Gamblerova žena nám otvorí oči. Osud hlavnej hrdinky môže byť našim

Čím som staršia, tým viac čítam knihy, ktoré nie sú pre každého. Také, ktoré by som nepochopila, keby nemám určité skúsenosti. Jednou z nich je Gamblerova žena.

Anotácia

Ružena Scherhauferová, skvelá rozprávačka príbehov zo života, rozohrala v románe Gamblerova žena napínavý príbeh Hanky, manželky hráča rulety. Braňo Dufek, dispečer mestského dopravného podniku, sa za istých okolností dostáva do herne v bratislavskej Redute a postupne sa z neho stáva patologický hráč. Manželka Hanka až po roku zisťuje, že jej muž je gambler. Toto hrozné poznanie ju zaskočí, zároveň vystraší, hoci si v začiatkoch rodinnej tragédie vôbec neuvedomuje, aké ťažké obdobie ju čaká. Je rozhodnutá bojovať s mužovou závislosťou, pomôcť mu, no ešte nevie, že gamblerstvo je obrovský negatívny spoločenský fenomén – a omnoho silnejší protivník ako ona a syn Dušan. Vášeň jej muža si zatiaľ potichu vyberá svoju krutú daň na rodine a blízkych. Začína sa nerovný boj manželov a Hanka zažíva nielen trápenie a bolesť, ale aj domáce násilie. Okrem toho sa hlásia známi aj neznámi, od ktorých si Braňo požičal peniaze.

Kniha, ktorá nie je pre každého

Závislosť je choroba, ktorá postihuje nielen jedinca, ale aj jeho okolie. Priznať si tento druh ochorenia je náročné a niekedy sa to ani nestane. Liečba je dlhodobá. Kde je hranica medzi návykom a závislosťou? Ako sa s tým popasovať? Závislí môžeme byť na jedle, na alkohole, na cigaretách alebo na hazarde. Práve s týmto problémom sa stretávame v knihe od Ruženy Scherhauferovej.

Hanka je vydatá za Braňa a má dospelého syna. Rodinný život, ktorý vedie, jej vyhovuje. Reči susedy ale zasiali semienko obáv a pochybností. Manžel berie v práci zmeny navyše. Nahrádza chorého kolegu. Čo ak ten čas netrávi v práci, ale s milenkou? Postupný sled udalostí však objasňuje, že ide o niečo horšie. Braňo Hanku nepodvádza, ale je závislý na hazarde. Zvyk sa zmenil na závislosť a z jej manžela sa stal patologický hráč, pričom je tým ovplyvnená celá rodina. Hlavná hrdinka tak čelí novej situácii. Hádky, domáce násilie a dlhy sú na bežnom poriadku doteraz pomerne šťastnej rodiny. 

Myslím si, že táto kniha nie je pre každého. Je napísaná skutočne dobre, číta sa jednoducho a rýchlo. Každá strana bola pre mňa pútavá. Často som mala pocit, že sa autorka zameriava skôr na vnútorné monológy, ktoré čitateľovi približujú prežívanie hlavnej hrdinky. Problém je však ten, že je toťažká téma, ktorej porozumie človek, čo sa buď s týmto problémom stretol, alebo už má trochu v živote niečo odžité. A to je škoda, pretože môže byť pre mladšie generácie poučná. Je jedno, koľko máte rokov alebo či ste sa s hazardom stretli. Mnohému sa môžete priučiť práve tu.  Možno by bola kniha nielen vhodná pre tých, ktorí si už podobnými problémami prešli, ale aj ako prevencia. Ak pochopíte, čo vám chce hlavná hrdinka odkázať, možno nikdy neurobíte chybu ako Braňo.

Dej gradoval postupne, všetko sme sa dozvedali či už od hlavnej hrdinky alebo z dialógov v pravý čas. Práve Hanka bola rozprávačkou a sprevádzala nás svojim životom.

Scherhauferová spracovala ťažkú tému, ktorú podľa mňa dobre zvládla. Či už čerpala zo skutočných osudov alebo popustila uzdu svojej fantázie, vznikol z toho zaujímavý príbeh, pri ktorom som často až nedýchala. Väčšinou vyhľadávam knihy, pri ktorých si oddýchnem. Pri tejto som si neoddýchla, ale nazrela som k svojim susedom. Položme si ruku na srdce, to čo sa deje u susedov sa nás netýka. Keby sme sa však zaujímali a boli ochotní pomôcť, mnohému predídeme. Autorka otvorila dvere a dovolila nám nazrieť na vážny spoločenský problém, kvôli ktorému trpí celá rodina.

Toto je druhá kniha, ktorú som od autorky čítala a páči sa mi, čo do kníh dáva. Kus seba a svojej duše. Čitateľom chce odovzdať niečo viac, než len pár písmeniek. Pristupuje nim zodpovedne. V čase, kedy je pomerne jednoduché knihu vydať, je pre mňa vzťah autor vs. čitateľ dôležitý. Cítim, že pre Ruženu Scherhauferovú tiež.

Ale…

Rada v knihách vyhľadávam to ale. Veď aj minca má dve strany. Kniha sa mi páčila. Bola iná, ale veľmi reálna, šokujúca a poučná. Niekedy musíme siahnuť aj po takýchto kúskoch. Možno preto, aby sme našli útechu, aby sme poznali to, čo sa deje u susedov, alebo ak túžime po čitateľskej zmene. Moje ale dnes spočíva v niečom inom, čo nie je chyba, ale skôr upozornenie pre tých, ktorí by sa Gamblerovej žene mali vyhýbať.

Nedoceníte tento kúsok, pokiaľ sa nebudete vedieť vžiť do Hanky. Pokiaľ neprijmete jej emócie, ktoré ponúka na dlani. Nečítajte túto knihu, pokiaľ hľadáte oddychovku. Dlho po prečítaní som ešte premýšľala nad tým, aký farebný je život a že často čelíme aj zlým a nešťastným situáciám, z ktorých sa buď poučíme alebo nie. A určite nečítajte knihu pokiaľ neporozumiete žene, ktorá stále verí, že bude všetko dobré. Pretože láska je slepá a my niekedy radšej nevidíme. Je to tak jednoduchšie.

Zahoďte predsudky, vyčistite myseľ, zavrite sa na niekoľko hodín na pokojné miesto a čítajte. Pevne verím, že vám tento príbeh ukáže svoje posolstvo.