S JEDLOM SA (NE)HRÁME

Na novej výstave v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti, sa hoduje, pečie, bubnuje, alebo dokonca šermuje, či šmýka po jazyku.

S jedlom sa (NE)HRÁME, alebo skôr HRÁME. Deti budú interaktívne objavovať to, čo sa nás týka každý deň a to už od narodenia. Jesť a piť treba.

“V tejto netradičnej interaktívnej výstave sú deti pozvané, aby vstúpili do sveta jedla i jedenia a prostredníctvom hry si overili svoje skúsenosti, pochopili a uvedomili si nenahraditeľný význam jedla v našom živote, zároveň sa dozvedeli niečo nové a zaujímavé o príprave jedla, histórii, stolovaní, rôznorodých kultúrach, tradíciách a zvykoch” (z tlačovej správy Bibiany).

Výstava má 5 tématických častí. V prvej ide o chute a o proces jedenia, ktorý nastáva pri konzumácii jedla. V druhej sa deti stretnú s témou pečenia chleba, keďže chlieb je tu už od nepamäti a patrí medzi starú a základnú potravinu. V tretej budú deti objavovať kuchyňu a jej tajomstvá, v štvrtej si môžu vyskúšať rôzne formy stolovania a v poslednej piatej objavujú tradičné jedlá iných národov a kultúr.

Vo výstave si môžu deti zabubnovať na hrncoch, alebo sa navliecť do rytierskeho zbroja z kuchynského náradia a na koníkoch vyskúšať kuchynsko-rytiersky turnaj. Šermuje sa samozrejme s varechami.

Pripravené je aj divadielko s lesnými zvieratkami, dedkom a babkou a veľkým posúchom.

Nechýba ani poriadna kráľovská hostina so strašidlami v kredencoch.

Čo jedia v Etiópii, alebo vo Francúzsku? Choďte sa pozrieť ,) Plus pre tých vysmädnutých z toľkého hrania je pripravená aj mega kvapka, z ktorej voda kvapká.

Výstava je otvorenná denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod., od 15. februára do
9. mája 2013.

Autor výstavy: Magdaléna Fábryová, dramaturgia: Saša Broadhurst-Petrovická, výtvarno-priestorové riešenie: Barbora  Peuch

Pripravil a foto Egreš redakcia