Jojo Moyesová – Predtým ako som ťa poznala

Môj názor na jednu z najúžasnejších príbehov od spisovateľky Jojo Moyesovej – Predtým ako som ťa poznala. Knihu nečítajte bez vreckoviek. Budete ich potrebovať, pretože zažijete ten pocit, keď vám kniha zlomí srdce.

Nedávno som sa s kamarátkou prechádzala po obchodnom centre. Keď tam človek chodí do posilňovne, je nútený prejsť okolo mnohých obchodov a prezrieť si mnoho výkladov. Šťastím je, že po ceste míňam aj kino a kníhkupectvo.

Niekedy si pozriem aj trailer na film, keď ma upúta. No tentokrát to bola kamarátka, čo ma strhla. “Aha, aha!” hovorila úplne nedočkavo a triasla mi rukou. Pozrela som sa na jedno z obrazoviek.

Ukazovali ukážku na nejaký romantický film, ktorý majú onedlho premietať. Romantiku my radi. “Ten film je aj podľa knihy,” povedala a šibalsky sa na mňa usmiala. Áno, týmto si získala moju pozornosť, pretože knihy milujem.

Film chceme vidieť, to je samozrejmé. Ale hlavná úloha dovtedy je, zohnať knihu a prečítať si ju. Nič nie je väčšie než sklamanie, ak si najprv pozriete film a následne sa rozhodnete prečítať si knihu.

Tvrdenia, že aj film dokáže nahradiť napísaný príbeh si vypočujem, ale moja duša ich neakceptuje.

O pár dní som knihu mala už vo svojej poličke. Jojo Moyesová – Predtým ako som ťa poznala. Poznáte ju? Tí čo áno určite vedia, aké myšlienky mám teraz v hlave. Tí čo nie – vrelo odporúčam, nejde len o obyčajné romantické klišé.

Príbeh sa odohráva v Anglicku v malom mestečku, kde je núdza o prácu. Zamestnanie si hľadá aj Lou Clarková, ktorá prišla o miesto kvôli predaju bistra, v ktorom pracovala. Po neúspešných pokusoch opäť sa zamestnať, dostala ponuku práce opatrovateľky.

Jej úlohou bolo pol roka sa starať o mladého muža, Willa Traynora, ktorý bol paraplegik a vyžadoval si neustálu starostlivosť vzhľadom pre jeho zdravotný stav. Lou miesto vzala.

Nemala žiadne skúsenosti so zdravotnou starostlivosťou a ani nie s týmto druhom postihnutia človeka. I napriek tomu, že sa obrnila trpezlivosťou a sarkazmom, začiatky s Willom boli pre ňu ťažké.  Je zbytočné tu hovoriť podrobný dej knihy, pretože ten si treba prečítať.

Zažiť ho s Lou a Willom priamo. Pretože to je zážitok, ktorý vám zlomí srdce. Už vám niekedy kniha zlomila srdce? Táto určite. Will je bohatý mladý muž, ktorý má kariéru pred sebou. Teda bol.

Po tom, čo bol nevinným účastníkom nehody zostal pripútaný k vozíku. Nevidí ďalej zmysel života. Nechce vidieť nové možnosti, svoje telo nenávidí a nenávidí i všetko okolo. Pokúsi sa o samovraždu, našťastie sa mu to nepodarí. Alebo nanešťastie?

Nevidí iné východisko, ako ukončiť svoj život. Preto rodičom a sestre dá ešte pol roka a potom odíde do Švajčiarska, kde podstúpi asistovanú samovraždu. Spisovateľka sa inšpirovala mladým rugbyovým hráčom, ktorému sa stal podobný prípad a svojich rodičov prosil o pomoc.

Tak ako Will, ktorý už ďalej nechcel žiť vo svojom novom tele. Rodine dal pol roka. Pol roka mala aj Lou Clarková, aby sa o neho postarala. Keď sa dozvedela o Willových úmysloch, nechcela s tým mať nič spoločné.

No nakoniec sa rozhodla bojovať a ukázať Willovi, že život je úžasný za každých okolností. Že vždy je dôvod, prečo ísť ďalej. Osud však chcel, že Lou nemenila len Willove myšlienky na život, ale menila samú seba.

Zbavovala sa strachu zo života, našla nový smer, prihlásila sa do školy. Ten krátky čas stačil na to aby zistila, že to ona potrebovala nájsť zmysel života. Našla ho. Našla lásku k Willovi a zrazu bola šťastná. Ale všetko šťastie raz končí a každý sa musí posunúť ďalej. Svojou cestou a sama.

Kniha stojí za prečítanie. Chytí vás za srdce, zamilujete sa do príbehu dvoch ľudí. Prežijete s nimi najkrajšieho pol roka a potom sa prebudíte do reality. Film bude úžasný a teším sa, až príbeh uvidím.

Ale i tak nenahradí moje predstavy, ktoré som si predstavila počas čítania. Nie je to len obyčajná romantika. Autorka poukazuje na problémy paraplegikov.

Na ich obmedzené možnosti pri fungovaní v spoločnosti. Na komunitu, v ktorej sa môžu stretávať. Poukazuje na plnohodnotné prežitie ich dní, no i na komplikácie, ktoré môžu sprevádzať zdravotný stav. Na nádej, o ktorú prichádzajú každým dňom.