Rebrík: Rovnaký meter na každého

Akýmsi veľvyslancom všetkých detí s postihnutím v rozvojových krajinách je tieto Vianoce na Slovensku veselý chlapec Kevin Manase z Kene.

Skôr, ako pri Malom domove sv. Vincenta v dedinke Kiminini zakikiríka kohút, z chlapčenskej spálne už počuť zvučný smiech Kevina a jeho kamarátov Saila a Evansa. Trinásťročný Kevin sa narodil s deformovanými chodidlami. Do domova prišiel pred štyrmi rokmi a vlani podstúpil operáciu pravej nohy, čo mu pomohlo, aby sa lepšie hýbal. Teraz si futbal i tanec dokáže naozaj vychutnať. Kevin chodí do tretej triedy v neďalekej škole.

Deti s postihnutím to majú v Keni ťažké. Často ich rodičia z hanby skrývajú, preto vôbec nechodia do školy. Situácia detí v Malom domove sv. Vincenta je iná. Spolužiaci z dediny prichádzajú pred začiatkom vyučovania a pomôžu im upratať domov. Spoločne odchádzajú na vyučovanie a poobedie sa zvyčajne hrajú na dvore domova. Nevidia medzi sebou rozdiely, pretože všetci sú veľmi šikovní.

Koleduješ? Stretneš ma aj na stránkach Dobrých novín Dobrej noviny a v materiáli pre deti Koledník. Určite si zahrajte spoločenskú hru Deň Kevina a jeho kamarátov, ktorú nájdeš na www.rebrik.sk.

Tento článok prinášame v spolupráci s detským časopisom Rebrík, pripravila Darina Maňurová, foto: Marián Čaučík

  eu-logo-300x203-4428105endexclusion_logo_rgb-1-300x107-8516582