Becky Albertalli – Ja, Simon

Kniha nám približuje tému, ktorá je na Slovensku neustále potláčaná do úzadia. Môže muž milovať muža? Ako k tomu bude pristupovať ich okolie, keď pravda vyjde najavo? Ja, Simon, je výnimočná kniha.

Anotácia

Simon vie o Blueovi toto: je to fakt zábavný, nenormálne múdry, no aj trochu plachý chalan. Simon však vôbec netuší, KTO vlastne Blue je. Chodia pritom do tej istej školy a už mesiace si vymieňajú e-maily, v ktorých si píšu tie najintímnejšie tajomstvá.

Potom sa jeden z mailov dostane do nesprávnych rúk a Simonov svet je zrazu hore nohami. Nielenže sa stane obeťou vydierania, ale hrozí, že nesmelý Blue navždy zmizne zo Simonovho života.

O tom, koľko pravidiel bude musieť Simon porušiť, aby si vybojoval právo na lásku, sa dočítate v jednom z najkrajších milostných príbehov za posledné roky.

O autorke

Becky Albertalli debutovala v roku 2015 knihou Ja, Simon… proti pravidlám Homo sapiens. Svoju tvorbu píše najmä pre deti a mládež.  Viac sa o autorke dozviete na jej webových stránkach.

Simon nám ukázal svoj svet

Príbeh je o typickom americkom stredoškolákovi, ktorý má super rodinu, super kamarátov, super aktivity. Dokonalá idylka? Nie nadlho. Je totiž gej. Podľa môjho názoru aj táto skutočnosť tvorí jeho dokonalosť, no jeho okolie si to nemyslí.

Spolužiak, Martin, nájde konverzácie s virtuálnym priateľom a začne Simona vydierať. Povie svetu jeho tajomstvo, ak mu nedohodí kamarátku Abby a tu sa nám rozbieha zápletka.

Ja, Simon je veľmi príjemné čítanie plné humoru.  Zasmiala som sa, plakala som, snívala, odhaľovala, dúfala, milovala, bojovala a nakoniec víťazila. Myslím si, že každý z nás si tu príde na svoje.  Na začiatku som mala problém začítať sa, no ako som obracala častejšie strany, mala som problém odložiť knihu z rúk.

Príbeh dopĺňajú e-mailové konverzácie Simona a jeho virtuálneho priateľa s prezývkou Blue. Obaja si navzájom taja svoju pravú identitu. Táto časť ma veľmi bavila. Dovolím si tvrdiť, že bez týchto vsuviek by nebola kniha tým, čím je.

Veľmi ma oslovila prítomná romantika a humor. Láska dvoch chlapcov je čitateľovi podaná prirodzene a nenútene. Myslím si, že kniha poukazuje najmä na ich právo milovať a byť milovaný aj na verejnosti, čo sa ešte stále v spoločnosti nestretáva s porozumením.

Mala som pocit, že Simonovi rozumiem. Chcela som ho podporiť a dodať mu potrebnú silu. On všetko zvládol sám a ja som si zatiaľ užila super čítanie.

Taktiež sa autorka venovala problematike odhalenia vlastnej orientácie pred svetom a pohľad blízkeho okolia na tento počin.

Čo ma trošku na knihe sklamalo bolo postavenie dialógov nad opisom situácií. Síce sa kniha vďaka nim veľmi jednoducho a rýchlo čítala, ale často boli nadradené oproti rozprávačovi príbehu.

Samotná kniha je pre čitateľa atraktívnym kúskom aj kvôli vonkajšiemu vzhľadu. Nielenže ju chcete držať v rukách, ale bola by aj krásnou ozdobou vo vašej súkromnej knižnici. A hlavne, čitatelia si zamilujú Oreo.

Komu knihu odporúčam

Ja, Simon je dobré čítanie pre každého, kto má rád príbehy z každodenného života. Myslím, že aj v tejto knihe si čitateľ vie nájsť to svoje. Nechýba tu humor, romantika a ani bežné problémy, s ktorými sa stretávame každý deň. Simon nám taktiež pomôže porozumieť svetu homosexuálnej lásky.

Minimalizuje (žiaľ, ešte stále existujúcu) priepasť medzi ľuďmi a ukáže, aká je krásna a nevinná láska dvoch mladých mužov. Tento štýl nemusí sedieť každému.

Najmä hlavná zápletka. Ale ak dáte knihe šancu, neoľutujete a budete chcieť, aby sa Simon stretol so svojim virtuálnym priateľom.. Takže, áno, túto knihu odporúčam všetkým.

Za knihu veľmi pekne ďakujem Vydavateľstvu Slovart.