Štedré vianočné sviatky a chudnúce predsavzatia

Vianoce sú pre mnohých Slovákov sviatkami hojnosti: tradičné jedlá, majonézové šaláty, všetky druhy mäsa, koláče, záskusky. Na každej návšteve si musíte poriadne naložiť, aby ste “neurazili”. Človek oslavujúci príchod Krista na svet nakoniec skončí so zdravotnými problémami a smutným pocitom pri postavení sa na váhu.

Za výhodisko sa považuje novoročné predsavzatie typu: “rýchlo schudnúť” a k tomu hŕba moderných diét. Každý rok sa objavia nové zaručené recepty na schudnutie, v poslednom čase letia Dukanova, Alkalická a Stredomorská či Paleo diéta. Spoločným znakom týchto diét je, že ignorujú základný element pri znižovaní váhy: Boha. Je teda najvyšší čas dať chudnutiu nový rozmer a postaviť ho na chápaní jedla ako daru od Boha.

V moderných supermarketoch je možné kúpiť suroviny a ingrediencie od výmyslu sveta. Je možné nájsť suroviny, ktoré majú zloženie, ktoré zbytočne nezaťažuje organizmus: napr. ovsenné otruby, mandľová múka, javorový sirup, kokosový tuk, atď. Boh nám dal mnoho darov, ktoré nám pomáhajú držať telesné schránky v dobrej kondícii. Zároveň nám dal rozum, vďaka ktorému dokážeme zo surovín pripraviť chutné a zdravé jedlo. Pre inšpiráciu odporúčame blog zdravých receptov Chutne&Zdravo. Bravčové či hovädzie mäso tam budete hľadať zbytočne, o to viac sa pripravte na baklažány, cukety, tekvice, patizóny či brokolice. Biela múka a rafinovaný cukor sú tabu, cukrovinky a müsli už len doma vyrábané.

Šunka, saláma a majonéza sú tiež dary od Boha, no zdravšie alternatívy vám ušetria mnoho času hľadaním rád ako ”rýchlo schudnúť”. Namiesto toho si budete užívať čas v kruhu v rodiny a priateľov.

Prajeme Vám chutný a zdravý rok 2014!