Sivý zákal: reverzibilný alebo nevyliečiteľný?

Katarakta je najčastejšou príčinou slepoty. Bohužiaľ, väčšina lekárov povie, že na to neexistuje žiadny liek a jedinou možnosťou je buď chirurgický zákrok alebo liečba symptómov. Prevláda tvrdenie, že sa nejedná o chorobu, ale o prirodzený stav spojený s vekom. Na druhej strane pravdou to, že katarakta je zvyčajne reverzibilná, no prirodzenou liečbou je možné ho dokonca eliminovať.

Katarakta je zakalenie očnej šošovky. Je najčastejšou príčinou straty zraku u ľudí starších ako 40 rokov a celosvetovo je hlavnou príčinou slepoty.

Liečba sivého zákalu zvyčajne zahŕňa chirurgický zákrok. Počas operácie sa odstráni zakalená šošovka a nahradí sa umelou šošovkou. Táto operácia sa zvyčajne vykonáva ambulantne a je vo všeobecnosti bezpečná a účinná.

Katarakte sa dá zvyčajne predísť alebo ju oddialiť nosením slnečných okuliarov, vyhýbaním sa fajčeniu a vyváženou stravou bohatou na vitamíny a antioxidanty. Dôležité je tiež absolvovať pravidelné očné prehliadky, aby sa zistili včasné príznaky sivého zákalu a iných očných ochorení.

Sivý zákal môže spôsobiť výraznú stratu zraku, ale pri včasnej diagnostike a liečbe je možné zrak úspešne obnoviť. Ak sa u vás vyskytnú akékoľvek zmeny vo videní alebo ak máte 40 rokov a viac, je dôležité, aby ste sa o vyšetrení zraku poradili so svojím lekárom alebo očným lekárom.

Prečo dochádza ku katarakte?

Katarakta vzniká, keď sa bielkoviny v očnej šošovke zlepia a spôsobia jej zakalenie. Je to vlastne zmena v očnej šošovke, ktorá spôsobuje zhoršovanie a rozmazávanie videnia s pribúdajúcim vekom. Tento zákal bráni priechodu svetla cez šošovku a dosiahnutiu sietnice, čo vedie k rozmazanému videniu. Katarakta môže tiež spôsobovať oslnenie a haló okolo svetiel, dvojité videnie a problémy s videním v noci.

Sivý zákal sa môže vyvíjať postupne v priebehu času alebo sa môže objaviť náhle. Najčastejšou príčinou sivého zákalu je starnutie, avšak môže byť spôsobený aj cukrovkou, niektorými liekmi a vystavením ultrafialovému (UV) žiareniu.

Tiež sa predpokladá, že k tomuto ochoreniu môže dochádzať z viacerých príčin, akými sú napr. toxický stres, pretrvávajúca dehydratácia a otrava ťažkými kovmi (bróm, kobalt, kadmium, nikel a olovo). Je pozoruhodné, že cigaretový dym je jedným z hlavných zdrojov kadmia.

Symptómy signalizujúce sivý zákal

Najčastejším príznakom sivého zákalu je rozmazané videnie. Je to spôsobené nepriehľadnou šošovkou, ktorá blokuje vstup svetla do oka. Okrem toho môžu mať ľudia so sivým zákalom problémy s videním v noci a môžu mať haló alebo oslnenie okolo svetiel. Medzi ďalšie príznaky katarakty patrí dvojité videnie, blednutie alebo žltnutie farieb a zvýšená citlivosť na svetlo.

Ak sa vyskytne niektorý z týchto príznakov, je dôležité navštíviť očného lekára. Oftalmológ môže diagnostikovať sivý zákal komplexným očným vyšetrením a vykonaním testov, ako je ultrazvuk alebo vyšetrenie štrbinovou lampou.

Katarakta môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku, ale s pribúdajúcim vekom sa vyskytuje častejšie. Aby ste znížili riziko vzniku sivého zákalu, je dôležité chrániť si oči pred slnkom nosením slnečných okuliarov a klobúkov so širokým okrajom. K zníženiu rizika môže prispieť aj konzumácia zdravej stravy bohatej na antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny.

Osem vecí, ktoré urobiť, aby sa zvrátil progres sivého zákalu

Katarakta je jednou z hlavných príčin zhoršenia zraku na celom svete, najmä u starších ľudí. Našťastie existuje niekoľko krokov, ktoré možno podniknúť na zníženie rizika vzniku sivého zákalu.

1. Zmeniť jedálniček

Strava bohatá na ovocie a zeleninu môže pomôcť znížiť riziko vzniku sivého zákalu. Potraviny s vysokým obsahom antioxidantov, ako sú čučoriedky, špenát a mrkva, môžu chrániť oči pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Okrem toho konzumácia potravín, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ako je losos a tuniak, môže pomôcť znížiť zápal a zlepšiť celkový zdravotný stav.

2. Dbať na správne dopĺňanie tekutín

Katarakta je prakticky denaturovaný proteín (denaturovaný = zbavený pôvodných vlastností). Správna hydratácia je jedným z najlepších spôsobov, ako detoxikovať svoje telo.

3. Absolvovať vyšetrenie na otravu ťažkými kovmi

Je možné o to požiadať v laboratóriu. Ak človeku vydajú potvrdenie, že je jeho telo nasýtené ťažkými kovmi, treba hľadať riešenie. Existuje niekoľko metód.

4. Konzumovať riasy proti katarakte

Spirulina a chlorella nielen detoxikujú telo, ale vďaka vysokému obsahu bielkovín pomáhajú telu produkovať glutatión. Tento proteín je v zdravom oku prítomný v desaťkrát vyšších koncentráciách ako u sivého zákalu.

5. Prestať fajčiť

Fajčenie zvyšuje riziko vzniku sivého zákalu a iných problémov so zrakom. Stopnutie fajčenia môže znížiť riziko vzniku sivého zákalu a zlepšiť celkový zdravotný stav.

6. Pravidelné cvičenie

Cvičenie môže pomôcť znížiť riziko vzniku sivého zákalu tým, že zlepšuje krvný obeh a znižuje zápal. Na udržanie dobrého zdravia je dôležité zostať aktívny a venovať sa pravidelnej fyzickej aktivite.

7. Nosiť slnečné okuliare

Nosenie slnečných okuliarov, ktoré blokujú UVA aj UVB žiarenie, môže znížiť riziko vzniku sivého zákalu. Ultrafialové slnečné lúče môžu poškodiť oči a zvýšiť riziko vzniku sivého zákalu.

8. Zvládať zdravotné ťažkosti

Niektoré ochorenia, ako napríklad cukrovka a vysoký krvný tlak, môžu zvyšovať riziko vzniku sivého zákalu. Na zníženie rizika vzniku sivého zákalu je dôležité tieto stavy zvládnuť pomocou liekov a zmeny životného štýlu.

Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov sa dá znížiť riziko vzniku sivého zákalu a zachovať si dobré videnie. Hoci neexistuje záruka, že tieto kroky zabránia jeho vzniku, môžu pomôcť znížiť riziko. Je dôležité pravidelne absolvovať očné prehliadky u optometristu, aby sa odhalili akékoľvek skoré príznaky sivého zákalu a podstúpila sa vhodná liečba.