Prečo Francúzky nepriberajú

Táto netypická diéta je založená na vyváženom vzťahu medzi jedením a pôžitkom z jedla. Podporuje celoživotný princíp uprednostňovania kvality pred kvantitou, takže pri jedení sa neriadite žalúdkom, ale hlavou. Diéta je založená na bestselleri – Prečo Francúzky nepriberajú: Tajomstvo jedenia s pôžitkom od Mireille Guiliano.

Definuje sa ako komplexný životný postoj. Ponúka ženám možnosť schudnúť až 14 kg prostredníctvom zmeny životného štýlu.

Prvá fáza

Ponúka súpis jedál na tri týždne a má byť akousi výzvou na prebudenie sa. Vyžaduje si prehodnotenie stravovacích zvyklostí, aby ste odhalili potraviny, ktoré konzumujete nadmerne. Táto podrobná analýza slúži na rozpoznanie konkrétnych situácií, ktoré sú príčinou prejedania sa a na vytypovanie tých potravín, ktoré treba obmedziť alebo úplne vylúčiť.

Odpoviete si na otázku, prečo chcete schudnúť a ako vám súčasné stravovacie zvyklosti bránia dosiahnuť tento cieľ.

Druhá fáza

Je súčasťou takzvaného procesu zmeny myslenia. Môže trvať 1 až 3 mesiace a predstavuje postupný prechod z kvantity na kvalitu. Táto fáza sa nesmie urýchliť. U niekoho naozaj môže trvať tri mesiace. Počas tohto obdobia je nesmierne dôležité začleniť do jedálneho lístka široký sortiment potravín a zároveň rozvíjať spôsob myslenia, ktorý zvýši vaše šance na úspech.

Napríklad pozitívny prístup k rituálu nakupovania potravín a k príprave jedál, pôžitok z pravidelného pitia vody, vychutnávanie každého jedla, primerané porcie, vyvarovanie sa lacných a nekvalitných potravín.

Užitočné sú aj rady ako zvládať náročné situácie, napríklad rada zmeniť zvyčajnú trasu, aby ste sa vyhli nástrahe v podobe predajne potravín. Diéta odporúča nehladovať. Vyrieši to malé, ale uspokujujúce občerstvenie. Obľúbené jedlá by ste nemali odriekať, ale začleniť ich do svojho životného štýlu, napríklad cez víkendy. Keď sa stravujete mimo domu, objednávajte si malé porcie z kvalitných surovín. Príležitostný pohárik vína sa môže rátať ako súčasť jedla.

Tretia fáza

Predstavuje stabilizáciu, ale nie je dostatočne jasné, nakoľko sa líši od druhej fázy. Aj v tejto fáze konzumujete tie isté potraviny ako v predchádzajúcej, ale v primeraných množstvách.

Štvrtá fáza

V nej by ste mali dosiahnuť cieľovú hmotnosť a stravovacie zvyklosti primerané svojim chutiam a rýchlosti metabolizmu.

Program sa skladá z nasledujúcich odporúčaní:

 • Vyhýbajte sa obom extrémom – hladovaniu aj prejedaniu sa
 • Vyhýbajte sa posadnutosti jedlom či držaním diéty
 • Nevynechávajte a neodopierajte si jedlo
 • Ako maškrtu alebo súčasť jedál jedzte orechy
 • Jedzte skutočné jedlá v menšom množstve, a nie náhrady potravín
 • Jedzte tri hlavné jedlá denne s obsahom sacharidov, bielkovín a tukov
 • Nenahrádzajte riadne jedlá nápojmi, napríklad koktailmi
 • Jedzte jogurty so živými kultúrami
 • Jedzte bez prejedania sa či pocitu viny
 • Vychutnajte si kvalitný chlieb a čokoládu v malých množstvách
 • Doprajte si čerstvé potraviny, chutné sezónne ovocie a zeleninu
 • Experimentujte s príchuťami používaním čerstvých alebo sušených byliniek a korenín
 • Sústreďte sa na malé porcie vysokokvalitného jedla
 • Ak zlyháte, pokojne pokračujte tam, kde ste prestali
 • Urobte si z cvičenia súčasť denného harmonogramu, začnite s voľným tempom, hoci aj formou denných prechádzok a postupne zvyšujte intenzitu cielenou aktivitou ( napríklad chodenie po schodoch namiesto výťahu ) a na zvýšenie fyzickej sily použite činky
 • Jedlo si plánujte vopred
 • Jedlo si vychutnávajte, nájdite si naň čas, uvoľnite sa a jedzte pomaly – jedenie nie sú žiadne preteky
 • Vnímajte jedlo ako pôžitok, jedzte dobré a nie zlé potraviny

Vedecké argumenty naznačujú, že zmeny správania v súvislosti so znižovaním hmotnosti, ako kontrola veľkosti porcií, pravidelná fyzická aktivita a sebakontrola, môžu byť účinné pri dlhodobej kontrole hmotnosti.

Klady a zápory

Diéta sa snaží vyvinúť rozumný postoj k stravovaniu, doplnený o kontrolu veľkosti porcií s cieľom dosiahnuť pomalú, ale dlhodobú zmenu. Nevýhodou je, že sa sústreďuje na zmenu postoja a návykov bez pevnej štruktúry, obmedzení vo výbere stravy či riadenia sa konkrétnym modelom stravovania.

Je vhodná pre vás ?

Najviac zrejme osloví tých, ktorým nevyhovujú presne určené modely stravovania a ktorí uprednostňujú zmenu celkovej životosprávy a postojov. Pre každého, kto potrebuje presne vedieť, čo, kedy, kde a koľko jesť, môže byť dodržiavanie tejto diéty náročné.

Dostupnosť

Takmer všetky potraviny z tejto diéty dostať v bežných potravinách či supermarketoch.

Zmena životosprávy

Hoci cvičenie nie je podmienkou, denne by ste sa mali aspoň prejsť či vyvinúť inú fyzickú aktivitu ako súčasť filozofie, ktorá je v duchu francúzskeho životného štýlu. Diéta zastáva zipsový princíp ako samoregulačný mechanizmus, kde pri zmene stravovacích zvyklostí alebo aktivity sa riaďte radšej veľkosťou svojich šiat než neustálym sledovaním hmotnosti.

Posúďte, či sa v šatách cítite pohodlne, či sú vám trochu tesné alebo sa do nich nezmestíte, a podľa toho sa zariaďte.