Aké tenisky si zobrať do fitka a na športovanie?
Pred rozhudnutím zainvestovať do nových tenisiek do fitnes centra alebo na behanie je dobré si ujasniť, čo konkrétne sa v nich bude robiť. Nie je totiž teniska ako teniska. Má mať obuv pevný členok alebo mäkký došľap? Budú sa počas cvičenia robiť rýchle a dynamické zmeny pohybu alebo sa len priamo presúvať od jedného stanovišťa ku druhému?
Sú ľudia, ktorí uprednostnia dizajn pred funkciou, čo sa nie vždy vypláca. Takže aké tenisky a kam? Odpoveď sa tieto otázky článok postupne zodpovie.
Aké tenisky si vziať do fitness centra?
Pri výber správnych tenisiek do fitka treba zvoliť pevnú tenisku s plochou podrážkou. Mnoho ľudí cvičí v kroksoch alebo dokonca v šľapkách, čo určite nie je najbezpečnejšia voľba. Pri posilňovaní je potrebná stabilná základňa pre chodidlá a teda aj správne tenisky do posilňovne. Pri všetkých drepoch, výpadoch, mŕtvych ťahoch a ďalších cvičeniach musí byť človek v stabilnom kontakte so zemou.
Správne zvolená obuv by mala preto poskytnúť patričnú oporu. Pokiaľ sa niekto venuje dynamickejším športom ako je napríklad CrossFit alebo vzpieranie, vie si vybrať z celej edície obuvi na cvičenie, ktorá je vyrobená priamo na konkrétny šport. Nie že by to nebolo možné odcvičiť aj v bežeckej obuvi, ale pokiaľ je možné vybrať si, treba zvoliť niečo pevnejšie.
Obuv vhodná na behanie
V tomto prípade je dôležité predstaviť si, kde sa bude väčšinu času behať. Ak sú to bežecké dráhy z tartanu, škváry alebo ide o betónové dráhy, hodí sa ľahká bežecká obuv s mäkkou podrážkou. Táto obuv je navrhnutá tak, aby v čo najväčšej miere absorbovala nárazy pri behu. Tým sa minimalizuje negatívny vplyv na pohybový aparát, najmä, ak bežecká technika nie je dokonalá.
Keď človek vie, že väčšinu času behá v lesnom teréne, do kopca alebo po skalách, treba sa poobzerať po outdoorovej bežeckej obuvi. Podrážka býva spravidla tvrdšia s vysokým dezénom, ktorý si lepšie poradí s náročným terénom.
Špecifická situácia nastáva ak chodidlo nedopadá na zem v neutrálnej polohe. V tom prípade je možné zvoliť si typ obuvi podľa toho, či sa došľapuje s chodidlom v supinácii alebo pronácii.
Tenisky na šport do haly
Táto obuv je špecifická tým, že je prispôsobená palubovke. Pri športovaní v hale sú charakteristické rýchle zmeny smeru pohybu, a tak je potrebná pevná obuv. Tá poskytne oporu po stranách. V ľahkých a mäkkých bežeckých teniskách sa môže prísť ľahko k úrazu, napr. vyvrtnutiu členku. Rovnako podrážka je prispôsobená tak, aby sa nešmýkala a aby nezanechala farebné šmuhy na zemi.
Cvičiť alebo behať naboso?
V poslednej dobe sa stalo trendy behanie alebo cvičenie naboso. Sú firmy, ktoré celý svoj sortiment založili na obuvi s minimalistickou podrážkou, bez akejkoľvek pridanej podpory pre klenby chodidla. Podstata vychádza z myšlienky, že chodidlo má udržiavať klenbu pomocou kostrového svalstva a nie pomocou vložky v topánke.
Rovnako sa stimuluje tzv. propriorecepcia. Obuv s vysokou podrážkou chodidlu znemožňuje prijímať všetky podnety z receptorov, ktoré sú na chodidle. Minimalistické topánky majú podrážku hrubú cca tri milimetre, a tak poskytujú telu možnosť pre získavanie všetkých dostupných informácií cez chodidlá.
Táto alternatíve určite nie je nevhodná, no pokiaľ niekto ešte nikdy necvičil alebo nebehal naboso, resp. v barefoot obuvi, určite treba začať postupne. Náhla zmena by nemusela vyvolať len pozitívny efekt. Pozícia a kondícia chodidla ovplyvňuje všetky kĺby nad ním. Tak ako im je možné pomôcť, vie ich aj preťažiť, a preto z nesprávnej obuvi vie bolieť napríklad aj chrbát, či krčná chrbtica.
Odporúča sa vyskúšať najprv len pár hodín chodenia alebo si takto zacvičiť jeden či dva tréningy za týždeň, kým si telo na zmenu zvykne. Po čase možno zaradiť kratšie behy či permanentné nosenie barefoot obuvi. Len takýto postup od nosenia klasických tenisiek k “bosému” barefoot cvičeniu či behaniu je rozumný.