Štíhla obezita – Neviditeľný problém našej doby

štíhla obezita

Aj keď toto slovné spojenie vyzerá viac ako oxymoron než skutočná choroba, je to problém, ktorý trápi (resp. v budúcnosti bude trápiť) čoraz viac ľudí. Obezita totiž nie je choroba, ktorá by bola definovaná nadmernými rozmermi človeka, avšak zlou telesnou skladbou negatívne vplývajúcou na srdcovo-cievny systém a mnoho ďalších dôležitých orgánov v ľudskom tele.

Nato, aby človek touto chorobou trpel, naozaj nemusí mať hmotnosť 150 kg a takisto nemusí mať 100 cm v obvode okolo pásu. Je možné byť štíhly aj obézny zároveň. 

Typy postáv

Každý človek sa narodí do iného tela a počas života pracuje s genetickým materiálom, aký má.

Niekto je odmalička nižší, zavalitejší, s kratšími nohami a rukami a s tendenciou ukladať podkožný tuk (endomorf), niekto vysoký, štíhly, s dlhými končatinami, úzkymi ramenami a s problémom priberať na hmotnosti (ektomorf), a iný je zase od prírody svalnatejší, so širokým chrbtom, klenutým hrudníkom a úzkym driekom (mezomorf).

Tieto tri typy sa síce v jednej veci líšia, a teda že pri rovnakom aktívnom životnom štýle nebudú nikdy dosahovať rovnaké výsledky, no tiež majú jednu vec spoločnú. Všetky tri typy totiž môžu trpieť obezitou, ktorá sa síce opticky na každom prejaví inak, no ich zdravie bude ničiť rovnako.

Životný štýl súčasnosti

Čo to teda tá štíhla obezita vlastne je? Najlepšie to bude vysvetlené na príklade. Predstavme si úplne bežne (povedzme štíhlo) vyzerajúceho kolegu či kolegyňu, o ktorej vieme, že celý deň sedí vystresovaná v robote za počítačom.

Na raňajky si dá maximálne kávu, jeho/jej obed musí spĺňať jedinú požiadavku, ktorou je rýchlosť, čo znamená, že skončí na pizzi, v lepšom prípade na nejakej lacnej „číne“ s kuracími rezancami, a popoludní ho/ju už vidíme len chrúmať nejaké keksíky, slané oriešky, tyčinky a opäť to prelievať len kávou či sladkou limonádou.

Z práce ide kolega či kolegyňa domov, kde si dá poriadne sýtu večeru (veď cez deň nestihla skoro nič), 2-3 poháriky vínka, krátky, nanajvýš 6 hodinový spánok a ďalší deň to isté. Pohyb počas dňa nemá samozrejme takmer žiadny, presúva sa len autom a o cvičení si maximálne prečíta v časopise. Naozaj je takýto organizmus zdravý?

Kolega alebo kolegyňa s dobrou genetikou síce môže vyzerať oblečený/á relatívne štíhlo, no pri takomto životnom štýle na sebe nemá žiadne svaly, a teda je celý/celá mäkká a všetok ten tuk sa na ňom/nej ukladá takmer neviditeľne – do brušnej dutiny, teda medzi životne dôležité orgány (tzv. viscerálny tuk), kde vie avšak urobiť omnoho viac škody ako všade naokolo pod kožou.

Neviditeľné nebezpečenstvá

Takéto ukladanie nebezpečného tuku avšak nie je jediný problém spojený so štíhlou obezitou. Patria sem aj vysoký cholesterol, upchávanie ciev, nábeh na cukrovku a ďalšie neviditeľné nebezpečenstvá, ktoré spolu všetky súvisia a sú podmienené faktormi, ktoré boli vymenované v príklade s „bežne vyzerajúcim“ kolegom. Poďme si ich zhrnúť:

1. MÁLO POHYBU

Štíhlo-obézny človek má nízky podiel svalovej hmoty, zlú cirkuláciu krvi a nízky bazálny metabolizmus spôsobený takmer nulovou fyzickou aktivitou – ľudské telo má málo aktívnej (svalovej) a relatívne veľa pasívnej (tukovej) hmoty, čo znamená že energiu z prijatej stravy nevie efektívne využívať.

2. VEĽA STRESU

Štíhlo-obézny človek má konštantne zvýšenú hladinu stresového hormónu (kortizolu) spôsobenú nekvalitným a krátkym spánkom, stresom v práci a nadmernou konzumáciou kofeínu – ľudské telo na to reaguje zhoršenou imunitou, nedostatkom energie, nekvalitnou regeneráciou, problémami s plodnosťou a inými negatívami.

3. ZLÉ STRAVOVACIE NÁVYKY

Štíhlo-obézny človek si spôsobuje nepravidelnou, nesystematickou a nekvalitnou stravou nadmerné kolísanie hladiny krvného cukru, čo má vplyv na vznik inzulínovej rezistencie – ľudské telo stráca po najedení schopnosť pracovať s vyprodukovaným inzulínom a teda nevie absorbovať a využiť glukózu (cukor) nahromadenú v krvi.

4. ZLÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Štíhlo-obézny človek trpí zníženou produkciou rastového hormónu, ktorá je spôsobená kombináciou všetkých vyššie spomenutých faktorov + konzumáciou alkoholu a prirodzeným starnutím – ľudské telo na to opäť reaguje zhoršenou imunitou, spomalením metabolizmu (spaľovania tukov, regenerácie svalov), bolesťou kĺbov, starnutím pokožky a inými negatívami.

