Správna výživa prispieva k zdravému tráveniu

Nie len láska prechádza žalúdkom, ale aj zdravie. Podráždiť tráviacu sústavu a spôsobiť tráviace ťažkosti môže i strava s nevhodným zložením.

Mastné jedlá, nadmerné požívanie alkoholu, ale aj bežné prejedanie sa môže so sebou priniesť bolesti brucha, nevoľnosti či iné tráviace ťažkosti, zhodujú sa odborníci na zdravý životný štýl. Tráviacim problémom môžeme predchádzať aj dodržiavaním zásad správnej výživy.

Zdravou stravou k lepšiemu tráveniu

Dobré trávenie je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Vyvážená strava plná vlákniny, vitamínov, minerálov a ďalších živín pomáha udržiavať správne fungovanie tráviaceho traktu a je dôležitá pre celkové zdravie.

ProfiZym je populárny prírodný doplnok stravy určený na zlepšenie zdravia tráviaceho systému a celkového metabolického systému. Pomáha telu tráviť potravu rýchlejšie a efektívnejšie. 

Prvým krokom k dobrému tráveniu je výber rôznych výživných potravín. Konzumácia rôznych druhov ovocia, zeleniny, obilnín a chudých bielkovín pomáha zabezpečiť, aby telo dostávalo všetky základné živiny, ktoré potrebuje.

Okrem konzumácie rôznych výživných potravín je dôležité aj udržiavanie zdravého životného štýlu. Cvičenie pomáha udržiavať tráviaci systém v správnom chode a môže tiež znížiť hladinu stresu, čo môže mať pozitívny vplyv na trávenie. Pitie veľkého množstva vody môže tiež pomôcť udržať správne fungovanie tráviaceho systému a hydratáciu tela.

Aj veľkosť porcií vplýva na trávenie

Dôležité je tiež dbať na veľkosť porcií. Príliš veľké množstvo jedla môže zaťažovať tráviaci systém a spôsobovať nadúvanie, nepríjemné pocity a iné tráviace problémy. Jedenie menších a častejších jedál počas dňa môže pomôcť znížiť záťaž tráviaceho systému.

V neposlednom rade treba počúvať svoje telo. Vždy treba venovať pozornosť príznakom, ktoré môžu naznačovať tráviace problémy. Pri vážnych problémoch s trávením sa treba poradiť s lekárom.

Vyváženou stravou plnou výživných potravín, pravidelným cvičením, pitím veľkého množstva vody a venovaním pozornosti svojmu telu si môže človek udržať zdravý tráviaci systém.

Správna výživa je nevyhnutnou súčasťou dobrého zdravia tráviaceho traktu a môže mať pozitívny vplyv na celkovú pohodu človeka.

Častejšia konzumácia ovocia a zeleniny pomáha tráveniu

Funkciu tráviacej sústavy a proces trávenia podporuje dostatočný obsah vlákniny v strave. Vláknina v strave však mnohým ľuďom chýba.

Pomôcť si možno jednoducho – častejšou konzumáciou ovocia a zeleniny, ktoré by mali byť súčasťou každého denného pokrmu. Dobrou voľbou je uprednostňovanie celozrnných výrobkov z obilnín pred tými z bielej múky.

Úprave tráviacich procesov napomáhajú i kyslomliečne výrobky, najmä druhy s obsahom probiotických mikroorganizmov.

Dôležitou zložkou zdravej výživy sú aj esenciálne mastné kyseliny, ktoré majú zdravotný benefit v prevencii civilizačných ochorení a priaznivo vplývajú na regulačné procesy v organizme. Hlavným zdrojom esenciálnych mastných kyselín sú ryby a tuky rastlinného pôvodu.

Okrem toho sú alternatívou aj výživové doplnky. Zinzino BalanceOils je rad čisto prírodných polyfenolových omega výživových doplnkov, ktoré bezpečne obnovujú rovnováhu mastných kyselín v organizme. Jedinečná zmes je založená na synergickom zložení – čistý rybí olej z malých, voľne žijúcich rýb a extra panenský olivový olej s polyfenolmi z olív zo skorého zberu a s obsahom vitamínu D3 z prírodných zdrojov.

K správnemu fungovaniu trávenia pomáha aj pohyb

Cvičenie a pohyb sú dve aktivity, ktoré majú významný vplyv na trávenie. Pravidelné cvičenie a fyzická aktivita môžu pomôcť zlepšiť fungovanie tráviaceho systému, čo vedie k efektívnejšiemu tráveniu a zlepšeniu celkového zdravia.

Tráviaci systém je zodpovedný za rozkladanie potravy a vstrebávanie živín z nej. Ak trávenie nefunguje správne, živiny sa nemusia správne vstrebávať, čo vedie k tráviacim problémom, ako sú zápcha, hnačka a plynatosť.

Cvičenie môže pomôcť zlepšiť fungovanie tráviaceho systému zvýšením prietoku krvi do oblasti brucha, čo pomáha stimulovať tráviaci proces a podporuje pravidelnosť.

Fyzická aktivita pomáha tiež znížiť stres, ktorý môže mať negatívny vplyv na trávenie. Stres môže zasahovať do tráviaceho procesu, čím sťažuje telu vstrebávanie živín a spracovanie potravy.

