dôležité postavy, ktoré dotvárajú dej. Vlastnosti a minulosť hlavného hrdinu nám zostávajú skryté. Čo to málo vieme pochytiť z príbehu a dialógov.  

Iba láska k Margaret Raven je čitateľom otvorená dokorán.  Kto by ju nevidel v jeho správaní, zrejme nečíta pozorne. Možno práve preto je ochotný ísť za hranice všetkého, len aby zistil pravdu.

Aj vás láska poháňa vpred? Pravá, čistá láska, kedy túžite, aby ten druhý bol jednoducho šťastný, nech je s kýmkoľvek.

Aký je môj názor na knihu?

Porovnať Margaret Raven s inými knihami je pre mňa ako hovoriť o kvantovej fyzike. Ako som už spomínala, nie som milovníčkou tohto žánru. Poviem vám, aký kniha urobila na mňa dojem a čo som si z nej odniesla.

Na začiatku som bola zmätená z novej situácie. Cítila som sa ako nevidiaci Robert, ktorý sa snažil orientovať vo vyšetrovaní vraždy svojej veľmi dobrej priateľky.

Bolo ťažké vyznať sa v knihe bez zraku. Komu som mohla dôverovať? Kto bol vlastne ten zlý? A dobrý? A čo duchovia? Čo sa to vlastne okolo mňa deje?

Barbora Šedíková si tento zámer veľmi dobre premyslela a jednotlivé odhalenia nám dopriala s nutnou postupnosťou. Vďaka tomuto kroku bol príbeh napínavejší a pre čitateľa zaujímavejší. Takže zaň ďakujem.

S autorkou som sa stretla aj osobne. Veľmi som ju však v príbehu cítila. Cítila som ju v jednotlivých postavách, ktorým prepožičiavala svoje vlastnosti. Svoj vytvorený svet si tak veľmi zamilovala, že tá láska sa musela preniesť aj na nás.

Chýbali mi však opisy, ktoré by dotvárali dialógy. V nich bolo napätie, emócie, niekedy dokonca aj strach z mystiky. Vždy som čakala na vnútorné prežívanie postáv, ktoré som si musela dotvárať vo svojej mysli. Niekomu to možno vyhovuje, keď môže použiť svoju fantáziu na plné obrátky a dotvárať si svoj príbeh, ja som však iný prípad.

Niektorí sú toho názoru, že prvá kniha autora vždy vyzdvihne alebo potopí. Ak si myslíte, že Margaret Raven je kniha, ktorá bude pre Barboru Šedíkovú osudnou, máte pravdu. Ukázala, že je v nej veľký potenciál a máme sa na čo tešiť. Teraz je osud v jej rukách a uvidíme, ako s ním naloží.

Margaret Raven je príbeh, ktorý v nás vytvorí mnoho otázok. Chceme sa viac dozvedieť Robertovi, chceme rozuzliť ten koniec. Pevne verím, že autorka si na nás pripravila ešte mnoho prekvapení a zodpovie nám naše otázky nielen ich minulosti, ale ja budúcnosti.

Dúfam, že Barbora nabudúce príbehu dopraje viac strán. Ťažšia kniha mi nevadí, v elektronickej čítačke ani jej váhu necítim. Pre mňa ako čitateľa je dôležitý hlavne príbeh. Nemusí byť zbytočne predlžovaný, ale chcem byť v ňom ponorená. Naplno a neodvratne.

Vydavateľsvo Magna pomohlo Margaret Raven na svet

„Nie sme obyčajné vydavateľstvo, my sme Magna!“ To sú slová, ktoré znejú z úst zakladateliek nového knižného vydavateľstva. Či im už uveríte alebo nie, je to na vás. Pokiaľ sa však nepresvedčíte s knihou ich v ruke, ako si chcete vytvoriť názor?

Vydavateľstvo uzrelo svetlo sveta v marci 2017, odvtedy už vydalo dve knihy a v publikačnom pláne má do konca roka naplánovaných ešte mnoho noviniek od autoriek ako napríklad Markéta Harasimová, Blanka Svobodová či Mary Roe.

V portfóliu majú knihy rôznych žánrov, aby bol každý čitateľ spokojný a nielen to. Milujú knihy a veria, že komunikácia k autorom a čitateľom je veľmi dôležitá. Je na čase, aby (nielen) slovenský autor postúpil o niekoľko stupňov dopredu a ukázal, čo je v ňom.

Aj to je jedným z cieľov tohto nového vydavateľstva, ktoré má pred sebou ešte dlhú cestu.

,,Každý rukopis, ktorý sa k nám dostane, má svoju hodnotu a dušu. Je to jedinečný príbeh, kvôli ktorému dielo vzniklo. Vážime si každého autora aj dlhé hodiny strávené písaním. Aj z tohto dôvodu mu pomôžeme sprostredkovať unikátny zážitok, ktorý chce čitateľovi podať,“ tvrdí jedna zo zakladateliek vydavateľstva Magna, Gabriela Kocmálová.

Aj Margaret Raven mala svoju hodnotu a dušu, keď do vydavateľstva Magna prišla. Som veľmi rada, že ju dnes môžem držať v rukách a nielen zakladateľkám, ale aj autorke, Barbore Šedíkovej, prajem ešte mnoho úspechov.