Srdcový minerál – draslík

Draslík hrá životne dôležitú úlohu pri prevencii srdcových infarktov. Upokojuje a stabilizuje krvný obeh a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, čím pôsobí aj proti mozgovým príhodám.

Draslík a krvný tlak

Vysoký krvný tlak sa spája s nízkou hladinou draslíka v potrave. tento minerál pôsobí priamo na cievy a rozťahuje ich, čím znižuje krvný tlak. Mnohé vedecké štúdie zhodne dokazujú, že ľudia, ktorých potrava obsahuje dostatočné množstvo draslíka, majú nižší krvný tlak ako tí, ktorí ho majú v potrave málo.

Kto konzumuje dostatok zeleniny a ovocia bohatých na draslík, spravidla máva nižší krvný tlak než vyslovení jedáci mäsa. S vysokým krvným tlakom suvisí zadržiavanie vody v organizme, čo spôsobuje prevaha sodíka nad draslíkom.

Ak zvýšite množstvo draslíka v strave, pravdepodobne po určitom čase budete môcť znížiť množstvo liekov na vysoký krvný tlak, samozrejme po konzultácii s lekárom.

Pozor! Kto užíva prípravky znižujúce krvný tlak, mal by si dávať pravidelne kontrolovať hodnoty draslíka a horčíka v krvi, aby mohol ich nedostatok napraviť.

Draslík a pevné svaly

Príčinou ochabnutosti svalov je draslík, o ktorom sa niekedy hovorí, že je pre človeka tým, čím je voda pre rezané kvetiny – bez nej vädnú. Možno povedať, že my zase vädneme bez draslíka. Vädnú nielen naše svaly spolu so srdcovým svalom, ale aj nervy. Medzi ľudí, ktorí by mali užívať doplnky s draslíkom sú aj tí, ktorí trpia na svalové kŕče. Tie sa môžu prejaviť napríklad aj pichaním pri srdci.

Draslík a stres

Na ovládnutie stresu je nevyhnutné udržať optimálny pomer medzi draslíkom a sodíkom. Väčšinou sa trvale vychyľuje na stranu sodíka, teda kuchynskej soli. Recept na zvládnutie stresu znie: menej soliť a konzumovať pokrmy so zvýšeným obsahom draslíka.

Draslík a únava

Dostatočný príjem draslíka zbavuje únavy a podráždenosti a mimoriadne prospieva ľuďom po šesťdesiatke, u ktorých sa môžu prejaviť pocity chronickej únavy a vyčerpanosti.

Ďalší význam tohto minerálu

  • pomáha znášať vysoké klimatické teploty
  • zabraňuje nadmerným stratám vápnika močom, čím zamedzuje tvorbu obličkových kameňov
  • je prirodzeným diuretikom, pomáha z tela odstraňovať škodlivé látky a toxické splodiny metabolizmu
  • uľahčuje liečbu alergických stavov
  • pomáha pri liečbe cukrovky, stimuluje vylučovanie inzulínu
  • prospieva nervovým bunkám

 Čo narúša draslík a znižuje jeho vstrebávanie ?

Veľký príjem sodíka z kuchynskej soli spôsobuje stratu draslíka. Draslík sa z organizmu vylučuje aj po konzumácii kávy, alkoholu, cukru, sladkostí a nadbytku živočíšnych bielkovín. Obsah draslíka v krvi znižujú aj vysoké dávky horčíka.

Čo uľahčuje jeho vstrebávanie a aká je denná dávka ?

  • zvýšená potreba draslíka nastáva po chirurgických zákrokoch, pri dlhotrvajúcich hnačkách. vracaní, bulímii, odtučňovacích kúrach a veľkom odvodnení organizmu
  • športovci musia pravidelne dopĺňať hladinu draslíka, pretože trvalá námaha a záťaž vyčerpáva draslík vo svaloch
  • nedostatok draslíka sa podieľa na hyperfunkcii štítnej žľazy
  • strata draslíka nastáva u ľudí, ktorí sú vystavení stresu, trpia dlhodobým vracaním alebo so zvýšenou stratou krvi
  • potreba draslíka rastie aj pri veľkých horúčavách a nadmernom potení
  • zvýšenú potrebu draslíka majú aj starší ľudia, ktorí neprijímajú dostatočné množstvo potravy
  • denný príjem draslíka zabezpečí dospelému človeku napríklad porcia varenej fazule, 2 – 3 banány, 7 – 8 marhúľ

Ako zistíte nedostatok draslíka ?

Zdravý človek s vyváženou stravou by mal mať dostatok draslíka. Nízka hladina draslíka spôsobuje mravčenie v končatinách, svalovú slabosť, hučanie v ušiach, nepravidelný pulz, nevoľnosť a vracanie. Ak nízka hladina draslíka trvá dlhší čas, môže byť príčinou srdcového zlyhania, ochorenia čriev a extrémneho poklesu krvného tlaku.

Ako sa prejavuje nadbytok draslíka ?

Toxické pôsobenie draslíka u zdravých ľudí je veľmi nepravdepodobné. Na predávkovanie draslíkom poukazuje šumenie v ušiach, halucinácie a zmätenosť. Nadmerné množstvo draslíka môže zvýšiť straty horčíka, ktorý je pre náš organizmus veľmi potrebný.

Pri nadmernom užívaní potravinových doplnkov s draslíkom sa môže prejaviť svalová únava a nepravidelná činnosť srdca. To môže byť nebezpečné pre ľudí so srdcovými chorobami. U pacientov s chorými obličkami sa draslík hromadí, čo môže spôsobiť narušenie nervov a srdca.

Prírodné zdroje tohto minerálu

Hlavným zdrojom je celozrnná a sójová múka, obilniny a výrobky z nich, strukoviny, zelenina (najmä petržlen, špenát, karfiol, rajčiaky, tekvica hokkaido) a ovocie ( sušené marhule, ríbezle, citrusové plody, žltý melón, banány). Zdrojom je aj teľacie mäso, vajce, šampiňóny, vlašské orechy, ovsené vločky, arašidy, jogurt.