Stav nakazeného dievčatka (1) záhadným vírusom z Egypta sa rapídne zhoršil. Ochorela už aj jej matka…

Plná chrást a pľuzgierov. V takom stave sa vrátilo z rodinnej dovolenky v Egypte ešte len 13 mesačné dievčatko zo Slovenska. Kvôli zlému zdravotnému stavu jej lekári odporučili okamžitý návrat domov a vláda pre ňu vyslala vládny špeciál.

Podľa najnovších zistení infekciou teraz trpí zrejme aj jej matka.

„Stav malej pacientky sa rapídne zhoršil. Vzhľadom k tomu, že nemocnica v turistickom centre nebola uspôsobená na diagnostiku a liečbu dievčatka, egyptskí lekári odporučili čo najrýchlejší transport na Slovensko, „povedal slovenskej televízii Markíza riaditeľ tlačového odboru ministerstva vnútra Ivan Netík.

Dievčatko bolo v egyptskom letovisku Marsa Alam s rodičmi a staršou sestrou. Dovolenku si užívali od 17. júla, a to podľa všetkého cez českú cestovnú kanceláriu.

Let zaisťovala slovenská vláda pretože poisťovňa by choré dieťa bola schopná dopraviť späť na Slovensko až v nedeľu podvečer, čo bolo vzhľadom k jej zdravotnému stavu moc neskoro.

„Keďže išlo o život, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky sa rozhodlo do Egypta poslať letecký špeciál,“ uviedol pre televíziu Netík.

Lietadlo pristálo v Hurghade, takže rodinu bolo nutné najskôr z Marsa Alam prepraviť tam. Po celú dobu cesty späť na Slovensko boli na palube vládneho lietadla tiež lekári. Na slovenskom letisku potom čakali pripravené sanitky, ktoré prepravili celú rodinu do nemocnice.

„Predbežné klinické testy ukázali, že nejde o cudzokrajnou chorobu. Bližšie informácie nemôžeme poskytovať, ale ochorenie sa prejavuje kožnými defektami, „uviedla pre Markízu Zuzana Eliášová, hovorkyňa slovenského ministerstva zdravotníctva.

Dokedy bude 13 mesačné batoľa v nemocnici, nie je zatiaľ jasné. Lekári jej predpísali antibiotiká.

„Môžeme potvrdiť, že dieťa je v stabilizovanom stave a mimo ohrozenia života. Zdravotníci mu poskytujú potrebnú starostlivosť, „dodala Eliášová.

Lekári v nemocnici vyšetrili tiež ostatných členov rodiny. Sestra aj otec sú v poriadku, matka zostala s dieťaťom v nemocnici. Aj ona má podľa televízie bližšie nešpecifikované príznaky infekcie.

Zdroj: blesk.cz