Rozdiely v silovo-vytrval. športe

Pri nasledovných športoch je dôležité, aby športovci dodržiavali dostatočný príjem tekutín a takisto stravu, podľa ktorej sa odvíja celý zápas. Čím je šport namáhavejší, tak je nutné dodržiavať určité zásady a hodnoty pri stravovaní a prijímaní tekutín.

Krasokorčuľovanie

Krasokorčuliari spália často viac kalórií, ako si uvedomujú, a preto sa môžu ľahko poddimenzovať do príjmu kalórií a sacharidov. Vhodný kalorický príjem a jeho správne načasovanie, zaženú hlad, poskytnú energiu pre tréning, zlepšia stavbu tela a minimalizujú svalový katabolizmus ( odbúravanie svalového tkaniva ).

Krasokorčuliari musia prijímať dostatok bielkovín, tukov, vápnika a vitamínu D, pretože niektorí z nich sú vystavení riziku stresových zlomenín. Avšak sa krasokorčuľovanie odohráva v chladnom prostredí, tak hydratácia nepatrí vždy medzi hlavné priority, ale pravidelné prestávky pre pitie vody, sú nevyhnutné.

Ľadový hokej

Stravovaciu stratégiu je nutné adaptovať z ranného tréningu na popoludnie alebo večerné stretnutie, pretože klziská sú studené a hráči nemusia počas hry pociťovať potrebu sa napiť. Naviac si hokejisti často neuvedomujú, že koľko tekutín strácajú potom. Ak nie sú tieto straty kompenzované, tak je možné ľahko prispieť k dehydratácii. Ak je športovec dehydrovaný, tak potom mu zostáva v žalúdku len pevná strava a tekutiny, čo býva príčinou žblnkania tekutého obsahu v žalúdku.

To vnímajú niektorí hráči ako obťažujúce a otravné. Pokiaľ sa objaví žblnkanie, tak sa niektorí hráči zdráhajú prijať dostatok tekutín, čo dehydratáciu len prehlbuje. Naviac to môže viesť k vyčerpaniu glykogénových zásob, pretože to odkladanie vyprázdňovania žalúdka, odďaľuje dodávku energie k pracujúcim svalom.

Svaly zúžitkujú uložený glykogén skôr, ako ich dokážu prijaté živiny zásobiť, ďalšou energiou. Túto energiu nezaistia ani tekutiny, pokiaľ je športovec v dehydrovanom stave.

Futbal, ragby, lakros

Prieskum, ktorý bol prevádzaný na futbalistoch, je rovnako možné aplikovať aj na hráčov, ktorí preferujú športy, ako ragby a lakros. Futbalista dokáže zdolať počas hry 7 – 11 km. U týchto športovcov je veľmi dôležitá a zásadná požiadavka na sacharidy a tekutiny, ktoré by mali prijať pred hrou, počas a po nej. Je nevyhnutmé začať hru s vysokými zásobami glykogénu, a to pre energiu v druhej polovici hry. Sacharidový príjem počas hry, sa podiela na šetrení glykogénu.

Preukázalo sa, že uľahčuje zdolávanie väčších vzdialeností a napomáha k dosiahnutiu viacerých gólov. Vysoký príjem sacharidov na dennej báze, zaistí náhradu a obnovu glykogénu na ďalšie zápasy.

Športovci by mali vypiť 2 hodiny pred začiatkom hry, 510 – 600 ml vody, ďalších 210 – 300 ml vody, 10 – 20 minút pred vstupom na ihrisko a potom 600 – 1200 ml vody, každú hodinu v závislosti od vonkajšej teploty, intenzity hry a keď je umožnená výmena, či striedanie hráčov. Ak je pitie vody počas hry zakázané, tak sa musia športovci počas polčasu napiť a doplniť energiu, čo predstavuje 30 gramov sacharidov .

Po náročných športoch ako je futbal či basketbal je dôležité dbať na dostatočnú regeneráciu. Svaly sú vyčerpané a zvyknú hromadiť krv a tekutiny, a to hlavne pri dlhšej nečinnosti. Pre podporu cirkulácie krvi je preto vhodné využiť pomôcky ako sú kompresné ponožky na beh alebo kompresné podkolienky. Tie prietok krvi urýchľujú, a spolu s ním aj celkovú regeneráciu.

Tenis

Hráči musia prijímať dostatok sacharidov, tekutín a sodíka v priebehu celého dňa. Dokonca aj s olovrantom pred zápasom, sa môže po 60 – 90 minútach intenzívnej hry, dostaviť svalová únava. Pomôže tomu predísť príjem 30 – 60 gramov sacharidov za hodinu. Tenisti by mali začať zápas dostatočne hydratovaní a to s tým, že dve hodiny pred zápasom prijmú 510 – 600 ml a 210 – 300 ml tekutín a potom 20 minút pred začiatkom hry.

Počas zápasu by mali vypiť pri každej výmene 120 – 240 ml tekutín a za každý stratený 0,5 kg hmotnosti prijať 600 ml tekutín, vrátane sodíka a to v tom prípade, ak je potenie nadmerné. Vyšší sacharidový príjem, napríklad v podobe sendviča s medom, zaistí rýchlu energiu pre svaly, ktoré vyčerpali zásoby glykogénu.