„Sedem R“ pre jednoduchšie zvládanie zmien.

Streda, 03. Január 2018, 20:40, Zverejnil

V dnešnom uponáhľanom svete sa nevyhneme častým zmenám. Tak, ako sa denne menia akcie na trhu, vedci prichádzajú s novými zisteniami, mení sa technika, rovnako rýchlo sa môžu diať zmeny v našich životoch. Prínosné pre vás môže byť oboznámenie sa so „Siedmymi R“, ktoré predstavujú myšlienkové schopnosti a pomáhajú v utriedení myšlienok vtedy, keď to najviac potrebujete.

1. Reevaluating – Prehodnotenie. Niekedy nastane situácia, keď začnete uvažovať nad svojim životom. Podrobne ho zrekapitulujete. Pokiaľ ste chronicky podráždení či nespokojní, je čas zastaviť sa a prehodnotiť váš aktuálny stav. Snažte sa vidieť svet taký, aký je. Vynechajte zo svojej mysle dohady a zapojte 100% úprimnosti. Zvážte, v čom ste spokojní a ktoré oblasti života si vyžadujú zmenu. Ste tam, kde chcete byť? Robíte to, čo chcete? Ste spokojní so vzťahmi s okolím? Kladením podobných otázok rozoberiete svoju situáciu do detailov.

2. Rethinking – Rozmyslenie. Jedným z najlepších spôsobov, ako si vec dobre rozmyslieť je napísať všetky podrobnosti ohľadom danej situácie na papier. V spojení hlavy s rukou sa myseľ upokojuje a situácie sa stávajú jasnejšími. Správne riešenie sa zvykne objaviť z ničoho nič, pri čítaní poznámok. Prínosom toho, že si napíšete svoje myšlienky na papier, je vyčistenie hlavy. Máte možnosť sa na situáciu pozrieť ako nezávislý pozorovateľ, a tiež získate priestor na kreatívne riešenia. Môžete to spraviť pomocou myšlienkovej mapy, písaním celých viet, prípadne použitím odrážok. Ďalšou výhodou písania je, že sa k poznámkam môžete kedykoľvek vrátiť a pokračovať presne tam, kde ste v rozmýšľaní skončili. Rýchla rekapitulácia vám ukáže sled myšlienok a s odstupom času vám môžu napadnúť ďalšie možnosti, čo s danou situáciou robiť.

3. Reorganizing – Reorganizácia. Svoj život sa snažíme organizovať preto, aby sme zabezpečili čo najhladší priebeh. Buďte pripravení organizovať a reorganizovať procesy, postupy a činnosti za účelom zvýšenia efektivity vášho pracovného a osobného života. Niekedy prvý nápad nie je najlepší. Časom prichádzame na mnoho zbytočných chybičiek, ktorých odstránením zvyšujeme produktivitu.

4. Restructuring – Reštrukturalizácia. Ak patríte medzi tých, ktorí nikdy nemajú dosť peňazí pre všetko, čím chcú byť, čo chcú mať a čo chcú robiť, musíte vedieť hospodáriť. Reštrukturalizácia je presun času, peňazí a zdrojov z menej dôležitých oblastí do oblastí dôležitých. V reštrukturalizácii vám môže opäť pomôcť písanie. Napíšte si zoznam, do čoho investujete svoje peniaze a čas. Pozrite sa naňho a pouvažujte, či to robíte správne a či vaše konanie je v súhre s prioritami.

5. Reengineering – Zefektívnenie. Zefektívnenie predstavuje neustále hľadanie nových spôsobov, ako zjednodušiť jednotlivé kroky pracovného procesu alebo riešení životných situácii. Najlepším spôsobom v práci je delegovať úlohy na ľudí, ktorí za vás prácu odvedú za nižšie náklady a rovnako, alebo ešte lepšie ako vy. Deň má 24 hodín. Rozdiel je len v tom, ako ich využijeme. Zefektívniť môžeme úplne všetko, ešte aj ranné vstávanie (viac v článku http://www.coach4you.sk/blog/120/nie-je-rano-ako-rano/ ). Prípadne zapracujte na správnom time manažmente (http://www.coach4you.sk/blog/119/ako-na-spravny-time-manazment/ ).

6. Reinventing – Hľadanie nového začiatku. Pokiaľ chcete začať znovu, musíte spraviť hrubú čiaru za svojou minulosťou. Ide o najrevolučnejší spôsob myslenia, ktorý stimuluje myseľ a činnosť. Položte si otázku: „Keby som musel začať odznova a vedel by som to, čo viem dnes, je niečo z toho, čo robím, nepotrebné?“ Ak máte pocit, že nie ste šťastní, váš život jednoznačne potrebuje zmenu. Odstránením „odpadkov“ z hlavy sa nám naskytne priestor pre nové myšlienky. Nezameriavajte sa na svoje chybné rozhodnutia v minulosti. Uvažujte nad budúcnosťou. Pracujte na sebe, krôčik po krôčiku, a opäť budete plní energie.

7. Regaining Control – Ovládnutie. V živote sme ako na vlnách. Niekedy hore, niekedy dole. Prichádzajú nečakané a zásadné zmeny situácie alebo stavy. Sú to fakty, ktoré neovplyvníme, avšak si môžeme vybrať, ako na ne zareagujeme. Nastáva boj v našom vnútri: „útok“ alebo „útek“? Nazbierate odvahu popasovať sa s nepríjemnosťou, alebo siahnete po alkohole a budete svoju bezmocnosť znásobovať? Pri hádke so šéfom vybuchnete, alebo svoje emócie ovládnete a rozhovor s ním bude produktívny? Bojujete s nadváhou, no siahnete po čokoláde, lebo na ňu máte chuť. Rozhodnutie je len na vás. Pamätajte, že LEN VY máte zodpovednosť za svoj život.

Blog pripravila naša spolupracovníčka Zuzana Valigová.

Volám sa Zuzana Valigová. Absolvovala som štúdium psychológie na UKF v Nitre. Mám za sebou ICF Medzinárodne certifikovaný výcvik koučovania – Biznis koučing: zmysel a techniky koučovania.

Zúčastnila som sa viacerých krátkodobých vzdelávacích kurzov z oblasti osobnostného rozvoja, koučovania, skupinovej dynamiky a psychológie. Baví ma vzdelávanie, posúvanie vlastných hraníc a skúšanie nových vecí. Vo voľnom čase sú mojou vášňou motocyklistika a crossfit.

Dostaňte strach definitívne pod kontrolu!

Zistite, ako zvíťaziť nad strachom.Objavte v sebe vnútorného superhrdinu.

Prekonajte strach a dosiahnite vysokú úroveň sebadôvery.