Prestaňte sa porovnávať s ostatnými, začnite žiť svoj vlastný život

Utorok, 29. Apríl 2013, 09:14, Zverejnil

‚Súťaž a porovnávanie sa s ostatnými,
ničia našu tvorivosť.‘
(Louise L. Hay)

Možno sa to stalo už aj vám. Pristihli ste sa pri tom, ako sa s niekym porovnávate, a to najmä s ľuďmi, ktorí stoja na spoločenskom rebríčku vyššie ako vy, sú bohatší, dosiahli lepšiu kariéru, sú krajší, šikovnejší atď. A čo takéto nezdravé porovnávanie sa s ostatnými robí s vámi? Vaše sebavedomie logicky padá.

Často sa stáva, že človek, s ktorým sa porovnávate alebo na ktorého žiarlite, má v sebe niečo, čo by ste chceli mať. Nežiarlite teda na konkrétneho človeka, ale na skutočnosť, že dosiahol to, čo chcete vy. Môže sa stať že niekomu závidíte vzhľad, postavu atď.

Porovnávanie sa začína už v detstve – prehráte závod a uvedomíte si, že niekto je rýchlejší, niekto iný je lepší a dostane lepšiu známku na skúške v škole, či sa chlapec alebo dievča rozídu s vami kvôli niekomu inému, niekto iný vás predbehne v služobnom postupe atď.

Možné príčiny nezdravého porovnávania sa:
– Susedia zarábajú viac ako vy.- Vaša sestra priťahuje oveľa inteligentnejších chlapcov ako vy.- Šéf má oveľa rýchlejšie auto ako vy.- Brat má väčší dom ako vy.- Vo fitness centre majú všetci lepšiu postavu ako vy.- Nie ste dosť dobrý/á na to, aby ste pracoval/a vo veľkých firmách.- Kolegovia sú schopní sa predviesť lepšie ako vy.- Spolužiaci sa uplatnili oveľa lepšie ako vy.

– Otec bol ďaleko úspešnejší, ako vy vôbec niekedy budete.

Ako prekonať nezdravé porovnávanie sa:

1. Zmeňte uhol pohľadu:
– Stáva sa, že títo údajne „lepší“ konkurenti alebo kolegovia často čerpajú svojú energiu práve z toho, že im závidíte a myslíte si: „Sú oveľa lepší, ako som ja.“ Nedovoľte im, aby sa týmto spôsobom priživovalo ich sebectvo, pretože si začnete nahovárať: „To, čo už oni dosiahli, nedosiahnem nikdy.“- Využite ich úspech k tomu, aby ste sa ním inšpirovali, namiesto toho, aby ste sa trápili.„Čo sa od nich môžem naučiť?“’Prečo na nich žiarlim?“

„Keby som robil/a to čo oni, dosiahol/la by som rovnaký úspech?“

 2. Zamerajte sa na svoje kladné stránky a povzbudzujte sa:
– Každý večer si vyhraďte čas na to, aby ste si zaznamenali úspechy daného dňa, čo sa vám podarilo, čo ste sa z toho o sebe naučili či dozvedeli, kľúčová myšlienka dňa
– Urobte si zoznam toho, v čom ste skutočne dobrí (talent, vlastnosti, zručnosti, schopnosti, silné stránky) a vždy si ich pred začiatkom pracovnej doby pripomeňte. Namiesto toho, aby ste mysleli na to, ako dobrí sú vaši kolegovia, si radšej pripomeňte, ako skvelí ste vy.

3. Prestaňte sa sabotovať negatívnymi myšlienkami:
– To neviem.- To skrátka nejde.- Tebe sa to ľahko hovorí.- Už som to skúsil tisíckrát.- Som už skrátka taký.- Ja by som rád, ale vždy mi do toho niečo vlezie.

Myšlienky s „vždy, nikdy, každý, nikto, zakaždým a všetko“ (Nikdy mi nezvýšia plat., Každý ma využíva., Vždy si zo mňa uťahujú., Vždy keď riskujem, dostane na hubu., To nikdy nezvládnem.)

Sústredenie na negatíva (sústredenie sa len na to, čo je v danej situácii to zlé, negatívne)
Predpovedanie katastrôf (v duchu vytvárame najhorší možný scenár a potom jednáme, ako keby to bola istota)
Čítanie myšlienok (presvedčenie, že viete, čo si o vás druhá osoba myslí, aj keď vám to nepovedala)
Vyvolávanie pocitu viny (mal by som, musím)
Nálepkovanie (priradenie negatívneho označenia sebe alebo niekomu inému)
Zosobnenie (keď neutrálnej udalosti prikladáte osobný význam)

Zapíšte si každú negatívnu myšlienku a potom ju podrobte paľbe troch otázok:
– Pomáha mi táto myšlienka, alebo mi ubližuje?- Dostáva ma táto myšlienka bližšie k cieľu, alebo ma od neho vzďaľuje?

– Motivuje ma táto myšlienka k činu, alebo mi v ňom zabraňuje, pretože vo mne vyvoláva strach a pochybnosti o sebe?

4. Majte jasno v tom kam kráčate – kto ste a o čo vám ide:
– V akom svete chcete žiť?- Akú rolu chcete hrať pri formovaní tohto sveta?- Prečo to chcete? Čo vás k tomu motivuje?- Aký prospech budú mať iní z toho, čo urobíte?- Keby ste to neurobili, čo by vám na svete chýbalo?- Čo vás nadchne a povzbudzuje? Ktoré aktivity obľubujete?- Ktorá oblast vášho života vás najviac teší a napĺňa?

– V čom by ste chceli získať uznanie, v čom by ste chceli vyniknúť?

Z odpovedí na vyššie uvedené otázky by ste si postupne mohli ujasniť KTO STE a O ČO VÁM IDE. To bude vaše prehlásenie o vašom poslaní.

Päť dôležitých rysov ľudí, ktorí sa neporovnávajú s nikým: 
– Zo svojej práce čerpajú istotu.- Učia sa od ostatných len to najlepšie.- Viadia v ostatných partnerov, nie konkurentov.- Tešia sa z úspechu ostatných.

– Majú vysoký stupeň sebadôvery a vážia si to, čo robia.

 .