Minimálne týmto 4 charakteristikám je dôležité sa vyhýbať, ak chceme uprednostniť zdravý životný štýl.

Keby sme sa chceli diagnostikovať

Ak sme sa vo vyššie spomínanom dennom harmonograme tak trochu našli a sme to práve my, komu ľudia naokolo závidia štíhlu postavu aj napriek každodennej konzumácii fast foodu, čokoládiek a iných sladkostí, možno nás tento článok, aj bez nejakej výraznej potreby meniť svoju postavu, aspoň trochu nakopne do zdravšieho životného štýlu.

Je však tiež dosť možné, že sa nám do toho nechce a v tom prípade je dobré sa „diagnostikovať“ a zistiť na 100%, či naozaj netrpíme touto skrytou chorobou, ktorá sa viditeľne na zdraví môže prejaviť až o niekoľko rokov.

Pri prvotnom meraní sa určite nestavajme na váhu a ani si nepočítajme BMI, lebo práve pomocou týchto dvoch údajov sa každý štíhlo-obézny človek dozvie, že je úplne v poriadku. Ak máme naozaj záujem o  výsledky, ktoré napovedia viac o našom zdravotnom stave, potrebujeme zistiť:

  • Pomer svalov, podkožného a viscerálneho tuku – Napríklad impedančnou analýzou, ktorú robí množstvo výživových poradcov a doktorov
  • Krvný tlak – Obyčajným tlakomerom doma alebo u každého všeobecného lekára
  • Glykemický profil, t.j. hladinu krvného cukru po viacerých meraniach počas dňa – Laboratórne alebo domácim glukomerom

Ako sa vyhnúť obezite

Obezita je stav, ktorý sa vyvíja, keď ľudia zjedia príliš veľa kalórií a nevykonávajú dostatok fyzickej aktivity. Obezita môže byť veľmi nebezpečná a môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, vrátane srdcových chorôb, cukrovky a rakoviny. Aby sme predišli obezite, je potrebné vykonať niekoľko opatrení.

Prvá vec, ktorú by sme mali urobiť, je zmeniť našu stravu. Zamerajme sa na výber zdravých potravín, ako sú čerstvé ovocie a zelenina, celozrnné potraviny, chudé mäso a nízkotučné mliečne výrobky. Vyhnime sa nadmernej konzumácii cukru, soli a tuku a snažme sa jesť veľa bielkovín.

Druhou veľmi dôležitou vecou je vykonávanie fyzickej aktivity. Uistime sa, že každý deň strávime aspoň 30 minút aktívnou činnosťou. Ak nemáme čas na vonkajšie športy, urobme si čas na cvičenie v našom domácom prostredí. Výberom vhodného cvičenia ako aeróbna aktivita, joga alebo posilňovanie môžeme urobiť veľa pre svoje zdravie.

Okrem toho je dôležité udržiavať si správny spánkový režim. Dostatok spánku je nevyhnutný pre udržanie zdravia. Každý by mal spať najmenej 7-8 hodín denne.

Taktiež je dôležité vyhnúť sa stresu. Stres je fyziologická reakcia organizmu na ťažkosti. Je dôležité, aby sme našli zdravé spôsoby, ako sa s ním vyrovnať, ako je napríklad joga, prechádzky alebo koníčky. To nám pomôže udržať náš psychický a fyzický stav v rovnováhe.

Ak budeme postupovať podľa týchto tipov, môžeme významne znižovať riziko obezity. Je dôležité si uvedomiť, že prevencia obezity je oveľa ľahšia ako riešenie tohto stavu.

Aký by mal byť životný štýl proti obezite?

Obezita je dnes veľmi častým zdravotným problémom. Väčšina ľudí s obezitou sa snaží znížiť svoju telesnú hmotnosť alebo aspoň udržať svoju telesnú hmotnosť na úplne primeranej úrovni. Pre dosiahnutie tohto cieľa je potrebné mať kontrolu nad svojim životným štýlom.

Životný štýl je komplexný pojem, ktorý zahŕňa rôzne činnosti ako je výživa, pohybová aktivita, spánok, návyky a ďalšie. V prvom rade je potrebné zapojiť sa do zdravého stravovania. To znamená, že by sme mali jesť viac ovocia a zeleniny, obilnín, chudého mäsa, rýb, ľanových semienok a iných zdravých potravín. Nemali by sme jesť príliš veľa sladkostí, cukrov a iných nezdravých potravín.

Taktiež je potrebné obmedziť príjem alkoholu. Ďalším dôležitým aspektom zdravého životného štýlu je pohybová aktivita. Malo by sa pravidelne cvičiť, napríklad chodiť pešo alebo behať. Ak to nie je možné, môžeme tiež cvičiť doma.

Cvičenie môže zahŕňať cvičenie s činkami, skákanie cez švihadlo, cyklistiku a ďalšie. Okrem toho by sme mali tiež dodržiavať správny režim spánku. Ak trávime dostatok času v posteli a dostávame dostatok spánku, náš organizmus bude schopný fungovať správne a zabraňovať chorobám.

Ďalšími vecami, ktoré by sme mali robiť, sú zapájanie sa do redukčných aktivít, ako je meditácia, joga a relaxácia, a zapájanie sa do zábavných aktivít, ako je tanečné cvičenie, prechádzky a ďalšie.

Naším cieľom by malo byť vytvoriť si komplexný a zdravý životný štýl, ktorý nám pomôže bojovať s obezitou. Ak budeme dodržiavať vyššie uvedené odporúčania, môžeme zabrániť obezite a udržať si zdravú telesnú hmotnosť.