Rozhovor s Luciou Barabasovou

1. Lucka, na tvojom webe som sa o tebe dočítala, že sa venuješ grafike, blogovaniu, okrem toho aj fotíš… Čo okrem toho ešte robíš?

Už týchto aktivít je celkom dosť a donedávna toho bolo dokonca ešte viac! Venovala som sa scrapbooku (ručné tvorenie a zdobenie fotoalbumov), handmade výrobe pohľadníc, zápisníkov a albumov, v rámci grafiky som napríklad robila aj šablóny na blogy, na etsy som predávala digitálne vzory a obrázky, točila som dokonca videá o tom, ako vyrobiť scrapbookové stránky… icon_smile-9191216

Tento kreatívny chaos som sa rozhodla dať trochu do poriadku a zostala som už len pri grafike, kde sa venujem tvorbe podnikateľskej identity (návrhy loga, vizitiek…) a tvorbe vlastných produktov, čo sú zatiaľ printy – obrázky na stenu, ktoré predávam na svojej stránke. Občas niečo napíšem na blog, najradšej mám tvorivé témy, fotopostupy, inšpirácie na tému home décor, recepty alebo článok s fotkami o nejakom výletíku.

2. Si skutočne tvorivý človek. Od kedy si tento dar začala v sebe objavovať?

Objavovať už od detstva. Rada som si sama vyrábala vlastné denníčky, zápisníky, ešte aj kuchárske časopisy. Obrázky som si kreslila a požičaný písací stroj od tety bol vtedy pre mňa najväčší poklad.

3. Ako dlho sa týmto veciam venuješ?

Len pár posledných rokov. Po strednej škole som strávila niekoľko rokov v zahraničí a celý ten čas som sa hľadala. Bola zo mňa baby-sitterka, recepčná, dokonca som pracovala v práčovni (rada žehlím  ). Vyrastala som v názoroch, ze kresliť si môžem doma vo voľnom čase, nikdy som preto nevidela v tvorivých činnostiach nejakú perspektívu, možnosti uplatnenia, skôr len koníček. To sa po rokoch v zahraničí zmenilo a ja som sa rozhodla vrátiť na Slovensko a skúsiť niečo práve v oblasti scrapbooku.

4. Spomínaš si ešte na svoje začiatky?

Jasné!  Vrátila som sa z Talianska, oslávila som už na Slovensku 29-ku, na narodeniny som dostala zajaca  a rozhodla som sa otvoriť si e-shop s pomôckami na scrapbook. Rôzne farebné papiere, ozdôbky, kvetinky… bola som v raji. No prišla som na to, že v podstate to nebolo nič kreatívne. Len nakupovať od dodávateľov a predávať ďalej. Začala som teda vyrábať vlastné ozdoby, látkové buttonky, papierové kvety… to zas boli minimálne položky, nedalo sa z toho uživiť a marketing nikdy nebola moja silná stránka. Medzitým som začala nejakým dievčatám, ktoré sa tiež venovali scrapbooku, robiť grafiku na ich blogy. To sa akosi rozbehlo, na svojom blogu som si vytvorila podstránku s ponukou na tvorbu grafiky a pomaličky sa to začalo rozbiehať.

5. Dnes je tvoje “tvorenie” aj tvojou prácou naplno, keďže v tejto oblasti aj podnikáš. Ako sa zmenil tvoj pohľad na tieto činnosti? Vieš oddeliť, čo už je pre teba práca a čo pre teba oddych, záľuba? icon_smile-9191216

Žiaľ, vôbec som sa zatiaľ nenaučila oddeliť si prácu od oddychu, no uvedomujem si, aké je to dôležité. Keďže pracujem z domu, je veľmi ťažké (a pre mňa zatiaľ nemožné) povedať si napríklad o štvrtej, že končím. A to už nehovorím o rannom vstávaní! icon_biggrin-6468445

Pracovať v rovnakom prostredí, kde aj bývam, situáciu neuľahčuje. A pracovať pre seba už vôbec nie – stále rozmýšľam nad tým, aký nový print by som mohla namaľovať, aký citát použiť, čo by som si mohla odfotiť na instragram… 

Pracovať pre seba a ešte aj z domu je super a veľa ľudí o tom možno sníva. No je to aj náročné, musím sa učiť sebadisciplíne a tiež si vedieť vytvoriť určité hranice vo vzťahu k druhým. Stáva sa mi totiž, že ľudia to berú tak, že mám vždy čas, keďže „nechodím do práce“.

6. Okrem iného sa venuješ aj obrazom, na ktorých zobrazuješ citáty zo Svätého Písma. Prečo si sa rozhodla tvoriť aj niečo takéto?

