Mary Roe – Saviours – Kliatba kortského lesa

Zdravé sebavedomie má každý, ale mnohým ľuďom chýba. Kvôli jeho absencií sa často stránime ľudí okolo nás. Samuel má rovnaký problém, no čaká ho jedno veľmi veľké dobrodružstvo. Čítali ste Kliatbu Kortského lesa?

Anotácia

V Kortskom lese sa zlietajú vrany a zbierajú tiene. Hmla celé stáročia zakrýva tajomstvá. V tme vyčkávajú sily schopné zahubiť celé dediny. Spomedzi tichých stromov sa šíri tieseň, choroba a neodvratná skaza. Nik kliatbu lesa nezlomí. Či áno? Samuel sa od ľaku skrýva pod posteľ. Vanessa sa rada pekne oblieka.

Nathan si v autobuse číta Bibliu. A Alex? Ten má talent akurát na školské lotroviny. Ako by zlobe lesa mohli čeliť tínedžeri? Kde sú povolaní hrdinovia? Aj z tých najobyčajnejších sa však môžu stať vyvolení. Volanie proroctva neumlčí nik. Aj v obyčajných deťoch môžu driemať skutoční záchrancovia.

O Mary Roe

Mary je Slovenka, ktorá momentálne žije v Anglicku pri Notthinghame. V myšlienkach nosí nápady hlavne pre detskú či YA literatúru, no v budúcnosti by sa rada pustila aj do niečoho iného, napríklad triler. Autorka má super predstavivosť a empatiu, preto svoje čítanie prirovnáva k pozeraniu filmu.

No písanie, to je jej najväčšou vášňou. Vďaka nemu môže svetu ukázať, čo je v nej, ale aj rozvíjať seba a svoju osobnosť. Mary Roe napísala knihy Ako sa netopier Badly stal letovým dispečeromSaviours – Kliatba kortského lesa.

Kliatba Kortského lesa zaujme najmä tínedžerov

Na túto knihu som sa veľmi dlho tešila. Nespadám do cieľovej skupiny, ale tvorbu Mary Roe mám veľmi rada. Oproti Badlymu tu môžeme vidieť autorkin progres. Príbeh je viac premyslenejší, prešpekulovanejší, venovaný starším čitateľom. Ale.. aj vysvetleniu ale sa ešte dostaneme.

Kniha sa primárne zameriava na Samuela a jeho spolužiakov. Partia prežíva na školskom výlete veľké dobrodružstvo.

Nesedelo mi Samuelovo zmýšľanie, že krásni ľudia sa budú baviť len s krásnymi a škaredí patria k škaredým. Avšak tento jav je veľmi častý či už v realite alebo v myšlienkach mnohých z nás. Preto dávam Mary palec hore za posolstvo, ktoré kniha v sebe nesie od začiatku až do konca.

Krása nie je všetko, dôležité je sebavedomie a láska k sebe samému a k druhým. Ak si nevieme vážiť tú najdôležitejšiu osobu v živote, seba samých, nebudú si nás vážiť ani druhí. Aj túto hlbokú myšlienku nájdete medzi riadkami.

Zápletka na seba nenechala dlho čakať a vyvíja sa už od samého začiatku. Autorka mala všetko dobre premyslené a na každej strane bol jasný zámer, kam sa bude dej uberať. Niektoré pasáže mi prišli celkom uponáhľané.

Samuel prišiel, zaujal, spracoval projekt, šiel na výlet, riešil záhadu. Možno som len staršia na takýto kúsok, ale nabudúce by som pokojne prijala menšie zdržanie. Viac opisov či dialógov, aby som si dokázala príbeh viac vychutnať.

Savious je ozdobou slovenského knižného trhu. Myslím, že niečo podobné tu nemáme, preto sa teším tejto knihe. Číta sa jednoducho, slang je prispôsobený mládeži, týka sa aj témy, ktorá je im blízka.

Myslím, že kniha sa veľmi podarila a krásna obálka je len jej plus. Príbeh podporuje našu fantáziu a prinúti nás zamyslieť sa nad našim správaním v kolektíve.

Komu knihu odporúčam

Neviete, čo deťom kúpiť na MDD, za vysvedčenie, na sviatky alebo len tak? Poobzerajte sa po tejto knihe. Ak vás o jej kvalite nepresvedčia dobré referencie, tak potom jedine vlastný zážitok.

Na internete kolujú niektoré negatívne referencie na knihu, no potom prešla hĺbkovou korekciou a dovolím si tvrdiť, že všetky negatívne prvky boli odstránené alebo minimalizované.

Saviours je milá knižka o tinedžeroch, ktorí prežívajú najväčšie dobrodružstvo svojho života. Odhaľujú svoje charaktery, môžeme porozumieť dôvodom ich správania.

Príbeh sa číta jednoducho a príjemne. Myslím, že bude baviť nielen decká, ale aj nás, dospelých. Mary Roe, opäť si ma milo prekvapila a dúfam, že to tak bude aj pri ďalšej tvorbe.