Snívajte svoje vlastné sny, nie sny niekoho iného

Štvrtok, 22. Marec 2013, 00:29, Zverejnil

‚Nevyhnutným prvým krokom k získaniu vecí, ktoré od života chcete, 

je rozhodnúť sa, čo chcete“. 

(Ben Stein – herec a spisovateľ)

Na to, aby ste sa pohli z miesta kde ste, na miesto, kde by ste chceli byť, je dôležite vedieť, kde by ste vlastne chceli byť. Mať jasno v tom, čo chcete robiť, čo chcete mať a čím chcete byť. Inak povedané, musíte poznať odpoveď na otázku: „Ako podľa vás vyzerá úspech?“. „Čo by sa malo stať, aby ste cítili, že ste našli naplnenie svojho života?“. Vy sami si musíte stanoviť, čo pre vás znamená uspieť v živote, pretože len vy sami viete, čo naplní vaše srdce uspokojením a spôsobí, že váš život bude stáť za to.

Vo chvíli, keď si zadefinujete, čo pre vás „úspech“ znamená, uvidíte, v čom by ste mali pridať a v čom ubrať, aby ste začali budovať svoj ideálny život. A uvedomíte si, že vašimi najväčšími prekážkami, ktoré vám bránia uskutočniť svoje sny, sú všetky vaše obľúbené výhovorky. Zabudnite na rady typu: „Musíš“…..“Mal/a by si“. Nerobte veci len preto, že tým potešíte niekoho iného. Vždy sa pýtajte sami seba: „Chcem to naozaj ja?“. Nesnívajte sny nikoho iného, iba svoje vlastné.

Začnite tým, že si vytvoríte svoju víziu. Osobná vízia je vaša predstava o tom, ako by mal vyzerať váš ideálny život niekedy v budúcnosti. Pri jej tvorení si predstavujte, že nie ste ničím obmedzení. Predstavujte si, že máte všetky peniaze, prostriedky, inteligenciu, vzdelanie, skúsenosti, zručnosti, nadanie a kontakty na celom svete. Predstavujte si, že môžete byť, mať alebo urobiť čokoľvek, čo chcete. Je to podrobný popis toho, kam sa chcete dostať, popis vášho cieľového miesta a spôsob, ako ho vnímate. V tomto štádiu nie je dôležité vedieť, ako sa tam dostanete. Potrebujete mať len jasno v tom čo to je a kde to je.

Ako by vyzerali rôzne oblasti vášho života: vaša finančná situácia (Koľko budete zarábať?, Aký bude váš životný štýl?, Kde budete bývať?, Na akom aute budete jazdiť?, Aký musí byť stav vášho konta?, Koľko budete sporiť?), vaša kariéra (Čo budete robiť?, Kde budete pracovať?, S akými ľuďmi chcete pracovať?, Aké chcete mať kompetencie?, Aké schopnosti a zručnosti budete mať?, Akú pozíciu by ste zaujímali vo vašom odbore?), váš rodinný život (S kým by ste žili?, Kde a ako by ste chceli žiť?, Aký životný štandard si budete užívať?, Ako budú vyzerať vaše vzťahy?), vaša fyzická kondícia a zdravie (Ako sa cítite a vyzeráte?, Aká bude vaša ideálna postava?, Aká bude vaša kondícia a zdravotný stav?), ako by ste trávili voľný čas a čas s komunitou (Čo by ste chceli robiť cez víkendy?, Koľko voľných dní v roku by ste chceli mať?, Aké sú vysnené miesta ktoré chcete navštíviť?), aakú ďalšiu schopnosť či zručnosť budete mať. Navrhnite si pre seba dokonalý život. Neuviaznite v momentálne existujúcej prítomnosti, predstavte si, čo všetko by bolo možné. Uistite sa, že viete, čo skutočne chcete skôr, ako sa rozhodnete, čo z toho je možné.

V ďalšej časti seriálu si povieme, ako víziu premeniť na realitu, ciele. Teším sa na vaše názory, postrehy, pripomienky či otázky:johny.dubnicka@gmail.com.