Čučoriedkovo-Avokádový Quinoa Dezert

Tento recept je ďalším dôkazom o tom, že všetko čo je sladké, nemusí byť nezdravé. Naopak, ingrediencie použité v tomto dezerte sú plné živín dôležitých pre ľudský organizmus. 

Hlavná ingrediencia quinoa je pseudo-obilnina, ktorá obsahuje až 15 gramov kvalitných bielkovín (všetky potrebné aminokyseliny), má nízky glykemický index a je kvalitným zdrojom vlákniny. Neobsahuje lepok a pomáha redukovať cholesterol.

Ingrediencie:

  • 1/2 šálky varenej quino
  • 1 stredne zrelé avokádo, zbavené kôstok a roztlačené
  • 1 polievková lyžica kokosového oleja
  • 1 polievková lyžica chia semienok
  • 1/4 šálky čerstvých alebo mrazených čučoriedok
  •  1 banán nakrájaný na plátky
  • 4 datle bez kôstok a nasekané

Postup: 

V stredne veľkej miske sa zmieša uvarená quinoa, roztlačené avokádo, kokosový olej a chia semienka. Do zmesi quinoy sa pridajú čučoriedky, banán a datle a všetko sa poriadne premieša. Miska s quinoou sa podáva teplá alebo vychladená. Dobrú chuť!

Zdravotné benefity ingrediencií

Avokádo má vysoký obsah tuku, ale jedná sa o zdravé nenasýtené mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi aj riziko vzniku krvných zrazenín. Tiež sú potrebné pre kvalitné spracovanie vitamínov rozpustných v tuku, ktoré sa v avokáde nachádzajú vo forme vitamínu EK.

Tie majú pozitívny vplyv na zrážanie krvi, regeneráciu kostí, spomaľujú proces starnutia buniek a tkanív a pôsobia preventívne proti zhubným nádorom.

Kokosový olej sa skladá prevažne z mastných kyselín (kokosové mlieko až 10x viac ako kravské), ktoré majú krátke a stredne dlhé reťazce. Tým je dané, že sa rýchlo a ľahko vstrebávajú hlboko do slizníc, kde pôsobia hydratačne.

Rýchlo sa dostávajú aj do pokožky, ktorú obohacujú o vodu a mnohé živiny, čím ju omladzujú. Pre zdravie je tiež významné, že narúšajú obal vírusov a baktérií, a teda môžu byť ľahšie zničené bielymi krvinkami.

Čučoriedky sú imunitnou a protizápalovou bombou. Sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C, teda antioxidantu podporujúceho imunitný systém, ale tiež polyfenolov, ktoré majú preventívny účinok pri ochoreniach srdca a vzniku rakoviny. Tiež obsahuje vitamín K, ktorý je nevyhnutný pre zrážanie krvi a regeneráciu kostí, podporuje správnu funkciu pečene a pôsobí preventívne proti zhubným nádorom.

Banán obsahuje vitamíny skupiny B (B2, B5 a B6), ktoré hrajú úlohu pri spracovaní tukov, sacharidov a rôznych aminokyselín a tiež sú potrebné pre dobrý stav kože a očí. Z minerálov majú významné zastúpenie horčík, draslík mangán, teda je výborný ako podpora funkcie cievneho systému, nervov a svalov.

Datle alebo figy sa používajú takmer vo všetkých sladkých raw receptoch práve pre ich schopnosť stuženia celého jedla. Majú vysoký podiel sacharidov, no tiež sú nutrične veľmi výživné. Sú zdrojom vlákninytráviacich enzýmov, ktoré podporujú správnu funkciu čriev a podobne ako čučoriedky obsahujú veľké množstvo vitamínu K.

Tiež majú vysoký podiel minerálov ako vápnik, železo, horčík, draslíkmangán, čo znamená, že majú pozitívny vplyv na funkciu cievneho systému, nervov a svalov, ale tiež pomáhajú pri spracovaní bielkovín a tukov z prijatej stravy.