Tím Svetových dní mládeže začal prípravu slovenského programu

Veľký otvárací ceremoniál, spojený s vystúpením viacerých hudobných hostí, sväté omše s viacerými biskupmi a slovenské katechézy, sprevádzané sprievodným duchovným a umeleckým programom, ktorý vychádza z posolstva pápeža Františka k 31. svetovému dňu mládeže (SDM). To sú hlavné body slovenského programu, ktorý zažijú v lete mladí Slováci na Svetových dňoch mládeže.

Absolvujú ho v poľskom meste Skawina, ktorá je približne dvadsať kilometrov od dejiska SDM v Krakova. Väčšina Slovákov bude bývať priamo v tomto meste, ostatní v susedných farnostiach. Jeho prípravu v týchto dňoch predebatovali zástupcovia tímu v Poľsku a na Slovensku. Slovenský program bude súčasťou sprievodného, na ktorý nadviaže hlavný program mladých so Svätým Otcom Františkom.

Program Svetových dní mládeže je rozdelený na viacero etáp. Prvá prebieha v týchto mesiacoch. Je to duchovná príprava s názvom Milosrdný rok. Inšpiruje sa posolstvom pápeža Františka. Nadviažu na ňu letné dni v diecézach, počas ktorých mladí spoznajú zvyky a kuchyňu krajiny, do ktorej prichádzajú. Hlavný program ich čaká od 25. do 31. júla 2016.

Otváracia svätá omša v Krakove, ktorej hlavným predsedajúcim bude krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz, je naplánovaná na utorok 26. júla. O dva dni neskôr, vo štvrtok 28. júla 2016, privítajú mladí Svätého Otca. V piatok 29. júla 2016 je v programe krížová cesta s krížom Svetových dní mládeže, ktorý sme privítali aj na Slovensku.

Najosobnejším momentom bude modlitbová vigília, spojená s adoráciou s pápežom Františkom, ktorá je naplánovaná na sobotu 30. júla. Posledná udalosť hlavného programu sa uskutoční v nedeľu 31. júla. Bude to slávnostná svätá omša, ktorú bude celebrovať pápež František. Počas nej tradične vyhlási miesto a dátum nasledujúcich Svetových dní mládeže.

Slovenský program bude súčasťou sprievodného programu Svetových dní mládeže. Prebiehať bude počas predpoludňajších hodín s jednou výnimkou. “Slovenský program začneme v pondelok 25. júla vo večerných hodinách. Spustíme ho veľkým otváracím ceremoniálom a slovenskou svätou omšou v mestečku Skawina.

V utorok spolu poputujeme do Sanktuária Božieho Milosrdenstva v Krakove a od stredy do piatka – od 27. do 29. júla 2016 – budú počas dopoludňajších hodín prebiehať slovenské katechézy sprevádzané sprievodným programom a spoločnými svätými omšami v Skawine,” informoval kňaz Ondrej Chrvala, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS.

Katechézy i program sú vedené v rôznych jazykoch biskupmi pochádzajúcimi z celého sveta. Pútnikom prinášajú posolstvo blahoslavenstva „Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo” (Mt 5,7), ktoré vybral Svätý Otec ako nosnú myšlienku XXXI. svetových dní mládeže v Krakove.

V slovenskom programe sa očakáva účasť viacerých slovenských biskupov a štyroch hudobných skupín. “Prvou je zoskupenie Jeho deti, ktoré tvoria bývalí študenti konzervatória v Košiciach. Vystúpili napríklad na Arcidiecéznom stretnutí mládeže v Prešove, na púti v Gaboltove či na vlaňajšej polnočnej svätej omši pre mládež na Národnej púti v Levoči,” hovorí Pavol Danko, režisér slovenského programu.

“Pridá sa k nim BB zbor – mladí hudobníci a speváci z celej Banskobystrickej diecézy, ktorí stoja za dvomi hymnami Svetových dní mládeže v slovenčine. Našou túžbou bolo, aby sme ku kapelám pridali aj chválové spoločenstvo. Oslovili sme kapelu Lámačské chvály, na čo zareagovali pozitívne a prídu do Krakova.

Štvrtou do partie je tvorivá skupina mladých veriacich ľudí, ktorá sa prostredníctvom zamyslení a básni – teda slovom a hudbou – venuje rôznym témam a udalostiam – tvorivá skupina Poetica Musica z Košíc,” dodáva Danko, ktorý sa v týchto dňoch stretol na prvej programovej porade s hlavným prípravným tímom.

Svetové dni mládeže sa na miestnej úrovni v Cirkvi konajú každý rok týždeň pred Veľkou nocou – na Kvetnú nedeľu. Na Slovensku sú tieto dni spojené so stretnutiami mladých s biskupmi. Každé dva až tri roky sa slávia na celosvetovej úrovni – vždy v inej svetovej metropole. Ide o najväčšie celosvetové stretnutie veriacich mladých so Svätým Otcom.

Do Krakova ich pred tromi rokmi pozval pápež František. Urobil tak v Rio de Janeiro. Do Brazílie cestovalo okolo 300 Slovákov. Predtým sa konali v Madride, kde bolo približne 3 500 mladých ľudí zo Slovenska.

“Keďže Svetové dni mládeže sa konajú tak blízko Slovenska, a asi už nikdy sa nebudú konať bližšie, očakávame účasť aspoň piatich tisícov slovenských pútnikov,” spomína Ondrej Chrvala. Slovenská registrácia prebieha od konca novembra vlaňajšieho roka. Spustila ju Rada pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska a Kanet, n.o. v spolupráci so slovenskými diecézami a mládežníckymi organizáciami.