Stáva sa vám, že vám zašklbe okom a máte pocit akoby podskakovalo? Dajte si pozor, príčinou je toto…

Ako vyzerá šklbanie okom? Ide o opakované, nekontrolovateľné žmurkanie alebo drobné kŕče očného viečka, zvyčajne toho vrchného. Zvyčajne postihuje svaly oboch očí a keď sa to stane, trvá to aj niekoľko sekúnd alebo minút. Vo vážnejších prípadoch to môže trvať aj niekoľko dní po sebe, striedavo sa objavovať a miznúť, až to napokon zmizne úplne a neviete vôbec prečo to začalo ani ako sa to zastavilo.

Ľudia tvrdia, že takéto problémy sa objavujú kvôli stresu alebo nevoľnosti spôsobnej prehnaným množstvom kofeínu, tabaku alebo alkoholu. Tiež tvrdia, že je to spojené so suchým okom, alergiami alebo nečistotami na povrchu oka alebo na viečku. A niekedy sa to stáva bezdôvodne, nebolí to, neškodí to a po pár minútach to samo zmizne.

Aj tak by ste mali byť opatrní, lebo existujú prípady, kedy je šklbanie oka príznakom vážnejšieho neurologického ochorenia, napríklad blepharospazmy, teda neprirodzeného žmurkania v dôsledku spazmy viečka, alebo amyotropickej laterálnej sklerózy.

Ak sa váš problém ďalej zhoršuje, môžete byť precitlivený na svetlo, vaše videnie sa rozostrí a zášklby sa objavia na celej tvári. Môže ísť o tak silnú spazmu, že nebudete vedieť oko otvoriť celé hodiny. Ak zášklby trvajú niekoľko minút, a nestáva sa vám to často, nemusíte sa ničoho obávať.

Ak sa u vás objavia nasledujúce príznaky, ihneď navštívte očného lekára:

– ak cítite stuhnutie celej tváre – ak sa vám oko potí, je červené

– ak vám horné viečko padá nadol