Cvičením proti zápalom v tele

Cvičenie môže pomôcť znížiť zápal v tele, ktorý môže tiež prispievať k tráviacim problémom. Cvičenie môže pomôcť znížiť zápal tým, že zvyšuje krvný obeh, čo môže pomôcť znížiť zápal v oblasti brucha.

Okrem toho, že cvičenie a fyzická aktivita pomáhajú zlepšiť trávenie, majú aj mnohé ďalšie výhody. Pravidelné cvičenie pomáha znížiť riziko niektorých ochorení, zlepšiť duševné a emocionálne zdravie a pomôcť udržať zdravú hmotnosť. Cvičenie tiež zlepšuje kvalitu spánku.

Pre zdravie a správne fungovanie tráviaceho traktu je dôležité venovať sa pravidelnej fyzickej aktivite. Cvičiť treba viackrát do týždňa a dopriať si aspoň 30 minút stredne intenzívneho cvičenia. Zdraviu i tráveniu prospieva napríklad chôdza, beh, plávanie a bicyklovanie.

Na záver možno povedať, že cvičenie a fyzická aktivita môžu mať pozitívny vplyv na trávenie. Pravidelné cvičenie môže pomôcť zlepšiť fungovanie tráviaceho systému, znížiť hladinu stresu, zmierniť zápal a zlepšiť celkové zdravie a pohodu.

Čo neprospieva tráveniu

Udržiavanie zdravého trávenia je dôležitou súčasťou celkového zdravia. Konzumácia správnych potravín pomôže udržať tráviaci systém v dobrom stave. Na druhej strane, niektoré potraviny môžu spôsobiť tráviace problémy a treba sa im radšej vyhnúť, prípadne si ich dopriať len v obmedzenom množstve.

  • Spracované potraviny majú zvyčajne vysoký obsah nezdravých tukov, cukru a soli a obsahujú konzervačné látky a prídavné látky. Tie môžu spôsobovať tráviace problémy, ako sú plynatosť, nadúvanie a zápcha. Ideálne, ak človek čo najviac obmedzí spracované spracované potraviny alebo sa im úplne vyhne.
  • Smažené potraviny telo ťažko tráve pre vysoký obsah tuku. Konzumácia príliš veľkého množstva vyprážaných jedál môže spôsobiť tráviace ťažkosti, pálenie záhy a bolesti žalúdka.
  • Červené mäso obsahuje veľa tuku, a preto môže byť ťažko stráviteľné. Konzumácia príliš veľkého množstva červeného mäsa môže spôsobiť zápchu a iné tráviace problémy.
  • Mliečne výrobky sú vo všeobecnosti pre telo a zdravé trávenie prospešné, avšak ani s mliekom a mliečnymi výrobkami to netreba preháňať. Ak človek trpí precitlivenosťou alebo alergiou na niektorú zložku mlieka, môže mu konzumácia mlieka a výrobkov u neho spôsobiť tráviace ťažkosti. Vtedy je lepšie sa mlieku a mliečnym výrobkom úplne vyhnúť.
  • Kofeín môže spôsobiť tráviace problémy, ako sú nevoľnosť, kŕče a hnačka. Najlepšie je kofeín obmedziť alebo sa mu čo najviac vyhýbať.
  • Alkohol môže podráždiť sliznicu žalúdka a spôsobiť tráviace problémy. V záujme zachovania zdravého trávenia je najlepšie obmedziť pitie alkoholu alebo sa mu vyhnúť.
  • Korenisté potraviny môžu podráždiť váš tráviaci systém a spôsobiť bolesť žalúdka, nevoľnosť a hnačku. Konzumácia príliš veľa korenistých jedál môže tiež zhoršiť existujúce tráviace problémy.
  • Sladké potraviny a nápoje môžu spôsobiť tráviace problémy, ako sú plynatosť, nadúvanie a hnačka. Konzumácia príliš veľkého množstva cukru môže tiež viesť k priberaniu na váhe a ďalším zdravotným problémom.

Vyhýbaním sa vyššie uvedeným potravinám môžete prispieť k tomu, aby váš tráviaci systém fungoval bez problémov. Vyvážená strava s veľkým množstvom ovocia a zeleniny bohatých na vlákninu môže tiež pomôcť udržať zdravé trávenie.

Pozor si treba dať aj na správne skladovanie potravín

Častou chybou vo výžive je príjem nadmerného množstva živočíšneho tuku, čím sa strava stáva ťažšie stráviteľnou.

Obmedzením mastných, vyprážaných až preprážaných jedál, ako aj potravín s príliš vysokým obsahom skrytého tuku, napr. tukového pečiva či mastného mäsa, sa môžeme vyhnúť zbytočnému preťažovaniu tráviacej sústavy.

Zvlášť počas teplých dní sa potraviny rýchlejšie kazia. Starostlivým dodržiavaním základných hygienických zásad sa znižuje riziko potravinovej nákazy a tráviacich problémov.

Na prípravu pokrmov je vhodnejšie používať čerstvé, nepoškodené suroviny. Potraviny treba uchovávať v chlade. Odborníci odporúčajú v teplom počasí obmedziť potraviny, v ktorých sa ľahko množia škodlivé mikroorganizmy, ako majonézové šaláty, nedostatočne tepelne upravené mäso, či vajcia.