Táto žena umierala dlhých 35 rokov! Dôvodom bolo niečo, čo mal doma už každý z nás, preto sa rozhodli varovať ostatných…

Počas svojho detstva bola Dana Anhalt z nepochopiteľných dôvodov stále chorá a o 35 rokov neskôr dokonca prestala chodiť a nedokázala hýbať rukami. Za jej stavom sa však skrývalo niečo, čo by nikto nečakal…

“Každý deň som cítila neznesiteľnú bolesť kĺbov a zoznam všetkých mojich príznakov len rástol a rástol. Postupom času som začínala byť bledá, nedokázala som sa hýbať a pripadala som si, ako keby sa celé moje telo začínalo rozpadať, “povedala Dana.

Bohužiaľ ale ani lekári si neboli istí, čo Dane môže byť a aká choroba za jej podivné stavy môže. Diagnostikovali jej hneď niekoľko chorôb. Samozrejme len nedávno začali jednotlivé kúsky puzzle do seba zapadať a konečne sa im podarilo túto záhadnú tajničku rozlúštiť.

Ukázalo sa, že Dana žije v dome, ktorý je zamorený čiernou plesňou, čo znamená, že pleseň spoločne s ďalšími chemikáliami, ktoré sa v jej dome vyskytujú, vyústili v túto veľmi vzácnu reakciu. Lekári tiež zistili, že má Dana niekoľko genetických defektov, ktoré bránia telu rozpoznať cudzie látky a práve to spôsobilo zápal a ukrutné bolesti.

“Až keď genetické vyšetrenie všetko vysvetlilo, mne zrazu začínalo dávať všetko zmysel,” vypovedala Dana.

Centrum pre kontrolu chorôb tiež uviedlo, že mnoho domácností a budov sužuje práve táto pleseň a najčastejším vedľajším účinkom je alergia, ktorá je podobná sennej nádche.  Pre ľudí s respiračným alebo imunologickým ochorením môže byť pobyt v tomto prostredí veľmi riskantný a hrozí im napríklad zápal pľúc.

Čo sa týka Dany, lekári jej odporučili, aby sa odsťahovala zo svojho domu preč a nechala v ňom aj svoj starý nábytok. “Začali sme okamžite hľadať nový dom, nechať ale v ňom všetky naše veci, ktoré sme za tie roky nazbierali, bolo hrozné,” vypovedala Dana.

A ako sa proti čiernej plesni brániť? Najdôležitejšia je prevencia, čo zahŕňa udržiavať vlhkosť vo vašom dome na čo najnižšej úrovni. Predovšetkým v kuchyni a v kúpeľni by ste mali často vetrať, a ak sa pleseň objavia, snažte sa jej zbaviť čistiacimi prostriedkami na to určenými.