Sú to tzv. printy a je to pre mňa ideálne spojenie: kreslenie/maľovanie, grafická úprava, konkrétny papierový produkt, ktorý môžem držať v ruke (nielen nejaká virtuálna grafika) a moja viera v Boha.

7. Čo pre teba znamená prenášať vieru aj do týchto tvojich kreatívnych činností?

Je to pre mňa splnený sen. Som veľmi rada, že som konečne našla prácu, ktorá ma veľmi baví a napĺňa. A spojiť to s vierou, ktorá pre mňa znamená všetko, zmysel života, je to ozaj splnený sen 

8. Ako vnímaš úroveň grafiky, fotenia, blogovania – celkovo tohto “moderného umenia” v náboženskej sfére? Myslíš si, že sú tieto kreatívne oblasti dosť kvalitné?

Myslím si, že sa stále máme čo učiť. Ale je to dosť relatívne. Najmä rôzne akcie pre mladých majú krásnu a modernú prezentáciu, vidieť, že sa tomu venujú mladí, ktorí majú vkus, štýl, vedia, čo „letí“, vedia fotiť, písať, robiť webstránky… Bolo by skvelé, keby sa toho chytili možno aj na úrovni farností a iných stránok, ktoré nie sú určené vyslovene mladým.

9. Prečo by sa podľa teba malo takéto “umenie” v Cirkvi zlepšovať?

Internet a sociálne siete používa stále viac a viac ľudí. Je to vizitka farnosti, organizácie či akcie, ktorá sa chystá. Myslím, že je obrovský rozdiel, keď človek príde na stránku, kde je plno textu nejakým základným fontom nahusto, nekvalitné fotky, neprehľadné informácie, krikľavé pozadie… a naopak vzdušná, prehľadná stránka, ktorá môže byť úplne jednoducho riešená, ale s pár štýlovými fotkami, pekným, čitateľným fontom. Celé toto „umenie“, webstránky, sociálne siete, propagačné materiály dnes ide dopredu míľovými krokmi. Tak prečo nie aj v cirkvi? Vkusná a štýlová prezentácia nič nepokazí, naopak, je obrovským prínosom pre danú farnosť či spoločenstvo.

Ján Pavol II dokonca napísal „List umelcom“. Páči sa mi veta z neho o tom, že „krása zachráni svet“.

10. Akým spôsobom ešte prejavuješ tvoj vzťah k Bohu do všetkého, čo robíš?

Páči sa mi myšlienka Matky Terezy (ale určite aj mnohí ďalší svätí žili v tomto duchu) – „všetko, čo robíte, robte s láskou“. Robiť grafiku pre farnosť alebo maľovať print s citátom z Písma je super a vidieť v tom pekný zmysel je viac než očividné. Ale učím sa, že veľkú hodnotu môže mať aj s láskou zabalená objednávka alebo cesta na poštu, aj keď sa mi práve nechce. 

11. Dá sa prežívať podľa teba tvorivosť aj vo vzťahu s Bohom? Ak áno, v čom ju vnímaš zo strany Boha?

Všetko zo strany Boha je tvorivé. Celý svet, všetko čo stvoril. Príroda, farby, ľudia, to, ako tvorí naše životy, ak mu to dovolíme. Aj náš vzťah k nemu môže byť tvorivý, vlastne by aj mal byť.  To, ako sa modlím, že si na Neho spomeniem aj cez deň, niečo obetujem alebo prinesiem Panne Márii kvety… Mám veľmi rada kvety a páči sa mi myšlienka, že za každé sebazaprenie, obetu alebo „zahryznutie do jazyka“ namiesto uštipačného slova je to ďalšia kvetinka zapletená do kytice pre Neho.

12. Aké máš najbližšie vízie, alebo sny do svojej práce?

To sa stále mení, stále vymýšľam niečo nové, potom to buď realizujem, alebo prídem na to, že to nebol až taký dobrý nápad.  Teraz mám v pláne trochu upustiť od grafiky na zákazku a pridať do ponuky okrem nejakých nových printov aj ďalšie produkty s kresťanskou tematikou. Na niektorých z nich už pracujem, sú to modlitebné denníčky v troch rôznych prevedeniach a plátené tašky. To sú také najbližšie plány; keby som mala hovoriť o snoch, viem si predstaviť celý rad produktov ako tašky, sviečky, hrnčeky, fľaše a veľa „papiernickeho“ materiálu: nálepky, visačky, pohľadnice, kalendáre… mám veľmi rada papier!

13. Kde sa dá o tebe dozvedieť viac? 

Na mojej stránke www.lucyloves.sk, kde mám okrem e-shopu aj spomínaný blog. Ale tiež na sociálných sieťach ako facebook, pinterest, youtube či môj obľúbený instagram. 

Použité ilustrácie: tvorba Lucie Barabasovej

Alžbeta Šutková